0
0

Když byla roku 1988 vHongkongu dostavěna budova Bank of China, se 74 patry se stala nejvyšší stavbou tehdy ještě britské kolonie. Dodnes ji už výškou předčila Central Plaza Building se 78 patry, Bank of China je však stále nejznámější dominantou města. Úzká stavba ze skla a železobetonu, postavená podle návrhu americko-čínského architekta I. M. Peie, proslula hlavně svými spory se zastánci feng-šuej.

Feng-šuej (doslova znamená „vítr a voda“) neboli geomantie vnímá svět jako systém plný proudů a síly a věří, že bytosti, u nichž se tyto síly spojily, budou mít dostatek vlastní životní síly a šťastný osud, a aby byly zajištěny štěstí a prosperita, musí být zachována rovnováha mezi dílem přírody a dílem člověka. Vtento zdánlivě pověrčivý zvyk věří mnoho obyvatel moderního Hongkongu a skoro každý návrh nového domu konzultují stavitelé s expertem na feng-šuej. Ten zjistí, zda jeho pozice, tvar a umístění vchodu a jiných hlavních částí budovy nepřinese neštěstí a nebude mít špatný vliv na její obyvatele. Domy a hroby by se měly umísťovat tak, aby využívaly vesmírných sil na nebesích a vkrajině. Nejlepším místem bývá jižní strana svahu nad rybníkem nebo jezerem. Využívá tak slunečního tepla a je zároveň chráněno před chladnými větry ze severu. Hory vpozadí a moře vpopředí navíc skýtají ochranu před zlými duchy. Podle zásad feng-šuej si lidé umísťují i nábytek ve svých příbytcích.

Závěry znalce vyzněly příznivě pro banku, ne však pro její sousedy. Typické ostré hrany, dvě střešní antény připomínající hmyzí tykadla a celkový neobvyklý tvar stavby údajně kolem sebe šíří špatné vibrace, které neprospívají okolním budovám. To však vůbec nevadilo zadavateli projektu – vládě Čínské lidové republiky. Před špatným vlivem se tedy museli chránit majitelé přilehlých podniků; ve svých budovách tak například zazdili okna, aby jimi nemohly proniknout zlé síly.

Ojedinělý je i obrovský panelák stojící vzálivu Repulse Bay na jižním pobřeží ostrova Hong Kong. Vkopci za ním podle expertů na feng-šuej sídlí bájný drak. Plánovaná vysoká stavba by mu prý bránila ve výhledu na moře. Stavitelé se však nechtěli vzdát výhodné polohy, a tak přistoupili na kompromis; postavili budovu, jíž uprostřed chybí asi pět pater do výšky i šířky, aby se drak mohl otvorem dívat i jím proletět.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .