0
0

Extremadura je kraj turisty ještě neobjevený. Jsou tu nádherná města, půvabné vesničky, přírodní rezervace a zajímavé horské oblasti. Extremadura zaujímá západní část Španělska. Na západě hraničí s Portugalskem, na jihu a jihozápadě s Andalusií, na východě s Kastilii-La Manchou, na severu s Kastilii-Leónem. Tato tradičně zemědělská a dobytkářská oblast, která patří k nejchudším španělským regionům, je zároveň oblastí bohatou na nejrůznější krajinné typy. Územím protékají dvě velké řeky. Podél toku Taja a jeho velkých přehradních nádrží se rozprostírá trujillsko-cácereská náhorní plošina, údolí Guadiany tvoří úrodná nížina.

Zima je na většině území mírná, s výjimkou severních horských oblastí, kde srážky bývají často sněhové, léta jsou suchá a horká; maximální teploty se tu často vyšplhají nad 30 °C. Z klimatického hlediska je nejlepší doba k návštěvě v podstatě po celý rok, zvláště pak od dubna do května. Od dubna do června se můžete zúčastnit velmi zajímavých a významných fiest. V této době se do zdejších arén sjíždějí nejlepší španělští matadoři.

Tipy na výlety

Nejzajímavější města v Extramaduře leží v centru a jsou uspořádána do trojúhelníku: Mérida (za římských časů bývala hlavním městem Pyrenejského poloostrova), Cáceres a Trujillo, kde můžete navštívit řadu cenných historických památek. Nad Extremadurou se vypínají na jejím severním, východním a jižním okraji zalesněné hory (sierry), které vytvářejí nezapomenutelná panoramata.

Najdete tu nejen města historická, půvabné vesničky s ukázkami lidové architektury, ale i nádhernou horskou krajinu a přírodní rezervace. Nevýhodou je špatná dopravní obslužnost některých míst a nemáte-li zrovna k dispozici auto, prostudujte si jízdní řády místních společností s patřičným předstihem.

Cáceres – město leží na jihozápadě Španělska, v oblasti zvané Extremadura. Přijíždíte-li od Madridu, vůbec vás nenapadne, že byste se za chvíli měli ocitnout ve středověku. Dvouproudová silnice, moderní výstavba, velká obchodní centra, univerzitní budovy, tak jste si město, které bylo v roce 1986 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, určitě nepředstavovali. Když však dojedete na náměstí zvané Plaza Mayor a spatříte před sebou hradby a vykukující věže kostelů a paláce, začnete věřit, že se výlet do středověku uskuteční.

Mérida – město s největším počtem zachovaných římských památek ve Španělsku (římské divadlo, amfiteátr, Národní muzeum římského umění, atd.), které je od roku 1993 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Trujillo – rodné město Franciska Pizarra, objevitele Peru, s hezkým historickým centrem, které se táhne od náměstí Plaza Mayor až k ruinám arabského hradu na vršku.

Guadalupe – půvabná vesnička v kouzelné horské krajině, jejímž největším magnetem je klášter Nuestra Señora de Guadalupe (14. – 18. století) se vzácnými uměleckými sbírkami, které je jedním z nejdůležitějších poutních míst Španělska a Latinské Ameriky a od roku 1993 je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Plasencia – klidné provinční městečko s románsko-gotickou katedrálou a několika monumentálními paláci, které je ideálním východiskem k poznání severu Extremadury,

Monfragüe – přírodní rezervace rozkládající se po obou březích řeky Tajo, vzdálena od Plasencii pouhých 25 km, která je protkána turistickými stezkami s překrásnými výhledy do atraktivní krajiny.

La Vera – malebný kraj na úpatí pohoří Gredos, omývaný řekou Tiétar, s kouzelnými vesničkami, které jsou rájem pro milovníky lidové architektury. V klášteře Yuste strávil poslední léta svého života císař Karel V.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .