Španělskou Galicii nebičují v letních měsících nelítostné sluneční paprsky, jak možná středoevropský host očekává, žádná vyprahlá krajina, naopak příjemné přímořské podnebí, všudypřítomná zeleň pokrývající zvlněné, členité pobřeží s četnými rías (zátokami při ústí řek vtékajících do moře), malebnými příbřežními ostrůvky a dlouhými i krátkými plážemi, na nichž leží bělostný písek jako v Karibiku. Občas zde, pravda, sprchne, což prospívá vegetaci. Hortensie obrostlé mohutnými fialovými, růžovými a modrými koulemi květů bují takřka u každého patníku, až oči přecházejí.
Po stopách historie
Když se pan Lev z Rožmitálu před více než pěti sty lety vydal s padesátičlennou družinu „Z Čech až na konec světa“, trvala cesta půldruhého roku. Dnes je mys Fisterre, nejzápadnější španělský výběžek do Atlantského oceánu, o poznání dostupnější. Letadlem do Madridu, přestup, přílet do Santiaga de Compostela, pak autem z letiště – a jste tam za pár hodin. „Konec světa“ si umí dodnes zachovat tajemství stejně jako pro družinu pana Lva. Mlha, na krok nevidět, táhlé, dunivé varování majáku do moře, až z toho jde mráz po zádech. Kolik rybářů a zdatných námořníků tady zahynulo, bleskne hlavou. Popojedete pár kilometrů a nebe se rozjasní.
Jinak půvabná a vlídná Galicie má bohatou historii. V tomto ohledu je magnetem majestátní Santiago de Compostela, cíl tradičních poutí k hrobu svatého Jakuba Staršího již od 9. století, kdy zde byly ostatky apoštola objeveny. K majestátní katedrále nesoucí jméno světce směřuje po osmi svatojakubských cestách nepřetržitý proud poutníků ze Španělska i ze zahraničí. Všechny jsou skvěle upravené a lemované sítí ubytovacích a stravovacích zařízení pro všechny, kteří se na pouť vydávají. Kdo ji absolvoval, určitě nezapomene.
Zhruba padesát kilometrů odtud v historické Pontevedře prý byla postavena loď, na níž Kolumbus doplul k břehům Nového světa. Místní jsou dokonce přesvědčeni, že objevitel Ameriky nebyl Janovan, nýbrž rodilý Pontevedřan… Věřit můžete, leč nemusíte. V Galicii padnete na spoustu dalších, zajímavých menších či větších přístavů, měst, městeček i letovisek. Hektické hotelové komplexy tu navzdory přírodním krásám – naštěstí – nenajdete, a tak získáte dojem, že život zdejších plyne klidně, skoro líně. To však je jen zdání.
Škeble, mušle, ústřice
Lidé tu pilně pracují. Galicijské pobřeží je proslulé hojností a špičkovou kvalitou mořských plodů, především měkkýšů – ústřic, škeblí, mušlí, včetně té slavné svatojakubské. O osmé ranní, kdy je moře v odlivu, se z Cambadosu a okolních vesnic vydávají na mělčinu o úctyhodné rozloze dvou čtverečních kilometrů desítky mariscadoras, žen vybavených hráběmi, kyblíky na kolech a vysokými gumáky, aby zhruba za tři hodiny vybraly z moře povolené čtyři kilogramy škeblí. Sběr je přísně regulován. Ženy mají měřidla, poněvadž almeja musí dosahovat velikosti minimálně čtyř centimetrů. Před jedenáctou se začínají s plnými kyblíky vracet do třídírny a vážírny (některé je nesou na hlavě jako korunu), kde jim až do příštího dne práce skončila. Měkkýši ovšem putují dál do budovy zvané lonja, kam brzy odpoledne dorazí nákupčí a obchodníci, aby je obložené ledem neprodleně expedovali k trhovcům, restauratérům a dalším zákazníkům. Čerstvost si totiž zachovají pouze 4 dny.
Mořské plody (mariscos) jsou základem galicijské kuchyně. Jsou výtečné v přírodním stavu i upravené – třeba v polévce (sopa de almejas) nebo připravené v páře a lehce dochucené (mejillones al vapor), vařené ve vinné tomatové omáčce (zamburiñas al ribeiro), nebo pečené v troubě (vieiras al horno), nabídka je přepestrá. Oblíbené jsou samozřejmě i rybí pokrmy a místní sardinky jsou vyhlášené. Skvěle k nim chutná víno z typicky galicijské odrůdy, bílé Albariño.
Tipy na výlet
Najedli jste se a napili určitě dobře. Nazítří můžete kulinářský dojem doplnit zážitkem z čarokrásného soustroví Islas Cíes, kam za necelou hodinku návštěvníka dopraví katamarán z téměř třísetisícového Viga. Jelikož jde o území přísně chráněné, nezastavěné a kromě denních návštěvníků a hostů kempu neobydlené, není divu, že se tu líbí hejnům racků kroužících nad vysokými skalisky i bohaté vegetaci typické pro mírná i subtropická pásma. Naleznete tu prý nejkrásnější pláž na světě, Praia Rodas, jak tvrdí The Guardian. Procházka po ní potvrdí, že britský deník nebude od pravdy daleko.
Jste-li ovšem poblíže Cambadosu nebo O Grove, vydejte se s rybáři nebo sběrači škeblí na půldenní nebo celodenní výjezd na moře. Zde se měkkýši nejenom loví, ale i pěstují na dřevěných platformách upevněných v moři. O životě a lovu oblíbených pochoutek našich stolů se toho spoustu dozvíte.
Tip na ubytování
Tří až pětihvězdičkové hotely sítě Paradores, která funguje většinou v autentických historických budovách po celém Španělsku, lze v každém případě doporučit. Parador v Santiagu stojí přímo u Svatojakubské katedrály, paradory naleznete také v centru Pontevedry a Cambadosu.
Informace k svatojakubským cestám naleznete na http://www.xacobeo.es,
o ubytování http://www.paradores.es,
o Santiagu de Compostela http://www.santiagoturismo.com,
o Islas Cíes http://www.campingislascies.com.
ke sběru měkkýšů v Cambadosu http://www.guimatur.org a O Grove http://www.turismogrove.com
a obecnější informace na http://www.riasbaixas.depo.es nebo http://www.tourgalicia.es.
- Guest napsal(a) před 11 roky
- Musíte se přihlásit, abyste mohli komentovat
Prosím, nejprve se přihlašte.