0
0

Guatiza je malá obec s necelou tisícovkou obyvatel na severovýchodě kanárského ostrova Lanzarote. Nachází se v blízkosti pobřeží Atlantského oceánu a patří k okresu Teguise. Místo je známé po celém ostrově pro své nekonečné kaktusové plantáže. Mezi Guatizou a tři kilometry vzdálenou, severně položenou obcí Mala se rozkládají kaktusy, kam až oko dohlédne.

Městečko bylo od 18. století známé také díky chovu určitého druhu mšic (rod Cochenilla), z tohoto hmyzu bylo získáváno karmínově červené barvivo. Kyselina karmínová se používá mimo jiné jako barvivo pro různé kosmetické přípravky, dokonce i slavný nápoj Campari jí vděčí za svou načervenalou barvu. Ačkoli je dnes možné vyrábět i umělá barviva, vláda ostrova Lanzarote má pořád zájem na zachování tohoto starobylého řemesla.

Larvy, které vyrůstají na kaktusech, vypadají z dálky jako práškový cukr, které se lepí na kaktusové listy. Pracovníci na plantážích mají pak nezáviděníhodný úkol, seškrábat hmyz z kaktusů. Na jeden kilogram barviva je potřeba 150 000 larev. Na listech opuncie ještě dnes najdete malé pytlíčky, ve kterých zemědělci zavírali samičky, aby nepoškodily rostliny. Po „sklizni“ se larvy suší a zpracovávají se na barvivo.

Kromě kaktusových polí patří k největším atrakcím obce zahrada „Jardin de Cactus“. Vstup do ní určitě nepřehlédnete, stojí u něj obrovský kovový kaktus. Je lemována stromy eukalyptů a patří k oblíbeným cílům turistů. Místní zahrada na severním okraji města byla navržena v roce 1989 podle návrhů umělce Césara Manriqueho, který přišel dva roky po jejím oficiálním otevření o život při dopravní nehodě.

Na ploše 5 000 m2 má domov více než 10 000 kaktusů. 1 500 různých druhů rostlin je zde možno obdivovat zblízka a udělat si třeba přitom i velmi pěkné fotografické snímky. V čase, kdy kaktusy otevírají divákům své květy, tu můžete spatřit skutečné moře květin, což v každém případě stojí za vidění.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .