0
0

Granada je třetí největší španělské město nacházející se ve stejnojmenné provincii, pro kterou je typická velká rozmanitost krajiny a přírody. Na jedné straně se tyčí vrcholky pohoří Sierra Nevada s nejvyšší horou Mulhacén a na straně druhé se rozprostírají teplé pláže pobřeží Costa del Sol.

Díky blízkosti pobřežních turistických středisek patří Granada mezi nejnavštěvovanější lokality v Andalusii. Granada je stále se rozvíjející a dynamické město, které si však stále uchovává svůj historický ráz a půvab. Díky univerzitě je město po celý rok plné studentů, díky nimž se zde rozvíjí také kulturní a noční život.

Granada se může pochlubit bohatou historií, ovládali ji Mauři, Almohadé i Nazridé. Město vzkvétalo, začaly se stavět mohutné paláce, rozvíjela se kultura i umění a Granada začala přitahovat myslitele z celé Evropy i části Afriky. Za vlády křesťanů pak byla Granada přestavěna v renesančním slohu. K úpadku došlo až v 19. století, ale nyní zde stojí moderní a energické město, kde se stále více rozrůstá vliv islámu.

Město by se dalo rozdělit na 3 části: staré město na kopci, čtvrť Albaicín a nové město rozkládající se v údolí. Další částí by mohla být také ještě čtvrť Sacromonte, kde žijí převážně cikáni ve zdejších jeskyních.

Centrum města se nachází v okolí malého náměstí Plaza de Isabel la Católica, na němž stojí katedrála a mnoho dalších památek. Obrovská renesanční katedrála s působivou královskou kaplí Capilla Real se začala stavět v roce 1528. Interiéry jsou bohatě zdobeny prvky isabelské gotiky. Jsou zde umístěny také ostatky a náhrobky Ferdinanda a Isabely a také jejich dcery Juany s manželem. V muzeu v sakristii jsou k vidění kalichy, procesní kříže, relikviáře, královská koruna i žezlo a Ferdinandův meč.

Perlou granadské renesanční architektury se stal klášter Monasterio de San Jerónimo z 16. století. Uchovává krásné fresky a hrobku generála katolických veličenstev, který byl znám pod přezdívkou El Gran Capitan. Nejkrásnější barokní stavbou města je zase kartuziánský klášter La Cartuja se zlacenými zrcadly, štukovou výzdobou, benátským sklem, mramorem, nástěnnými malbami a intarziemi.

Významným granadským rodákem byl spisovatel Federico García Lorca, kterého během občanské války v roce 1936 zastřelili vojáci generála Franca. Po spisovateli zde zůstal dochován jeho letní dům Huerta de San Vicente, kde napsal nejvíce svých děl. Dochován zůstal původní nábytek, rukopisy, fotografie i kresby od přátel.

Jednou z nejvýraznějších památek Granady je bezesporu pevnost Alhambra tyčící se na kopci nad městem. Původně byla vystavěna jako středověký komplex paláců a pevností pro maurské panovníky. V dobách, kdy byla Granada pod nadvládou islámu, byla Alhambra mešitou, v dnešní době je již však jen obrovským muzeem překrásné islámské architektury. Pevnost se skládá ze čtyř částí: vojenské pevnosti Alcazaba, Nazridského paláce, letního paláce Generalife a renesančního paláce Karla V. Vše je zasazeno do rozlehlé zahrady.

Ve čtvrti Albaicín se můžete toulat strmými malebnými uličkami, ze kterých se vám naskýtá jedinečný výhled na město. Na hlavním náměstí Plaza Nueva stojí kostel Santa Ana. Odtud se snadno dostanete k arabským lázním El Baňuelo z 11. století. V této části města máte možnost navštívit renesanční zámek Casa de Castril kde sídlí muzeum Museo Arqueológico. Čtvrť nabízí spoustu zajímavých památek, díky nimž bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO, proto byste její prohlídku neměli uspěchat a v klidu si vychutnat zdejší atmosféru.

Kromě historie oplývá Granada také bohatým městským životem, koná se zde množství nejrůznějších představení, festivalů, seminářů a výstav v průběhu celého roku. Granada je proslulá výrobou kytar a prácí ze dřeva. Místní obyvatelé se věnují také výrobě kožedělných výrobků a uměleckému kovářství.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .