0
0

Goa je nejmenší spolkový stát Indie, který byl až do roku 1961 portugalskou kolonií. Právem je nazývána tato exotická perla na západních březích indického subkontinentu Riviérou Orientu.

Goa omývaná vlnami Indického oceánu nabízí koupání na širokých písčitých plážích lemovaných palmovými háji. Oblast charakterizuje pestrá směsice portugalské koloniální struktury s místním indickým koloritem.

Užít si slunce a tropického moře a přitom poznávat bohaté dědictví prastaré indické kultury i koloniální duch z doby zámořských objevů – to jsou hlavní důvody, proč zde strávit dovolenou. Pobyt lze doplnit i výlety do západoindické metropole Mumbai (dříve Bombay) nebo výpravou za divokými slony či bengálskými tygry.

Oblast situovaná 1 000 km jižně od obratníku Raka je skutečně tropická a leží v stejné zeměpisné šířce jako například Dominikánská republika nebo Kuba. Stát měří ze severu na jih necelých 200 km a ze západu na východ méně než 100 km a je v indických poměrech skutečně trpasličí. O to více překvapí svým jedinečným koloritem, který představuje pestrou symbiózu portugalské koloniální kultury s místní indickou civilizací. Návštěvník může být mile překvapen vysokou kvalitou ubytovacích a stravovacích služeb v hotelových zařízeních, i pestrou paletou obchodů, restaurací a barů i za hranicemi hotelových areálů.

Návštěvníci se zde také setkají s typickými vesničkami s bílými křesťanskými kostelíky, které se střídají s džunglí skrývající prastaré indické svatyně. Úrodná krajina s plantážemi vzácného koření, rýžovými poli a teakovými lesy přechází v zalesněnou pahorkatinu s hlubokými údolími.

Indické pobřeží v oblasti Goa je lemováno vodami Indického oceánu, jehož zdejší mělká část je nazývána Arabským mořem. Velmi široké pláže pokryté jemným žlutým pískem nabízejí oceánský typ koupání. V písku zdejších pláží najdete spoustu mušlí, krabů a hvězdic. Moře je mělké, dno se svažuje do hloubky jen velmi mírně. Neustále fouká osvěžující větřík, který vytváří živý příboj. Rytmus života na pláži ovlivňuje i příliv a odliv.

Kdo touží po adrenalinu, může se postavit na surfařské prkno – zdejší divoké vlny jsou pro tento sport ideální. Romantikům se bude asi líbit na jihu v bambusových chýších kolem města Palolem. Chcete-li si užívat plážového odpočinku, vypravte se sem v únoru nebo v březnu, kdy se teploty pohybují mezi 23 – 29 stupni. Leden bývá chladnější. Typickým rysem plážového života jsou tzv. Beach Shacks. Jde o jednoduché plážové bary, které nabízejí občerstvení v podobě nápojů a lehkých jídel.

Písčité pláže Severní Goa jsou lemovány živými přímořskými osadami, které navazují jedna na druhou. Z původních rybářských osad vznikla dnešní turistická centra s řadou obchodů, barů a restaurací. Asi 10 km dlouhá zóna začíná u staré portugalské pevnosti Fort Aquada, pokračuje přes klidnější středisko Candolim, které předchází v nejživější centrum – středisko Calangute a končí v městečku Baga s typickou pláží s rybářským provozem.

V kontrastu s ruchem severní Goa nabízí jižní část oblasti klid a nedotčenou přírodu. Mnoho kilometrů dlouhých pláží lemují palmové háje, na něž navazuje kultivovaná zelená krajina, v níž jsou relativně řídce rozmístěny rybářské a zemědělské vesničky a samostatné koloniální vily. Zájemci o setkání s místním životem mají možnost navštívit městečko Margao. Turistický ruch s mnoha bary, restauracemi a obchody nabízejí plážová střediska Colva a Cavelossim.

Tipy na výlety

Doporučujeme návštěvu míst, kde stávala stará koloniální metropole (stará Goa) přezdívaná pro svoji výstavnost „Římem Orientu“. Založena v 16. století se dodnes pyšní křesťanskými kostely, mezi nimiž vyniká bazilika Ježíše Krista s ostatky Svatého Františka Xaviera.

V metropoli západní Indie – Bombay si užijte výlet člunem na sloní ostrov (Elephanta) se slavnou uměle vytesanou Sloní jeskyní, v níž je umístěna prastará hinduistická skalní svatyně se sochami z 8. století.

Nenechte si ujít jízdu do přístavu Vasco Da Gama, hlavního koloniálního přístavu v Goa, pojmenovaného po portugalském mořeplavci.

Celodenní výprava do vnitrozemí regionu Goa přivede návštěvníky ke druhému nejvyššímu vodopádu v Indii s celkovou výškou všech jeho stupňů téměř 600 metrů. Vodopád uprostřed tropické džungle nabídne mimo přírodního divadla také příležitost vykoupat se v chladivých vodách řeky Mandovi pod vodopádem.

Využijte možnosti výletu do Arpory, kde probíhá svérázný noční trh s příležitostí k nákupu typických indických výrobků, zejména šperků a koberců. Bude zde také příležitost shlédnout klasické lidové tance Indie i slavný tanec Kathakali.

Zajímavý je také výlet směřující k ruinám prastarého města Hampi, které bylo metropolí jedné ze zaniklých indických říší ze 14. století. Vykopávky leží uprostřed banánovníkových plantáží na březích řeky Tungabhadra obklopené ze tří stran žulovými horskými hřebeny.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .