0
0

Palmy jsou již téměř neodmyslitelnou součástí bělostných písečných pláží a osamělých ostrovů uprostřed oceánu. Pohled na tyto elegantní obry rostlinné říše vyvolá v nejednom z nás pocit dokonale strávené dovolené. Chceme-li alespoň chvilku spočinout v jejich stínu, nemusíme však jezdit až do vzdálených exotických končin.

Na jihovýchodním pobřeží Španělska, necelých 20 kilometrů od známého města valencijské provincie Alicante, se rozkládá městečko Elche. Právě zde se nachází největší palmový háj v Evropě. El Palmeral de Elche, jak zní jeho oficiální název, čítá na dvě stě tisíc stromů. Proto snad nikoho ani neudiví, že se palma datlová stala i hlavním symbolem města. Díky své jedinečné kráse, bohaté historii a nebývalé rozloze byl palmový háj v roce 2000 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Na základě dochovaných nálezů a zkamenělin můžeme soudit, že v místech dnešního El Palmeral stával palmový les od nepaměti. První háje zde však byly založeny až v době, kdy zdejší území osídlili Maurové. Od té doby dosáhly nebývalého rozměru a staly se důležitou součástí místního hospodářství. Většina dřívějších plantáží však dnes už slouží pouze jako městské parky a poskytují tak obyvatelům Elche útočiště před rozpáleným sluncem. Mezi nejznámější a nejkrásnější z nich patří bezesporu El Huerto del Cura. Tento park je všeobecně považován za skvost zahradní architektury. Vedle vzrostlých palem zde narazíme i na další typické představitele středomořské rostlinné říše, jako jsou olivovníky, citroníky, pomerančovníky či některé endemické druhy. Největší raritou se však stala palma, z jejíhož hlavního kmene vyrůstá sedm dalších. Díky této zvláštnosti ji sem přijíždí obdivovat návštěvníci z celého světa. Mezi obdivovateli byla v roce 1894 i rakouská císařovna Sissi, a od té doby se tomuto jedinečnému datlovníku neřekne jinak, než Palma císařská.

Na své procházce zeleným rájem se neopomeňte zastavit v jedné z vůbec nejstarších zahrad – Sant Plácid. Právě zde, v historickém stavení, sídlí muzeum palmového háje (Museu del palmerar). V něm se můžete seznámit nejen s bohatou historií datlových plantáží, způsoby jejich údržby a se systémy zavlažování, ale také s nevyčíslitelnými možnostmi jejich využití.

Pokud se Elche chystáte navštívit, naplánujte si cestu na polovinu srpna a dopřejte si unikátní kulturní zážitek. V té době se provozuje ve zdejším chrámu Panny Marie zpívané liturgické drama Misteri d’Elx. To bylo ve středověku jediné, které se s výslovným papežovým souhlasem mohlo hrát v katolickém kostele. Právě pro svou dlouhou tradici bylo, podobně jako zdejší háje, prohlášeno za součást světového kulturního dědictví.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .