0
0

Následující stránky jsou určeny především pro ty, kteří se chystají na cestu do Francie a to zejména „po vlastní ose“. Najdete zde především naše osobní zážitky a zkušenosti z našich cest po Francii sestavené do přehledného cestopisu. Nechybí ani tipy k návštěvě zajímavých míst, která jsme sami navštívili, plánky měst zkušenosti a zážitky z cestování autem, informace o způsobu placení mýtného na francouzských dálnicích, nechybí ani přehledná mapka dálničních poplatků za jednotlivé úseky, poměrně rozsáhá fotogalerie, přehledná klikací mapka Francie s vyznačenými nejvýznamnějšími památkami. Na tomto webu naleznete také informace o vstupném do památek či zábavnch parků. Na tětcho stránkách naleznete také konkrétní tipy na ubytování v kempech na základě naší vlastní zkušenosti, nechybí ani poměrně rozsáhlé diskusní fórum, kde se můžete sami zapojit do diskuse. Naleznete zde také odpovědi na celou řadu konkrétních dotazů. Stránka Kudy do Francie pak popisuje jednotlivé varianty možné cesty do Francie.

Francie

Francie je dnes největší zemí západní Evropy a zároveň i 37 největší zemí světa. Žije zde 59 miliónů obyvatel. Z větší částí je zemí venkovskou, jelikož má největší procento obdělávané orné půdy ze všech zemí Evropské unie.

Největšími městy Francie jsou Paříž s 2,1 milióny obyvatel, Lyon s 1,2 miliony obyvatel a Marseille s 1,1 milionem obyvatel.

Snad i díky své rozloze je krajina Francie tak rozmanitá. Je jedinou evropskou zemí, která se nachází v severní i jižní části evropského kontinentu. Proto jsou mezi jednotlivými regiony země významné klimatické rozdíly. Stejně rozmanitá je i francouzská kuchyně.

Země se dělí na jednotlivé regiony. Těch je 26. Regiony se pak dělí na tzv. Départementy, které je možné přirovnat k našim okresům. Těch je celkem 100 a jsou označeny čísly dle abecedy, což má následně význam např. pro směrovací čísla nebo poznávací značky aut. 22 regionů leží v evropské části Francie (France métropolitaine), z nichž jeden tvoří Korsika se zvláštním statutem (collectivité territoriale), a zbylé čtyři jsou tvořeny vždy jen jedním departmentem a bývají tak označovány jako Zámořské departmenty a regiony (Départements et régions d’outre-mer, zkratka (D.R.O.M.)).

Pro české turisty je tato opravdu nádherná země zatím stále popelkou. Při svých cestách jsme totiž moc českých turistů nepotkali a je to opravdu škoda.

Francie se dělí na 26 regionů.

Ceny

Ceny ve Francii jsou samozřejmě trochu vyšší než v Česku. Pokud však budete nakupovat v síti hypermarketů a diskontních prodejen, nezaplatíte za potraviny o mnoho více než v Česku. Stejně tak jako u nás i ve Francii nalezneme diskontní prodejny řetězce Lidl, velmi rozšířená je zde síť hypermarketů Carrefour, časté jsou u nás neznámého hypermarkety řetězce Cora. V menších městech pak jsou velmi rozšířené diskontní prodejny InterMarche.

Balík šesti lahví balené vody přijde v těchto hypermarketech a diskontních prodejnách na 1 až 1,5 €, láhev chutného vína z některé z vyhlášených vinařských oblastí koupíte za ceny od 2 €. Pokud vám však bude postačovat levné stolní víno, tak to je možné nakoupit v plastové lahvi již od ceny 1 €. Dalším oblíbeným potravinářským sortimentem jsou francouzské sýry. Zde je možné vybírat z nepřeberného sortimentu, jejichž ceny jsou také poměrně dostupné a například plísňový sýr typu Hermelín avšak daleko větší, nakoupíte za ceny od 1,5 €.

Ceny velkých a moc chutných baget, které mnohdy dosahují délky až jednoho metru, se pohybují okolo 0,8 € za kus. Velmi oblíbeným a chutným pečivem jsou croisanty. Ty čerstvé francouzské se však v žádném případě nedají srovnat s těmi gumovými, které se prodávají u nás. Ve Francii se dají koupit za cenu 0,8 € za kus.

Poměrně vysoké ceny jsou ve Francii u zmrzlin. Ceny za zmrzlinu s jednou příchutí se pohybují mezi 2 € a více, pokud se rozhodnete pro dva kopečky zmrzliny, ceny se pohybují okolo 4 €. Levnější jsou samozřejmě zmrzliny od výrobců Shoeller či Algida, ale ty jsou u nás běžně taky, kvůli nim nemusíme do Francie. Francouzská zmrzlina je samozřejmě daleko chutnější a vyrábí se v daleko více příchutích, než je tomu u nás, ale dle mého subjektivního dojmu přeci jen nedosahuje kvalit italských zmrzlin. Navíc ceny zmrzlin v Itálii jsou daleko nižší než ve Francii, přesto se vyplatí francouzskou zmrzlinu alespoň ochutnat.

Ceny pohlednic se ve Francii pohybují mezi 0,2 a 0,5 €. Poštovní známka do zemí EU včetně Česka přijde na 0,8 €.

Cena kávy z automatu se pohybuje okolo 1 €, v restauracích či kavárnách zaplatíte za kávu cenu okolo 2 €.

Ceny ovoce se samozřejmě liší v jednotlivých měsících, ale například kilogram rajčat je v červnu možné na trhu koupit za 2 €, v kamenném obchodě za 3 či 4 €.

Nakupování

Ve Francii nebývá většinou zvykem, aby velká část obchodů byla otevřena dlouho do noci a o nedělích. Navíc je zde naprostou samozřejmostí placení platebními kartami. Platebními kartami platí naprostá většina zákazníků v obchodech, při placení vstupného, ale dokonce i na čerpacích stanicích. Platba kartou je mnohdy jedinou možností pro zaplacení. Pokud chcete pozdě v noci ubytovat v hotelu typu Formule 1, je platební terminál jedinou možností jak zaplatit ubytování a ubytovat se v tomto hotelu v nočních hodinách, kdy je zavřená recepce.

Podobně je tomu u čerpacích stanic. Mnohé z nich jsou automatické bez obsluhy označené symbolem 24/24 h, kde jsou jednotlivé stojany opatřeny platebním terminálem, který vydá benzín pouze po vložení platební karty a zadání správného PIN.

Podobně je velmi rozšířené placení platební kartou v restauracích. Z výše uvedeného výčtu tedy vyplývá, že pokud budete mít při svých cestách po Francii k dispozici platební kartu, v mnohém si své cestování usnadníte.

Stravování

Základní potravinou, kterou jsme ve Francii nejčastěji nakupovali, byly bagety a croisanty. Tyto základní druhy pečiva lze kromě obchodních center pohodlně nakoupit ve velmi rozšířených pekárnách francouzsky nazývaných boulangerie, bagety lze však zakoupit také u benznínových čerpacích stanic či v recepcích autokempů. Nevyplatí se kupovat pečivo do zásoby, protože bagety nevydrží dlouho čerstvé. Proto je ve Francii zvykem chodit pro pečivo dvakrát denně – ráno a večer.

Poměrně rozšířená je ve Francii síť restaurací. Velmi rozšířené jsou zde italské restaurace a pizzerie. Pokud tedy netoužíte zrovna ochutnat francouzské speciality, existuje zde možnost je navštívit. Francouzský jídelníček nabízí tak rozmanitou strukturu pokrmů, že lze jen těžko říct, které je typické francouzské jídlo. Velmi rozšířené jsou zde především pokrmy z ryb, častým předkrmem bývají sýry.

Pro ty, kteří neumějí francouzsky je však velmi složité se vyznat v jídelním lístku, názvy pokrmů jsou poměrně zapeklité. Většina restaurací však nabízí možnost zvolit francouzské či regionální menu složeného většinou ze tří chodů s předkrmem, hlavním jídlem a zákuskem v ceně od 12 do 20 €.

Ubytování

Při svých cestách po Francii jsme využili rozšířené sítě autokempů. Jejich kvalita je na poměrně vysoké úrovni. Ve srovnání s našimi či italskými autokempy, jsou ty francouzské nepoměrně kvalitnější. Čisté a upravené jsou umývárny i záchody i když v jižní části země je jejich kvalita nižší než v ostatních částech země. Přesto je všude ve Francii naprostou samozřejmostí tekoucí teplá voda nejen ve sprchách, ale i v umývárnách. Neexistují zde žádné žetony na teplou vodu či jakákoliv jiná omezené, která jsou běžná v Česku, Itálii či Chorvatsku. Takovou francouzskou zvláštností je, že ve většině kempů neexistuje rozdělení sprch, umýváren a toalet na muže a ženy. Není to však tak, že se všichni myjí a sprchují společně, každý se může zavřít do takové kóje, kde má své soukromí. Odděleny jsou jen umývárny, sprchy a záchody, nikoliv muži a ženy.

Ceny ubytování v autokempech ve Francii se pohybují mezi 11 a 20 €. Jsou tak nepoměrně nižší než například v Itálii. Nejnižší ceny za ubytování jsou spíše na severu země, okolo 15 € se cena pohybuje na jihu, nejdražší kempy jsou pak přímo v Paříži. Zde jsme za ubytování zaplatili 21 € za noc. Všechny výše uvedené ceny jsou za auto, stan a dvě osoby a v období před začátkem turistické sezóny na počátku června 2006. V turistické sezóně jsou ceny za ubytování až o třetinu vyšší.

Velmi vhodným a cenově dostupným druhem ubytování je rozsáhlá síť levných hotelů Formule 1. Ve Francii jich je několik stovek. Nacházejí se většinou u obchodních středisek na okrajích větších měst a cena za jeden pokoj a noc se zde pohybuje okolo 30 €.

Další velmi zajímavou možností ubytování ve Francii je pak ubytování v soukromí typu „Bed and Breakfast“. Jedná se vlastně i privát, kdy bydlíte přímo v domku majitelů, máte svůj apartmnán s kompletním vlastním sociálním zařízením a také se snídaní přímo od majitele. Cena za noc v takovémto ubytování činí asi 20 € za osobu. Takový typ ubytování poznáte podle tabulky umístěné na domku se symbolem domečku na zeleném podkladě. Informace o ubytování tohoto typu získáte také v informačních centrech.

Doklady

Vzhledem k tomu, že Česká republika je podobně jako Francie členskou zemí Evropské unie, postačí Vám k návštěvě Francie platný občanský průkaz. Cestovní pas není vůbec nutný, jak jsme se o tom sami přesvědčili. Občanský průkaz postačuje při ubytování v kempech i při kontrole policejní hlídkou. Pokud cestujete autem, je ještě potřebný „Eurořidičák“, který je konec konců u nás dnes již běžně vydávaný. Při silniční kontrole pak kontrolující policistky zajímala zejména tzv. zelená karta k povinnému ručení. Je však málo známou skutečností, že při cestě do zahraničí by jste měli s sebou kromě originálu mít také duplákát Zelené karty. To v případě dopravní nehody, kdy je její originál v zahraničí zabaven.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .