0
0

Hned po příletu na Mauricius v 11 dopoledne mě na letišti vyzvedla Reshma, která spolu s manželem vlastní a provozuje rodinný hotel Le Bamboo v Mahebourgu, kde jsem měla sjednané ubytování. Přivítání bylo příjemné a ještě milejší bylo zjištění, že zvládá perfektně angličtinu, takže jsme si už v autě cestou dobře pokecaly.

Za necelou čtvrthodinku jsme byli v hotelu, neboť z letiště je to sem jenom 6 kilometrů. Na uvítanou jsem dostala rovnou oběd, navíc přímo v mauricijském stylu: rybu na kari osmaženou v těstíčku, k tomu zeleninu a basmati rýži a okurkový salát (ten dělají skorto jako u nás). Obídek přišel vhod a byl opravdu báječný! Jinak cena obědů a večeří, které si dám tady s rodinou a stačí si je objedat předem těsně před tím, než se začne vařit, je jenom 5, resp. 3 eura, což je vzhledem k porcím cena naprosto úžasná na místní poměry. Nehledě na to, že jídlo je tu opravdu výtečné. V rodině se vaří zároveň i pro 3 děti, takže to není nic pálivého a každý si může “připálit” na talíři jak je libo. O jídle se ještě zmíním později, protože jsem s Reshmou už domluvená, že mě ty jejich úžasný mňamky naučí vařit!

Časový posun je jen 3 hodiny, o které jsem po příletu vlastně přišla, a navíc jsem byla opravdu hooodně nevyspalá, takže hned po příchodu na pokoj jsem si dala šlofíka. Nechtělo se mi ale proflákat celý den, takže jsem cca po dvou hodinkách odpočinku vyrazila ven.

Ve 4 hodiny odpoledne už byly zavřené banky, takže na žádné nákupy (pití nebo ovoce) to nebylo, ale aspoň jsem zjistila, kde se dají peníze vyměnit – na radu místích jsem zašla do prodejny suvenýrů, která má také licenci na výměnu hotovosti a navíc jsem tam dostala lepší kurz a bez poplatku!

Procházka nebyla dlouhá, jen jsem zběžně prošla okolí, abych věděla kde co je. Mahebourg je vpodstatě taková větší vesnice, jak říkají i místní usedlíci, ale já tomu říkám městečko (protože tu je několik bank, hromada obchodů, přístav, busové nádraží, obrovská tržnice a dokonce i KFC!). Lidé tu jsou velmi vstřícní, zdraví vás běžně na ulici (většinou francouzsky/kreolsky) a když se s nimi dáte do řeči, tak se hned ptají odkud jste a kde bydlíte a jak tu budete dlouho…

Nakonec jsem došla až na promenádu na pobřeží, prošla se kolem a cestou zpátky jsem potkala policejní auto. Prošla jsem kolem něj, ale najednou se vedle mě znovu vynořilo a policista se mě ptal, odkud jsem. Zřejmě se mu trochu nezdálo, že se tu prochází sama neopálená zrzka, což znamená jednoznačně cizinka, s foťákem, v kraťasech(!) a ještě ke všemu bez doprovodu (asi jsem tu fakt za exota s mojí sejrově bílou kůží). Takže jsem mu odpověděla, že jsem z České republiky a on na mě zůstal zírat, že to není možný! A že jestli neznám nějakou Džamilu (příjmení si už nepamatuju) – že by šlo o nějakou Jarmilu? Řekla jsem že ne, že se mnou žádná dneska nepřiletěla nebo teda o tom nevím a proč že se na ni ptá. Odpověď byla poněkud šokující: tahle Češka sem přiletěla na půl roku a po pěti dnech pobytu tu zemřela!! :-/ Nevědí proč a zjišťují to v nemocnici, ještě ani nekontaktovali ambasádu. Dokonce mi ukázal i její fotku, jestli ji fakt neznám. Zakroutila jsem hlavou že ne, odmítla nabídku jít s ním na večeři a šla jsem zpět na hotel. Cestou jsem ještě zapochybovala, jestli si ten policajt tu story nevymyslel kvůli tomu pozvání na večeři, ale pak jsem si uvědomila, že mi ukazoval její fotku i cestovní pas, takže asi ne…

Vyprávěla jsem to doma Reshmě a ta taky koukala s vykulenýma očima, co že se to u nich ve městečku děje za věci. Nakonec jsem si s nimi dala ještě večeři (už nebylo jak si koupit něco k jídlu), dostala jsem kód pro přihlášení přes wifi zdarma na internet, napsala domů že jsem živá a v celku, stáhla jsem na první fotky do notebooku a usnula jako dřevo…

ZÁVĚR Z PRVNÍHO DNE: Mauricijci mají rádi cizince, vědí, že jim přinášejí obživu (celý ostrov vpodstatě žije hlavně z turismu) a taky pro to skutečně něco dělají! Teď jenom doufám, že mě tu policajti nebudou sledovat, jestli taky náhodou nechci na Mauriciu umřít, nebo jestli tu třeba nejsem kvůli pátrání po své zemřelé tetičce Jarmile!

První dojmy a zážitky

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .