0
0

Cinque Torri je jedna z nádherných skalních dominant v Dolomitech. Byl jsem zde již několikrát a rád se sem vracím pro krásu této skalní skupiny, pro nádherné pohledy na protilehlé majestátní Tofany, na skupiny Cristallo, Sorapis, Monte Pelmo, Civettu , na nejvyšší vrchol Dolomit Marmoladu a na město Cortina Danpezzo.

Jsou zde lehké a krátké ferraty na Averau 2649 m a na Nuvolau 2575 m, které lze přelézt zajeden den. Já jsem však věnoval každému vrcholu jeden den.

K nástupu na tyto ferraty lze zvolit několik míst s ohledem na to jak dlouhou túru chceme udělat. Nejjednodušší je zastavit u spodní stanice lanovky u chaty Bai de Dones 1889 m, která je asi 4 km pod sedlem Falzarego. Odtud buď pěšky nebo lanovkou k chatě Scoiattoli 2255 m u Cinque Torry, nebo zvolit některou z cest ze sedla Falzarego k chatě Nuvolau, popřípadě z druhé strany z blízkosti sedla Giau z La Costa vede další lanovka k chatě Nuvolau.

Ferrata na Averau 2649 m.

Od chaty Averau 2416 m /nedaleko chaty Scoiattoli/ se vpravo snadnou cestou sutí vystoupá pod skalní stěnu, přes kterou je cesta jištěna ocelovým lanem a krátkým žebříkem. Po překonání této stěny je již chodecký terén až na vrchol hory. Odměnou za námahu je nádherný rozhled. Sestupuje se stejnou cestou a tak často dochází k zácpám na zajištěném úseku.

Ferrata na Nuvolau 2575 m.

Od vrchní stanice lanovky se mírně schází k chatě Cinque Torry 2137 m. Odtud jdeme nejprve po rovině a pak sestupujeme cestou č.443, která obchází vrchol Nuvolau směrem do sedla Giau. V místě, kde již vidíme sedlo odbočuje cesta strmě pod skalní stupeň. Zajištěnou cestou vystoupíme na skalnaté plato po kterém dojdeme k závěrečnému výšvihu. Cesta je opět zajištěna lanem a žebříkem a končí na vrcholu u chaty Nuvolau. Zdruhé strany od chaty Averau sem vede velice lehká cesta a tak je zde plno turistů.

Při poslední návštěvě nás na této fermatě zastihla bouřka a tak jsme velice pospíchali na vrchol, kam jsme došli za prudkého sněžení. Tentokrát byl vrchol liduprázdný. Sestoupili jsme k chatě Averau a dál k chatě Scoiattoli, kde nás opět zastihla bouřka. Nucenou přestávku jsme využili k občerstvení v chatě. Mile nás překvapila česká obsluha. Po dešti jsme se vydali k obnovenému vojenskému postavení z I. světové války ukrytému ve skalách u Cinque Torri. Obešli jsme celou skupinu skal a došli jsme k chatě Cinque Torri. Začalo zase pršet a déšť nás doprovázel celou cestu ke spodní stanici lanovky, kde jsme měli auto.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .