0
0

(David Melechovský, 28.březen 2000)

Při cestě do Vietnamu Vás čeká dlouhá a úmorná cesta letadlem. Kdo létá rád a na cestu se těší, jeho vášeň bude na dlouhou dobu uspokojena. A pozdrav na rozloučenou od letušky bude na dlouho poslední česká řeč, kterou uslyšíte.

Pokud si za cíl cesty vyberete Hanoj, musíte volit mezi Aeroflotem a Air France. Nevěřím, že ruská letadla jsou méně bezpečná, přesto důrazně varuji před vstupem do kanceláře Aeroflotu. Pokud na mne nedáte, čeká vás několik druhů zážitků. Strávíte noc na letišti Šeremetěvo mezi ostatními zoufalci například na zemi, v zimě a kruté nudě. „ Idti v gastinicu vazmožno?“ „Nevazmožno“ „Vozmožno telefonirovať?“ „Nada zaplatitť v rubljach“ „Vozmožno pokupiť rublej?“ „Nevozmožno“. Nakonec umluvíte telefonistku k tomuto účelu zaměstnanou, aby Vás za 5 US dolarů nechala minutu zavolat do Čech. Opustí svoji improvizovanou kancelář podobnou kukani, zasune svoji kartu do telefonního automatu a vytočí Vám číslo. Nedivte se , je to její obživa. V ceně letenky máte oběd na letišti, při kterém zatlačíte slzu v oku při vzpomínce na školní jídelnu. Pokud budete potřebovat nutně změnit termín zpátečního letu (opět cenná vlastní zkušenost, že k tomu snadno dojde), nejdříve se musíte domluvit mezinárodní řečí rukou s protivnou slečnou v kanceláři Aeroflotu v Hanoji. Ta vám vysvětlí, že nyní je na let nasazeno menší letadlo, než bylo uvedeno a Vy se začnete důrazně ptát, jestli platí alespoň vaše stará letenka. To se ale zcela jistě dovíte až ve chvíli, kdy budete na palubě startujícího letadla. Při letu mezi Moskvou a Hanojí se ocitnete výlučně mezi Vietnamci. Cestování s nimi nepostrádá bezprostřednost a neformálnost. Budou k Vám velmi přátelští. Za svoji povinnost pokládají uspořádat vaše jídlo na stolku, zabránit vám, aby jste slušně vstal, když Vás přelézají ( a tak se octnou jejich boty ve vašem klíně), okamžitě se ztratí všechny deky na přikrytí při spaní. Nerespektují zákaz kouření, nikdy se nepřipoutají, nerespektují zasedací pořádek, a to za rezignovaného přihlížení posádky. Plně letušky chápu, že ztratily snahu, protože není jazyk , jakým by se z cestujícími domluvila.

I když je Air France o nevelký peníz dražší, přesto si dovolím ji doporučit. Nabídla mi zpáteční let v libovolném termínu velmi ochotná slečna angličtinou podstatně lepší, než je moje. Letenka zakoupená v cestovní kanceláři (Air Asia, ….) je podstatně levnější, než v oficiální kanceláři, ačkoli kupujete zcela totéž. Občas se vyskytnou zajímavé nabídky. Trpělivost v hledání Vám ušetří prostředky. V létě 1998 byla cena 27.000 Kč.

Pokud je Vaším cíle Ho-chi-minh, tedy Saigon, nabídka je podstatně širší. Je to dáno historicky ( hlavní město bývalé francouzské kolonie) a ekonomicky ( Saigon je významnějším ekonomickým centrem). Vlastní zkušenosti nemám. Pro uvedené cestovní kanceláře není problémem pro přílet a odlet zvolit druhé letiště a je toho bohatě využíváno.

Já jsem neuváženě cestoval s Aeroflotem z Prahy do Hanoje via Moskva (zpět i Novosibirsk, protože se letí proti větru, je nutno doplnit kerosin). Odlet z Ruzyně je bez problému, slečna na letišti ještě neviděla vietnamské visum. Máte obavy ze vstupu do neznáma. Poslední chvíle, kdy to můžete vzdát. Na palubě TU 154 jste obklopeni rusy vracejícími se z nákupů. Let z Moskvy do Hanoje je ukrutně dlouhý ( 12 hod) a nudný.

Při vietnamském letišti na Vás čekají přísné a chladné tváře celníků, které budí respekt a budou pečlivě zkoumat Vaše visum. Nenapadne Vás žertovat. Celní odbavení proběhlo zcela formálně a bez problému.

Následně budete obklopeni taxikáři, kteří budou slušně, ale velmi snaživě nabízet své služby. Letiště Noi Bai v Hanoji je od města 30 km. Jiná volba než taxík není racionální, i když veřejná doprava je k disposici. Máte těžké zavazadlo, neorientujete se, nedomluvíte se a zkušenosti taxikáře jsou pro Vás cenné, i když ne laciné (20 USD).

Pokud do své cesty hodláte zahrnout i poznávání Číny nebo Laosu, Lonely Planet varuje před obtížností překročení hranic pro cizince. Pravdou je, že jsem se setkával s turisty , kteří toto absolvovali bez obtíží. Většina cestovních kanceláří nabízí i bezproblémové získání laoského víza. Potíže mohou nastat s dopravou v příhraničních oblastech.

Doprava lodí není pro cizince možná.

http://www.poutnik.cz/asie/vietnam/info/dm_doprava_do/

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .