0
0

Ze čtyř hlavních Baleárských ostrovů je Formentera rozkládající se na 82 km² tím nejmenším. Ostrov leží necelých 8 km jižně od Ibizy, často je tak nazýván její „malou sestrou“, přitom tyto dvě destinace mají spolu ve skutečnosti jen pramálo společného. Ibiza je známá svým bujarým nočním životem a neutuchající zábavou, zatímco Formentera je pravý opak.

Formentera a Ibiza jsou od sebe odděleny mořskou úžinou zvanou Freo. Společně se pak nazývají Pityuské neboli Borovicové ostrovy. Ještě nedávno tyto dva ostrovy tvořily ostrovní oblast Ibiza a Formentera, od roku 2007 již Formentera tvoří samostatnou ostrovní oblast. Přestože leží tak blízko sebe, jsou vzájemně dosti odlišné. Formenteru mnozí označují za středomořský ráj, jehož krásu je možné srovnávat s Karibikem. Je ostrovem klidu, pohody a neporušené přírody – pobřeží je lemováno romantickými útesy, ale i překrásnými bílými plážemi omývanými křišťálově čistým Středozemním mořem.

Formentera je turisty relativně málo navštěvovaná, možná je to způsobeno tím, že nemá vlastní letiště a je dostupná pouze lodí právě ze sousední Ibizy. Většina lidí se totiž nechá zlákat životem na Ibize, dále proto pokračuje jen zlomek turistů. Během hlavní letní sezóny se však samozřejmě počty návštěvníků značně zvyšují. Pravidelné lodní linky na Formenteru vyplouvají z hlavního města Ibizy – Eivissy. O přepravu se stará několik velkých námořních společností. Trajektem se na Formenteru dostanete asi za 30 až 40 minut, rychlým katamaránem již za 20 minut. Všechny lodě a trajekty připlouvají do přístavu La Savina, odkud jsou návštěvníci autobusy a taxíky rozváženi dále po ostrově.

V současnosti na Formenteře, která je součástí španělského autonomního společenství Baleáry, žije okolo 7500 obyvatel. Hlavním městem ostrova je Sant Francesc de Formentera, kde kromě spousty obchůdků a restaurací najdete pěkné staré centrum. Na místním malém náměstí stojí radnice, národopisné muzeum Museo de Etnografia de Formentera a dominantní původní obranný kostel postavený v 18. století.

Snad žádný návštěvník Formentery si nenechá ujít výlet k majáku Far de la Mola stojící na náhorní plošině La Mola, která je nejvýše položeným místem ostrova. Maják byl v roce 1861 vystavěn na vysokých strmých útesech a tak se od něj nabízí nádherná podívaná na zdejší krajinu a daleké moře. Mezi zdejšími kameny se rády vyhřívají ještěrky pityuské (Podarcis pityusensis), které patří k místním nejtypičtějším živočišným druhům. U majáku se nachází památník spisovatele Julese Vernea, kterého zdejší krajina inspirovala k napsání románu „Na kometě“.

Na samotném jihu ostrova se nachází mys Cap de Barbaria, kterému dominuje rovněž maják s názvem Far des Cap Barbaria a obranná věž Torre des Garroveret pocházející z roku 1763. Krajina je zde dosti pustá, mnozí ji přirovnávají k měsíční krajině. Narazit zde můžete na divoké kozy a sledovat racky, jak krouží nad útesy. Návštěva tohoto místa ve vás zanechá největší dojem při západu slunce. Poměrně často se Cap de Barbaria stává také místem setkávání bubeníků a hráčů na další rytmické nástroje, kteří svou hudbou navozují zvláštní a ojedinělou atmosféru.

Formenteru si mnoho lidí oblíbilo pro její krásné pláže, které pokrývají pobřeží v délce více než 20 km. Místní pláže jsou dokonale čisté, většinou přírodní, umístěné zcela mimo zástavbu. Výjimku tvoří pouze letovisko El Pujols, kde bylo vše přizpůsobeno turismu. Pláže na Formenteře jsou tvořeny převážně pískem a lemovány písečnými dunami. K těm nejkrásnějším patří pláž Platja de Migjorn na jižní straně ostrova táhnoucí se v délce 6 km. Další vyhledávanou pláží je S’Espalmador nacházející se na malém ostrůvku nedaleko formenterského pobřeží. Na pláž je možné se dostat z přístavu La Savina.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .