0
0

Gran Canaria je třetí největší ostrov Kanárských ostrovů. Nachází se jižně od Tenerife a západně od ostrova Fuerteventura. Ostrov je sopečného původu. Jeho rozloha činí 1560 km², nejvyšší bod (Pico de Las Nieves) se nachází v nadmořské výšce 1949 m. Ostrov má okrouhlý tvar s průměrem asi 50 km a po obvodu měří 236 kilometrů (50 km tvoří pláže). Žije zde 789 908 obyvatel, z toho 378 628 (2005) v hlavním městě Las Palmas de Gran Canaria

Příroda

Místní fauna i flora je velmi jedinečná, protože Kanárské ostrovy nebyly nikdy spojeny s pevninou. Vnitrozemí je hornaté a nachází se v něm i nejvyšší hora ostrova. Na jihu ostrova v letovisku Maspalomas jsou podél moře písečné duny – chráněná přírodní rezervace Dunas de Maspalomas, s rozlohou 250 hektarů. Uprostřed tohoto území si člověk připadá jako na Sahaře, některé duny dosahují výšky až 30 metrů.

Jih ostrova

Turisty nejnavštěvovanějšími letovisky na jihu ostrova jsou bezpochyby San Augustín, Playa del Inglés a Maspalomas. Tato letoviska jsou z letiště, které se nachází jižně od Las Palmas, pohodlně dostupná po moderní dálnici do cca 45 minut. San Augustín je spíše klidnější letovisko s apartmánovými komplexy, ideální pro klientelu vyhledávající klid a odpočinek. Oproti tomu Playa del Inglés je mezi mladými vyhlášené svým bohatým nočním životem a zábavou. Letovisko je typické také hotelovými komplexy a nákupními středisky. Playa del Inglés ve španělštině znamená „Anglická pláž“. Dalším oblíbeným místem je letovisko Puerto Rico, odkud turisté mohou podnikat výlety lodí, které houfně nabízejí zdejší výletní společnosti. Je možné, si zde i najmout vlastní loď a vydat se tak například na rybolov, který je ve zdejších vodách ideální. Podél pobřeží dále na západ je řada menších letovisek, tuto řadu uzavírá překrásné městečko Puerto de Mogán, typické tradičními městskými domy obrostlými bugainvíliemi, úzkými uličkami a pěkným přístavištěm.

Ne bezdůvodně je největší koncentrace letovisek právě na jihu ostrova. Je zde totiž nejjistější počasí. Ve stejný den může být na severu zataženo, ale na jihu je již jasno.

Sever ostrova a vnitrozemí

Obyvatelé ostrova Gran Canaria v drtivé většině obývají právě sever ostrova, kde se také nachází hlavní město Las Palmas. Střed ostrova je hornatý a cesta sem je jen pro zdatné řidiče. Nachází se zde ovšem bezpočet fantastických výhledů na krásnou krajinu. Nejvyhledávanější vyhlídkou je Cruz de Tejeda ve výšce 1463, odkud se nabízí nádherné panorama skalních formací (posvátná místa domorodých Guančů) – sklalnatý vrchol Roque Nublo (1817 metrů) a vrchol Roque Bentaiga. Typickým a hojně navštěvovaným městečkem vnitrozemí je poutní Teror se svými obílenými domy s hezkými balkóny. Zdejší kostel Basílica Nuestra Seňora del Pino připomíná událost, kdy se na borovici v lese objevil obrázek Panny Marie. Věřící jej odnesli do kostela, ale druhý den se obrázek opět objevil zpět na borovici.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .