0
0

V roce 2006 jsem se rozhodl, že se pojedu mrknout do Emirátů, za 5 minut 12 jsem se začal pídit po ubytování, byl duben, to je po hlavní sezóně s nadějí, že se mi podaří sehnat něco pěkného za přijatelnou cenu, po poptání několika hotelů na Jumeriah Beach, jsme se dověděl,, že to nebude tak lehké, začal jsem z nároků slevovat a nakonec jsem byl rád za 4 hotýlek v centru Dubaje, což mělo taktéž své kouzlo.

A tak si fičím z Ostravy do Prahy, nyní let ČSA, což už je historie, od ledna 2007 ČSA přestalo létat do Emirátu, let trval cca 7 hodinek, zajímavý byl pohled na Saudskou Arábií, nekonečná poušť a sem tam silnice nebo vrty . Při přistávání do Dubaje se Vám naskytne pěkný pohled (pokud nepřistáváte v noci), vidíte rozestavěné mega projekty jako jsou Word – uměle postavěné ostrovy ve tvaru planety země , tyto ostrovy budou soukromé a turisté se nemají šanci dostat, obrysy už začínají mít i Palma – uměle stavěný poloostrov ve tvaru palmy na kterém se začnou stavět hotely a pláže, kterých je v Emirátech nedostatek, viděl jsem i ostrůvek, ktery stavěli a nenašel jsem k tomuto projektu zmínku zajímavý byl i pohled na město .

Po přistání na letišti a 15 minutovém chůzi jsme došli k imigračnímu účedníku, začala procedura s vízy, přísný pohled imigračního úředníka a komorní ticho, mě trošku překvapilo, po pětiminutovém kontrolování pasu (nevím co tam hledal) a koukání do počítače, nás vpustili do Emirátů, po výstupu z letištní haly na nás udeřilo kladivo – celkem velký teplotní rozdíl cca 20°C. Tak rychle do taxíku a ubytovat.

Po dospání pár hodinek jsme se rozhodli vydat na nákupy, koupili jsme si mapu Dubaje a začali hledat nákupní možnosti, zjistili jsme, že je tu 24 velkých nákupních center, to jsme si řekli nevíme jak to stihneme objet, navštívili jsme první shoping mall , při vstupu jsem se začal divit proč jsou tu informační stánky (to u nás nebylo zvykem), po pár hodinkách a malých nákupech, jsme se chtěli vrátit na původní místo, kde manželka měla vyhlédnutou nějakou značku kosmetiky, která není v Česku, moc se mi líbyly květinířství . Za chvíli jsme pochopil, proč jsou tu informační stánky, po navštívení 3 těchto stánků, jsme se dopídili tohoto obchůdku. Rád bych rozptýlil mylnou představu, že je v Dubaji levně a že se dají smlouvat ceny, pokud chcete nakupovat ve velkých obchodních centrech, nepodaří se Vám ukecet sleva na slovo Discount nereagují, to samozřejmě neplatí o nakupovaní na místních tržištích, kde se dá určitě nakoupit. Zboží v obchoďácích je tady levnější od 10-20% než u nás (že by tu nebylo DPH?) a taky větší výběr i značky, které u nás nejsou.

Slyšel jsem toho dost o staré části Dubaje – Deira , že se tu dá dobře nakoupit, samozřejmě se to muselo zkusit, taxikář nás vysadil u zálivu – Creeku a my šli objevovat Deiru, ze začátku tu bylo několik obchůdků s kořením a oříšky, ceny se tu daly ukecat celkem dobře, nebylo tu ale co pořádně koupit, došli jsme až ke Golden Soak (Zlatý Trh). Kde se dá dobře nakoupit a ceny ukecat i o 60%, následně jsme prošli pár uličkami a dostali se na menší náměstíčko, až tady jsme si uvědomili, že jsou tady samí chlapi a nikde ani zahalená ženská – to nebyl Ramadán, některé pohledy Arabů nebyly nejpříjemnější, člověk si tady uvědomil, že slavné luxusní Emiráty nejsou všude, dělníci z Pakistánu, Iráku, Indie tady pracují za 200 USD/měsíčně, 6 dnů v týdnu 12 hodin v kuse a ušetřené peníze posílají domů, kde nemá rodina co jíst. Většina přistěhovaných lidí do Emirátů, má pracovní povolení na pár let, většina přistěhovalců jsou muži, to znamená je tu nedostatek žen a člověk vidí dost často se kluky držet za ruce, sem tam najdete v obchodech a restauracích Filipínky i Evropanky.

Do Dubaje se jezdí nakupovat a koupat, pokud jste ubytování ve městském hotelu máte 2 možnosti kde se jít koupat, na veřejnou pláž (nic moc) , nebo na městské placené pláže (cca 35 Kč), ty jsou dobré, v Dubaji jsme našli 2.

Doprava na tyto pláže je ráno hotelovým shutle busem, já jezdil taxíkem stojí tady cca 14 Kč km, cestou jsme projeli z Dejry přes novou část Dubaje Burj, cestou jsme míjeli luxusní golfové hřiště a několik mrakodrapů . Městská pláž na Jumeriah Beach je pěkná, 50 metrů od pláže je upravovaná zahrada , pro děti je tu i dětský koutek a když si lebedíte na pláži vidíte dost často létat vrtulníky, které vezou náročnou klientelu do luxusních hotelů, nejčastěji asi do hotelu Burj Al Arab .

Druhá pláž je ve východní části Dubaje Al Mamzar Park, je větší než Jumeriah Beach , je tu méně lidí, je vytvořena lidskou rukou, jsou tu malé zátoky .

Pomalinku čas dovolené končí, my jedeme na letiště, děláme poslední nákupy ve free shopech a letíme domů, cestu zpět byl nádherný východ slunce .

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .