0
0

Při svých četných cestách do mnoha oblastí vzdáleného světa horečně vyhledávám a dokumentuji vše, co je pro danou oblast typické. Cestování mně tak nabízí další rozměr plný dobrodružného hledání a poznávaní. Mnohé skutečnosti se potvrzují, jiné si v reálném prostředí koriguji. Vzdálená oblast Tichého oceánu mě láká nejvíce. V mládí jsem o Pacifiku hodně četl a teď si ta teoretická poznání doplňuji o vlastní zážitky.

Slavné květinové věnce

Když jsem kdysi na bájném indonéském ostrově Bali byl na letišti přivítán a obdarován květinovým věncem, cítil jsem se jako král. Pod vlivem četby a filmů jsem tenkrát s pohnutím vydechl: „Jako na Havaji“. Později jsem se s tímto, pro Evropana vzrušujícím vykem, setkal ještě mnohokrát na jiných ostrovech, nejvíce však samozřejmě v Pacifiku. Jestliže pletou Balijci své věnce převážně z tuhých, silně vonících plumérií (angl. frangipani, indonésky kambodža, havajsky melia), na Cookových ostrovech jsem druh květu nemohl ani určit. Avšak havajské květinové věnce – slavné lei – jsou převážně vázány z orchidejí. Jak jinak, neboť Havaj, zvláště pak vulkanické plantáže v okolí města Hilo na Velkém ostrově, jsou největším producentem těchto květů na světě. Miliony květů cestují z tohoto kousku země letecky do všech koutů planety!

Prastaré tradice

Vázání věnců je doslova havajskou národní vášní. Tato tradice je prastará a existuje nespočet důkazů o tom, že lei byly vázány i z jiných, často velmi zvláštních materiálů. Královské lei hulu z peří místních ptáků, lei kukui z ořechů stromů kukui, lei leho vyrobené z mořských mušliček. Výčet ani z daleka nekončí, neboť Havajci vyrábí své věnce z dalších překvapivých materiálů. Setkáváme se zde s věnci z vorvaních zubů, z psích zubů – lei ilio a také z lidských vlasů, kterým se říká lei palaoa. Na samém vrcholu obliby a celosvětové známosti je však tradiční lei – věnec květinový, nejčastěji z orchideí druhu Vanda (podle jména sopky, na jejímž úpatí se zejména pěstují, se jim říká „Vanda Mauna Loa“). Věnce se vijí dvojím způsobem. První obsahuje přibližně 60-80, bohatší varianta je tvořena až třemi stovkami květů.

Orchids of Hawai

Nenosí je pouze ženy. Ještě dnes můžeme na Havaji potkávat s květinovými věnci i muže. Domorodé a třeba i turisty. Jednou, po své návštěvě souostroví, odmítl George Bernard Shaw tuto „zženštilou“ ozdobu a tak mu havajští hostitelé hbitě uvili věnec ze zele iny. Tento „vegetariánský“ lei již slavný dramatik s díky přijal. A ještě jednu zajímavost jsem se na rozlehlých plantážích „Orchids of Hawai“ dozvěděl. Tato půvabná, v Česku poměrně drahá a vzácně darovaná květina, se dnes stala symbolem ženství. Nebylo tak tomu vždy. Ten, kdo ji poprvé popsal, starořecký zakladatel botaniky Theophrastus, pojmenoval tento květ „Orchis“. Orchis proto, neboť mu tvar obou pahlíz dokonale připomínal část mužských pohlavních orgánů. Staří Řekové věřili, že budou-li nastávající atky jíst tyto zvláštně tvarované pahlízy, budou rodit samé chlapce. Tato pověra se v různých podobách objevovala na jihu Evropy ještě do začátku 15. století.

Vzpomínka

Až budu zase doma někdy kupovat orchideje, vzpomenu jistě na to, že v této čeledi vstavačovitých bylo dnes na světě popsáno více jak třicet pět tisíc druhů a přibližně pět set rodů. A představím si ten exotický okamžik, kdy mi domorodí Havajané zavěsili na krk voňavý věnec lei.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .