0
0

Expedice – ostrovy Indonésie 1 / 25.6.2010

Tak jsme opět zdraví a spokojeni doma a naše první pocity z této opravdu velmi zajímavé a překvapivé cesty Vám hned musím nastínit. V nadpisu je Indonésie 1 a to proto, že pevně věřím v další expedici č.2 která by tentokrát vedla na Borneo a Papuu New Guineu. Naše přípravy s vybíráním trasy byli poněkud chaotické a nakonec jsme se rozhodli z časových důvodů a problémů s místními přelety navštívit ostrovy Bali, Rinca, Flores a hlavně bájné Komodo. Indonésie je seskupení asi 17 500 ostrovů a ostrůvků takže vlastně pokud bychom na každém trávily 1 den zabere nám to skoro 50 let života. Z toho asi 6 000 ostrovů je obydlených.

Počasí bylo příjemné a velmi teplé v noci kolem 28 st. a přes den 30 až 33 st. Dostat se do našeho hlavního cíle ostrova Komodo nebylo zas tak jednoduché. Nejprve musíte zajistit místní přelet na ostrov Flores. U těchto přeletů nesmíte spoléhat na uvedený čas na letence a odlety s jedno až dvou hodinovým předstihem či zpožděním jsou zcela běžné. Proto se ani vlastně při plánování této cesty nedá vše domyslet z domova a letenku zakoupit dopředu jako ostatní. Po přeletu na ostrov Flores si musíte pronajmout loď i s posádkou – většinou čtyřčlenná, kapitán, kuchař, anglicky mluvící průvodce a lodník. A už se může vyrazit. Lodě jsou velmi staré, opotřebované a pomalé a cesta trvá asi 5 až 6 hodin. Ovšem to co vidíte po cestě je nádhera.

Stále míjíte jeden ostrov za druhým a tvary těchto zvlněných a zelených ostrovů o ostrůvku nám připomínaly ty nejpovedenější filmy o době dávno minulé. To se asi nikde jinde na světě prostě nevidí. K ostrovu Komodo jsme připluli před soumrakem a tam jsme viděli snad nejhezčí západ slunce. Asi 30 minut při západu slunce přelétávalo tisíce Kaloňů Malajských z jednoho ostrova na druhý. Spali jsme na lodi a ráno jsme se vydali na dlouhý trek po ostrově. Ostrov má rozlohu asi 8 x 4 km, je velmi členitý a většinou v této době i zelený. Červen je vlastně čas po deštích tzn. místní jaro. A co setkání z Dragonem ? Tak to je síla – Varan Komodský / místní název Dragon / je velmi impozantní a nebezpečné zvíře a v jeho očích není vidět ani soucit ani náznak kamarádství.

V roce 2009 našli z jednoho nepozorného fotografa pouze brýle. Samozřejmě to by se nemělo stát pokud budete vždy s místním průvodcem a dodržovat jeho pokyny. Odstup od varanů musí být raději 5 metrů 3 metry je hranice při které automaticky útočí. To si je prostě jistý, že už mu neutečete. Ale znáte fotografy !! I mě málem poslintal sklo a dva místní rangeři museli několikrát zasahovat. A co nás nejvíce překvapilo – na strově Komodo a okolních ostrovech žijí hojně australští papoušci I několik druhů jiných ptáků které jsme tady prostě nečekali. Třeba z ostrova Papua New Guinea.Takže jsme nakonec přivezli daleko více materiálu , než jsme čekali. Třeba velmi vzácný Kakadu Arový / Probosciger aterrimus / – nádherný papoušek. Vše se objeví v krátké době v nové galerii.Závěrem můj současný pocit z této expedice – velmi povedené a po expedici v Amazonii asi druhá nej…

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .