0
0

Naše cesta začala na letišti v Praze-Ruzyni. Po téměř třech hodinách letu jsme přistáli na letišti Paradíssi na Rhodu. Transfer z letiště trval přibližně hodinu, až jsme dojeli do města Kolymbia, ležící na východním pobřeží na půl cesty mezi hlavním městem Rhodos a městem Lindos. Ubytování v hotelu Kolymbia Sky také nemělo chybu. Byl tu příjemný klid. Celému městečku dominuje 3 km dlouhá krásná eukalyptová alej. Hotely jsou umístěny na okraji města a leží u zátoky, které dominují na jižní straně vrchol hory Moní Tsambíka ze které je nádherný výhled na město a sousedící písečnou pláž Tsambíka a na straně severní mys Vágia. Po třech dnech pobytu jsme si vypůjčili automobil a vyjeli si na výlet po ostrově.

První hlavní zastávkou bylo město Lindos, jehož historie sahá až do 2. tisíciletí př.n.l. a je jedním ze tří antických měst na Rhodu. Vesnice je přístupná pouze jednou cestou od parkoviště nad vesnicí, kde je vhodné auto zaparkovat (parkovné zdarma). Vesnici dominuje byzantský kostel Panagía s hezkou zvonicí a Náměstí Svobody (Plateía Elefthería) s velikým platanem, které slouží jako točna taxíků a autobusů. Na vysoké skále nad vesnicí se rozkládá akropole s chrámem Athény Lindské z 4. st.př.n.l. a mohutná křižácká pevnost postavená johanity. Vstupné je 6 Euro. Z pevnosti je nádherná výhled na město, Lindský záliv s pláží Megálos Gialós a zátoku sv. Pavla. Kdo nechce jít k hradu po svých může využít za 5 Euro stanoviště oslů ve vesnici.

Další zastávkou byla horská vesnice Asklípio. Za prohlídku stojí kostel Kímisis tis Teotókou postavený v roce 1060 n.l. a je nejstarší dochovaný na Rhodu. Vstupné je 1 Euro. Na kopci nad vesnicí jsou vidět ruiny johanitského hradu ze kterého je pěkný výhled na vesnici a okolí. Z Asklípia jsme sjeli zpět k pobřežní silnici a ve vesnici Gennádi zabočili do vnitrozemí, které jsme rychle přejeli a dostali jsme přes osady Vatio a Apolakkiá až k západnímu pobřeží k pevnosti Monólithos, která stojí na 250m vysoké skále. Byla založena r.1476 významným velmistrem johnitů Pierrem d´Ambusonem. Odtud jsme pokračovali směrem na sever.

Za shlédnutí určitě stojí horská vesnice Siána, které dominuje neobyzantský kostel Agios Panteleímon, který byl v 70. letech vyzdoben nástěnnými malbami. Vstupné je zdarma a jeho návštěva určitě stojí za to. Siána je proslulá výrobou pálenky Súka, jogurtem z kozího mléka a medem z tymiánu.

Dále asi 10 km cestou na sever se před Vámi otevře výhled na Kastéllos – nejlépe dochovaný hrad Johanitů postavený roku 1309 a zpevněný o 150 let později. Odbočka z hlavní silnice vede až pod hradby.

Cestou podél západního pobřeží směrem dále na sever jsme se dostali k odbočce na Kámiros.

Jedná se o nejkrásnější archeologické naleziště ostrova. Vstupné je 4 Euro. Město bylo zemětřesením zničeno r. 226 př.n.l. a znovu r. 139 n.l. Objevili jej až italští archeologové v roce 1859. V dolní části jsou vidět zbytky Apollónova chrámu. Také jsou vidět zbytky antické kanalizace a vrcholu zbytky zásobníků na vodu a 200m dlouhé sloupové síně. Odtud je krásný výhled na moře.

Dále jsme navštívili Petaloúdes – údolí motýlů. Vstupné je 5 Euro. Rostou tu ambroně, stromy vylučující aromatickou pryskyřici připomínající vůni vanilky. V červenci a srpnu, kdy se tu rojí motýli rodu Panaxia quadripunctaria. Shlukují se v houfech na kmenech těchto stromů a na skalách podél potoka.

Pěší výlet se z Kolymbie dá podniknout k další přírodní zajímavosti – Eptá Pigés. Je to cca 4 km.

Jedná se o sedm pramenů velmi blízko u sebe, které stékají do jednoho potoka a ten následně do podzemního tunelu, který je dlouhý cca 150m a končí u krásného jezírka. U pramenů je mezi stromy taverna pro občerstvení.

Bylo by velkým hříchem, kdybychom nenavštívili hlavní město Rhodos. Myslím, že je lepší se tam vypravit linkovým autobusem než autem. Jsou zde problémy s parkováním a velké pokuty pokud parkujete tam kde nemáte. Za zhlédnutí stojí přístav Mandráki u jehož vjezdu kdysi stával Kolos Rhodský, dále staré město obehnané městskými hradbami. Starému městu dominuje Palác Velmistrů – sídlo nejvyššího řytíře z řádu Johanitů. Zajímavé je také archeologické muzeum, lázně a mešita paši Mustafy III. Hezká je také projížďka městským vláčkem, která stojí pouze 3 Euro a objedete s ním za 45 minut celé město. Vláček vyjíždí od městského divadla. Také jsme navštívili mořské akvárium v nejsevernějším cípu ostrova (města). Nečekejte tu žádné žraloky a jiné velké ryby. Jsou tu ryby z okolního moře. Nám se akvárium líbilo. Vstupné je 3,5 Euro.

Zbývající dny jsme rtávili na oblázkovo-písečné pláži v Kolymbii, která je u skály vhodná i pro šnorchlování. Je tu i slušná nabídka vodních sportů.

To je vše podstatné co jsme na ostrově viděli. Jsou tu i místa kam jsme se (většinou z časových důvodů) nepodívali jako např. Iályssos – Philerimos (chrám a velký kříž) a lázně Thermes Kalithéas, které také stojí za návštěvu.

Martin, Pavlína a Tomášek

24.6.-5.7.2004

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .