0
0

Paříž sází na Eiffelovku, New York na sochu Svobody a španělské Bilbao či spíše baskické Bilbo? Ještě před pár lety průmyslové, pro turisty nepřiliš zajímavé přístavní město na severu Španělska se díky mistrovskému dílu architekta Franka O. Gehryho rázem stalo jedním z nejnavštěvovanějších měst země za Pyrenejemi. Guggenheimovo muzeum Bilbao (Museo Guggenheim Bilbao) je ikonou moderního Baskicka a má dnes své pevné místo na světové kulturní mapě. Ultramoderní budovu, která vykvetla z bloků vápence, titanu a skla, najdete u řeky Nervión, kolem níž byla vybudována odpočinková parková zóna.

Inovativní design Franka O. Gehryho

Když baskická vláda začala v osmdesátých letech sestavovat strategický plán obnovy města, jeho součástí byla i přestavba oblasti s bývalými loděnicemi. Nadace Solomon R. Guggenheim Foundation hledala v té době vhodné místo pro nové muzeum v Evropě. Baskům se myšlenka Guggenheimova muzea zalíbila a dokázali nadaci přesvědčit, že tím nejvhodnějším místem je právě Bilbao. V roce 1992 byla podepsána smlouva na správu této kulturní instituce. Z veřejné architektonické soutěže vyšel jako vítěz Frank O. Gehry. V roce 1993 byl položen základní kámen a v říjnu 1997 bylo muzeum otevřeno. Od samého počátku bylo jasné, že investice i odvážné rozhodnutí zvolit supermoderní design architekta Gehryho se vyplatilo. Jeho úspěch byl nevídaný a z provinčního města se rázem stalo turisticky vyhledávané místo.

Srdcem budovy je ohromné vzdušné atrium vysoké přes 50 m. Dá se odtud vyjít na terasu, z níž je hezký výhled na nábřeží, nebo je možné hned začít s prohlídkou uměleckých sbírek. Na celkem jedenácti tisících metrech čtverečních výstavní plochy ve třech patrech je umístěno dvacet výstavních sálů, přičemž ten největší z nich má úctyhodných 130 m na délku. Všechny jsou propojeny chodbami, prosklenými výtahy i schody. Kromě výstavních sálů tu návštěvníci najdou restauraci, kavárnu, prodejnu s knihami o umění, reprodukcemi a dalšími propagačními předměty, knihovnu, přednáškový sál. V zadním traktu jsou umístěny kanceláře.

Umělecké sbírky a výstavy

Guggenheimovo muzeum je muzeem moderního umění. Má jednak svou vlastní sbírku, která se soustřeďuje na tvorbu moderních a současných umělců od roku 1945 a je neustále rozšiřována. Konají se zde výstavy ze sbírek umění 20. století samotné Guggenheimovy nadace, které jsou střídavě představovány v jednotlivých muzeích nesoucích jméno Guggenheim, najdete tu práce vůdčích současných umělců z Baskicka i dalších částí Španělska. Zajímavý je i program dočasných výstav.

V největším sále je umístěna stálá výstava obřích skulptur z dílny amerického umělce Richarda Serry s názvem Hmota času. Dalším stálým objektem umístěným v muzeu je zajímavá instalace Američana Jennyho Holzera – digitální pásy, na kterých běží nejrůznější nápisy v různých jazycích, mají údajně připomínat téma smrti, zatracení, intimity a klamu.

V exteriéru zaujmou kromě samotné budovy další dva objekty: obří pavouk s názvem Maman (Maminka), který je dílem francouzské umělkyně Louise Bourgeois a k jejímuž vytvoření inspirovaly autorku myšlenky na démony z dětství, před nimiž hledala ochranu u maminky, a ohromný „květinový“ pes Puppy od Jeffa Koonse (květiny se dvakrát ročně mění), který se stal talismanem muzea.

Více informací o muzeu a jednotlivých výstavách najdete na http://www.guggenheim-bilbao.es.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .