0
0

Středověké město Estella, někdy též nazýváno baskicky Lizarra, bylo vybudováno v ohbí řeky Ega na severu Španělska. Estella leží na poutní cestě do Santiaga de Compostela a má tedy velký náboženský význam. Ve 12. století bylo hlavním městem navarrských králů a v 19. století pak centrem karlistů. V minulosti město získalo privilegia od navarrského a aragonského krále Sancho Ramireze. Ten se také zasloužil o zdejší středověkou výstavbu. Své španělské jméno městečko získalo v roce 1090.

Mezi nejvýznamnější památky patří Královský palác Palacio de los Reyes de Navarra z 12. století, který je překrásnou ukázkou světské románské architektury. V paláci dnes sídlí muzeum Museo Gustavo de Maetzu. Cennou světskou stavbou je kostel sv. Jana nebo kostel San Pedro de la Rúa stojící na útesu a vybudovaný ve 12. století v cisterciáckém stylu. Kostel byl sice v 16. století z části zbořen, přesto i v dnešní době jeho zbývající část ohromuje řady návštěvníků.

Za mostem Puente de la Cárcel vedoucím přes řeku Ega se nachází stará část města, pro kterou jsou typické křivolaké uličky. Zde na vás dýchne jedinečná atmosféra středověku. Při procházce narazíte na románský kostel San Miguel se zajímavým severním portálem.

V městečku Estella dnes žije kolem 13 tisíc obyvatel. Turisté zde najdou dostatečné a kvalitní zázemí v podobě restaurací, barů, obchůdků i supermarketů. Zdejší restaurace jsou vyhlášeny skvělou kuchyní, kde vám připraví asturijské speciality. Nezapomeňte navštívit místní pekařství s čerstvým a velmi chutným pečivem. K dispozici je vám také pošta, banka i půjčovna automobilů.

Estella je ze všech stran obklopená divokou a nedotčenou přírodou, která je ideální pro pěší turistiku v kterémkoliv ročním období. V Estelli se stejně jako v Pamploně každoročně pořádá veletrh s během býků. Tato událost sem pravidelně láká stovky turistů, pro něž je to nezapomenutelný zážitek. Běh býků patří mezi největší události tohoto kraje.

Nedaleko za městem můžete navštívit další cisterciácký klášter Monasterio de Irantzu, který je dnes již sídlem školy. Na staré poutní cestě narazíte na ještě starší Monasterio de Iratxe, který je zdoben arkádami. V jeho kostele je umístěno Museo Julio Caro Baroja, jež nese jméno po místním etnografovi a odborníkovi na lidskou kulturu.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .