0
0

Eilat je jediným izraelským městem u Rudého moře. Izrael při svém vzniku získal pouze 12 km pobřeží. Leží na konci Akabského zálivu, vklíněn mezi Egypt a Jordánsko. Eilat začíná přímo u egyptské hranice, z egyptské strany se na izraelské území dívá hotel Hilton, který byl v roce 2004 obětí terotistického atentátu.

Vlastní Eilat je od egyptské hranice vzdálen asi 10 km, celé pobřeží je lemováno potápěčskými centry, korálové podloží sahá většinou až k pevnině. Je to dynamické město plné restaurací, hotelů, obchodních center a zeleně. Ta je v kontrastu s pustinou Negevské pouště, která začíná hned za městem. Zajímavostí je mezinárodní letiště, je přímo ve městě, letadla přistávají těsně nad vašimi hlavami.

Mezinárodní letiště přímo v centru města. Představte si, že letadla budou přistávat vedle Václavského náměstí v Praze. Zaslechli jsme informaci, že se plánuje výstavba nového letiště v Negevské poušti, protože současné umístění není z bezpečnostního hlediska ideální. Několik desítek metrů od letiště jsou vyhlášené pláže mezinárodních hotelových řetězců.

Pláže v Eilatu se ale ani zdaleka nenedají srovnávat s nedalekým Egyptem. Zatímco v Egyptě má každý hotel pro sebe několik stovek metrů pobřeží s korálovým podložím, v Eilatu se musí desítky hotelů mačkat na malém kousku pobřeží. Také cenová hladina pobytových zájezdů je v Izraeli oproti Egyptu mnohem vyšší.

Turistickou atrakcí číslo 1 je bezesporu podmořská stanice Korálový svět. Leží nedaleko od egyptské hranice na korálovém útesu, který zde dosahuje až 60 metrů. Přes Akabský záliv se díváte do Jordánska a také do sousední Saudské Arábie. Korálový svět je oceánografický komplex, kde můžete zblízka sledovat úžasný podmořský svět. Má celkem 25 nádrží s 500 druhy ryb, mořských hub, korálů. Obdivovat můžete také žraloky a mořské želvy. Hlavní atrakcí je samotná stanice, kde v hloubce 6 m pod hladinou můžete sledovat přes velká skleněná okna místní podmořskou faunu a flóru. Od stanice vyplouvá tzv. Žlutá ponorka, se kterou se můžete potopit až do hloubky přibližně 60 m.

Podmořský svět ve stanici Korálový svět. Vstupné je poměrně vysoké, 70 nových izraelských šekelů (1 NIS = asi 5 Kč), ale určitě se vyplatí. Určitě vás zaujme konstrast mezi životem na souši – v nedaleké egyptské Sinaji poušť, v Izraeli Negevská poušť, následují pouštní oblasti v Jordánsku, protější Saudská Arábie je prakticky jenom poušť – a bohatým životem pod vodou. Korálové útesy Rudého moře patří k nejbohatším ekosystémům na Zemi. Nemusíme se ani potápět, voda je tak čistá, že rozmanitost různých forem podmořského života můžeme vidět i z hladiny.

Hotel Hilton – egyptská Taba, izraelsko-egyptská hranice. Tento hotel byl nedávno cílem teroristického útoku, zahynulo několik desítek turistů. Hotel je častým cílem izraelských turistů, kteří sem jezdí navštěvovat místní kasino – v Izraeli jsou kasina zakázána. Je zajímavé, že izraelští turisté mohou Egypt navštěvovat, obráceně to možné není.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .