0
0

Zaparkovali jsme kousek pod sedlem Falzarego na odpočívadle Ra Nona /1985 m/ u Velké dolomitské cesty. Od chaty začíná uzoučká stezka lesem č.412. Stoupá ke staré vojenské cestě Col dei Bos, která v zákrutech stoupá pod stěnu Tofany di Rozes. Procházíme vysekaným tunelem ve skále, který v I. světové válce sloužil jako úkryt a stáj pro koně. Na rozcestí Rozes /2176 m / odbočujeme a cestou 412 Sentiero Sotecordes střídavě nahoru a dolu lesem docházíme na rozcestí Valon de Tofana /2103 m/. Odtud to je malý kousek na chatu Dibona /2083 m/. Chata byla ještě zavřená a tak po krátkém odpočinku na terase pokračujeme cestou 421 prudkým výstupem na chatu Dibona /2303 m/. Kam jsme došli za tři čtvrtě hodiny. Je začátek září a sezona pomalu končí a tak i zde se chata teprve probouzí k životu. Je poledne a přesto, že lanovka z Cortiny jezdí, sešlo se nás zde 5. Z terasy chaty se otevírá krásný pohled do údolí s Cortinou d´Ampezzo, na skupinu Sorapis, Cristalo a na protilehlé Cingue Torri, Groda da Lago. Od chaty začíná známá závodní sjezdovka.

Zpáteční cestu jsme plánovali po cestě č.420, ale na chatě nám tuto cestu nedoporučili pro špatný stav, byla poničena padající sutí. A tak jsme stejnou cestou sestoupili k chatě Dibona. Velkým karem Tofany jsme pak cestou 442 klečí vystoupali na cestu 404 – Alta Via delle Dolomiti, která vede suťovým svahem Tofany di Rozes . Cesta poskytuje velkolepý výhled na Ampezanské Dolomity. Zatáhlo se, zahalily nás mraky a začalo pršet. Naštěstí déšť za chvíli přestal. Krásná, zvlněná stezka pod hradbou skal nás dovedla ke Galerii del Costalleto /2400m/ a do soutěsky Forcella Col dei Bos /2330 m/, kde nás opět zastihl déšť.

Šel jsem se schovat do nedalekého starého vojenského opevnění, do štoly vysekané ve skále. V těchto místech probíhala frontová linie I. světové války a stále je zde plno pozůstatků z této doby. Po dešti jsem sestoupil na starou vojenskou cestu a po ní zpět na parkoviště Ra Nona.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .