0
0

Zdravím přiznivce Kapverd a konečně doplňuji další slíbené informace. Původně jsem to chtěla udělat dříve, ale bylo toho tolik co jsme chtěli stihnout a vidět, že jsem už na net nešla. Takže pokračuji v poznatcích a chci řict, ze kromě faktů uvádím také můj subjektivní pohled na destinaci a samozřejmě, že co člověk to názor, takže je možné, že někdo prožil a vidí Kapverdy jinak.

ÚVODEM je třeba říct, ze Kapverdy nejsou Karibik, jak prý někde v CK mylně informovali. Jasně, že podle mapy to člověk ví, ale lidi si mysleli, že to tam tak vypadá, jako třeba znají fotky z Dominikánský. Pro přirovnání by se spíše hodily Kanárské ostrovy. Krajina je také vyvřelina, ostrov je dost suchý a i moře není tak teplé jako v Karibiku. Nicméně pláž v Santa Marii je úžasná, moře i písek mají barvu opravdu jako v tom zmiňovaném Karibiku. Cestovní ruch se tam teprve rozjíždí, takže tam vše není tak jako v jiných afrických destinacích běžně navštěvovaných (Tunis, Egypt). Je třeba brát v úvahu, že na ostůvku jsou jen tři vesnice (celkem prý na ostrově 11000 obyvatel) a nic se tam téměř nevyrábí ani nepěstuje, takže cokoliv dojde a není na ostrově ,se dováží z okolních ostrovů či z pevniny. Cca před 20 lety přestalo v období dešťů pršet a tudíž se úrodný ostrov začal měnit spíš na pustinu a zemědělství téměř zaniklo a jak jsem říkala, skoro vše se sem vozí. Píšu to proto, že mně překvapilo, že i když tohle vše delegát zmiňoval, našla se v naší skupině parta Čechů, kteří psali reklamace, že je málo lžiček, talířků, hodinu nebyl kečup, než ho přivezli , každý den nejsou vejce atd. Kapverdský personál je velmi milý, ochotný, cokoliv potřebujete dodá, přinese, ale pokud to zrovna nemají, tak to zkrátka nevyčarují. Takže pokud jste pohodáři a takové věci (z mého pohledu blbiny) Vás netrápí, tak neváhejte a vzhůru na Kapverdy.

HOTELY: navštívila jsem Murdeiru, Belorizonte/Novorizonte, Dunas, S.Maria Beach,De Luz. Všechny myslím, že odpovídají popisu v katalogu, určité drobnosti k tomu mám, ale to je na detailnější popis. To by měli říct v CK, aspoň u nás se to dozvíte.

MOŘE A PODNEBÍ: kvůli tomu tam asi většina jede, takže detailněji: v S. Marii je ta úžasná, krásná pláž. Tady nepotřebujete žádné boty do vody. Pláž i dno jsou písčité. Moře teplé tak 20-24, nejprve se mi zdálo chladné, ale jak tam „vlezete“, tak pohoda.Je to ráj nejen pro koupání, ale hlavně pro surfaře. Pořád tady fouká menší či větší vánek. My jsme za ten týden měli jeden den, kdy byl větší vítr a vlny byly pořádné. Jinak je ten vítr spíš příjemný, že Vám není takové horko. Na druhou stranu pozor, právě to je zrádné a bylo tam moc spálených. I já, která byla opálená z podzimu a nemám problémy se sluncem, jsem si trochu přichytla nenamazaná nebo málo namazaná místa a vděčně jsem si půjčovala kamarádky faktor 100. Nechce to podcenit rovníkové slunce !! Co se týče počasí, je tam zvláštní mikroklima, poránu a navečer bývají trochu mraky ale pak je buď úplně nebo téměř úplně azuro. Je dost velký rozdíl mezi dnem a nocí, cca 12-15 stupňů. Tak určitě s sebou svetr nebo mikynu nebo slabší bundu. Zjišťovala jsem od skupinky potápěčů jejich hodnocení. Určitě zapoměňte na šnorchl, nejen že to téměř nejde a ani tam takhle prý nic moc není k vidění. Jiné je to už s bombou. Je tam řada půjčoven, kursů a jste -li zkušenější, máte prý očekávat podobnou floru a faunu jako na Kanárech. Prý tam bývají velké ryby, včetně žraloků, ale je to o štěstí. Moc hezký je výlet na potápění ke kráteru sopky jeskyně. Nejúžasnější je to prý pro rybáře, bohaté moře a rybářský lístek samozřejmě nikdo nechce.

VÝLETY: ano, je pravda, že se můžete vydat na vlastní pěst. Ale k tomu je taky třeba dodat, že na sever, který je nejzajímavější, místní doprava nejede. A když si půjčíte auto, silnice jsou jen na jihu a pak jedete hliněnými cestami, kde vzhledem k sopečnému původu, je 90% šance, že píchnete. Když zabloudíte, také údajně můžete zapadnout do duny a vzhledem k tomu, že tam nefungují mobily, to je docela těžká romantika…Jste-li zruční ve výměně pneumatik, není problém, ale já osobně dávám přednost výletu busem s výkladem průvodce už proto, že literatury o Kapverdách moc není. Mapu jsem tam nikde neviděla, tak vím, že najdu skutečně to co hledám. Ale jak říkala Marcela (zdravím) fungují ty minibusy. Jen si vyberte modernější, my jeli jednou s takovým starým a měl co dělat, aby ten mikrobus udržel na silnici. Mně se líbil okruh po ostrově za 32 eur, vidíte kráter sopky, koupete se v solném jezeře, vidíte fata morgánu…v ceně je oběd u Itala.

ELEKRIKA: není problém

ZDRAVÍ: hlavně jeďte zdraví a se všemi případnými léky. Třeba zubaři jsou tam co jsem se dozvěděla jen dva, co studovali v Evropě a byť mají dost slušné vybavení, stalo se, že jeden třeba zrovna anestetika. Taky státní nemocnice je jako v rozvojových zemích a raději bych se jí vyhla. Potěšilo mně, že z naší skupiny nevím, že by někdo měl zažívací problémy jako třeba v Tunisu či Egyptě.

PENÍZE: určitě eura, máte-li vemte i drobné. Něco je dobré vyměnit na escuda, kurs kolem 110 escudo za euro. Karty zatim jen Visa, je tam bankomat na výběr.

TELEFONY: naše mobily nefungují, nevím jak ty drahé vymakanější telefony, ale ty běžné ne. Volat můžete z jejich, nejlepší je pošta v S. Marii. Je to taková dřevěná budka, jako stánek. Mají tam VOIP telefon, tedy nejlevnější, za 7 euro voláte cca 10 minut. V hotelích mají systém impulsů, takže nevíte kolik zaplatíte. Karta na automat telefon ja taky k dostání, ale za 7 eur voláte jen asi 3 m inuty oproti těm zmiňovaným 10 minutám. S internetem není problém jak v S. Marii tak v Murdeiře.

TAK TO JE ZATÍM VŠE, snad jsem to podstatné tady uvedla.

http://www.cestomaniak.cz/diskuze/afrika/tema383.html

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .