0
0

Andaluské přístavní město El Puerto de Santa María situované na břehu řeky Guadalete vyniká bohatou historií, množstvím památek i krásnou okolní přírodou. Je tak ideální přímořskou destinací k aktivnímu i pasivnímu odpočinku.

El Puerto de Santa María leží v samém středu cádizské zátoky, asi 20 kilometrů od Cádizu a v současnosti má okolo 84 tisíc obyvatel. Město je zmíněno i v Homérově Odyssee, podle které jej založil uprchlík z Trojské války jménem Menestheus. Usadil se u ústí řeky Guadalete a v tomto místě následně vybudoval Menesthéův přístav. V roce 711 došlo k invazi Arabů ze severní Afriky a odehrála se zde bitva známá jako Batalla de Guadalete. Město bylo v té době přejmenováno na Amaría Alcanter, což znamená „Přístav soli“. Také staří Féničané a Římané se zde věnovali těžbě soli. V roce 1260 dobyl město Alfons X. Kastilský a přejmenoval jej na Santa María del Puerto. Později sepsal Zpěvy k Panně Marii, v nichž opěvuje místní kostel a děkuje za zázračné uzdravení svých nohou.

Město rozkládající se na ploše 159 km2 je významné také tím, že právě odtud vyrazila druhá výprava vedená Kryštofem Kolumbem. Navigátor Juan de la Cosa nakreslil v roce 1500 první mapu světa, na níž je zachycen také Nový svět. V El Puerto de Santa María se později usadila řada bohatých kupců a probíhal zde aktivní obchod s Amerikou. Během 16. a 17. století se město stalo zimním přístavem pro královské galéry. V 19. století, během Španělské války za nezávislost, pak bylo sídlem generálního štábu francouzské armády, které velel Josef Bonaparte.

V El Puerto de Santa María je možné obdivovat hned několik památek. Dominantou města je hrad Castillo de San Marcos, který byl původně arabskou mešitou. Poté, co bylo město dobyto křesťany, se mešita přeměnila na svatyni a na přelomu 14. a 15. století získala podobu pevnosti. Významnou světskou stavbou je klášter La Victoria z roku 1504 nacházející se na okraji města. Kdy do něj vstoupili první mniši a kdy začal fungovat jako klášter, není známo. Ve městě se nachází také klášter kapucínů z roku 1733, z nějž na konci 20. století odešli poslední mniši. V centru města můžete obdivovat radnici, kostel sv. Ducha a arénu pro 15 tisíc diváků, která byla vystavěna v roce 1880.

Přístav městečka El Puerto de Santa María zdobí replika Kolumbovy karavely jménem „La Niňa“, s níž se vydal na svou druhou objevnou plavbu do Ameriky. Replika je mistrovskou prací mnoha místních řemeslníků a studentů. Při návštěvě města byste rozhodně neměli vynechat ani prohlídku botanické zahrady La Victoria, v níž rostou stoleté stromy. Vzduch v zahradě je provoněn jasmínem a zahrada se pro mnoho lidí stala vyhledávaným místem odpočinku, kde si mohou v klidu v oáze zeleně vychutnat čtení knihy.

Centrum města je poseté obchody, bary, kavárnami, nočními podniky a restauracemi, které lákají k ochutnávce mořských plodů, proto si zde na své přijdou i gurmáni. K nejoblíbenějším podnikům patří Casa Flores Ribera del Rio nebo El Ancla Avda de la Libertad. Město je proslulé také dlouhou tradicí výroby vína „Sherry“ a také koňaku, který se odtud vyváží do nejrůznějších koutů světa. Najdete zde tak několik vinařství, k těm nejznámějším patří Osborne a Terry.

El Puerto de Santa María je hojně vyhledáváno také kvůli krásným plážím, které lemují zdejší pobřeží. Pláže se táhnou v délce asi 8 kilometrů a jsou tvořeny jemným pískem. Na sví si zde tak přijdou milovníci lenošení, opalování a koupání v moři, ale také vyznavači vodních sportů, jako je windsurfing, kitesurfing nebo jízda na vodních lyžích. Jsou zde také možnosti kanoistiky a plachtění. K nejvyhledávanějším plážím patří 2 km dlouhá Playa de Valdelagrana, která má ideální větrné podmínky pro tyto sporty. Oblíbená je také Playa de Levante, která se táhne v délce 4, 3 km a navazuje na Playa de Valdelagrana. Je však dostupná pouze pěšky, což má výhodu v tom, že nebývá přeplněná lidmi. Menší pláž Playa de Puntilla se nachází v blízkosti městečka, z centra se na ni dostanete za cca 15 minut. Tyto tři pláže jsou nejznámější, všelijakých menších pláží pokrytých zlatavým pískem zde ve skutečnosti najdete mnohem více.

El Puerto de Santa María je také městem neustálých oslav, svátků a festivalů. Mezi nejdůležitější akce patří týdenní festival tance a vína s názvem Ferria del Vino Fino. Oblíbená je také slavnost Romeria del Rocio a Dia de la Virgen del Carmen, při které se oslavuje patron města a rybářů. Vyhlášen jsou i místní býčí zápasy konané v květnu a srpnu v místní aréně.

V okolí města se všude nachází bohatá zeleň, leží totiž v blízkosti dvou přírodních parků. Pokud budete chtít poznávat okolí, určitě nevynechejte prohlídku 9 km vzdáleného Cádizu, historického městečka Conil de la Frontera nebo Jerez de la Frontera, u kterého se nachází nejbližší mezinárodní letiště (15 km). El Puerto de Santa María je spojeno s městem Cádiz trajektem El Vaporcito, který brázdí tyto vody po dobu dlouhých 76 let.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .