0
0

V srpnu 2003 jsme spolu s kolegou neodolali nabídce jedné nejmenované cestovní kanceláře a přihlásili se na pětidenní zájezd na Via Feraty do italských Dolomit. Přesněji řečeno do skalního města Brenta. Nutno podotknout, že pro nás oba to byla první zkušenost s Feratami, ale určitě ne poslední.

Den první – 19.8.2003 Po nezáživné noční jízdě přijíždíme ráno kolem deváté hodiny do známého Italského střediska do Madonny di Campiglio. Dále už pokračujeme po svých s batohy na zádech. Čeká nás asi čtyřhodinový výstup k horské chatě a zimnímu útulku, který se na následující 4 dny stane našim útočištěm. Po rychlé snídani fasujeme nutnou feratovou výbavu (sedáky, smyčky, karabiny, přilby a další) a neohroženě vyrážíme k již zmiňované horské chatě. Celý den panuje nádherné slunečné počasí. Na překonání cca sedmisetmetrového převýšení je až moc horko. Po několika nutných občerstvovacích zastávkách na horských chatách, přicházíme kolem 15:00 hodiny k cíli naší dnešní cesty. Zbytek dne si užíváme nádherné počasí. Pro snížení plánovaných ztrát absolvujeme večer krátkou instruktáž, kterak zacházet s nafasovanou výbavou. Dozvídáme se důležité věci. Například, že není dobré zkoušet pevnost lan a karabin skokem za skály, že elegantně připevněná přilba na batohu nám při pádu kamení život nezachrání, a mnoho dalších, veskrze užitečných věcí.

Den druhý – 20.8.2003 Ráno vstáváme ještě za tmy. Po krátké ranní hygieně a rychlé snídani vyrážíme kolem sedmé hodiny vzhůru ke skalnímu štítu. Po asi hodinovém stoupání jsme na začátku první feraty. Dnešek má být jednoduchý. Pro začátek na seznámení s terénem. Po absolvování dnešní etapy nezbývá než souhlasit. Až na pár míst nebyly jištěné úseky nějak nebezpečné. Celý den nás provází pěkné slunečné počasí a umocňuje tak zážitky z krásné vápencové oblasti Dolomit. Večer pokračuje miniseriál přednášek. Tentokrát na téma bezpečnost a zejména co umí bouřka na horách.

Den třetí 21.8.2003 Ráno vstáváme opět velmi brzo. Odchod je naplánován už na šest hodin pro velký počet turistů se kterými se musíte na jištěných trasách vyhýbat. Dnes máme v plánu nejkrásnější a nejnavštěvovanější feratu v oblasti Brenta. Nejprve je ale třeba vystoupat na začátek značené trasy. Zejména poslední úsek, kdy je nutné překonat poměrně značné převýšení po tajícím ledovci, kde se každou chvíli uvolňují padající kameny, je náročný a nebezpečný. I během našeho výstup se uvolnilo pád větších balvanů. Nikoho ale naštěstí nezasáhly. Z počátku krásné počasí se kolem deváté hodiny prudce mění. Začínají se tvořit zlověstně vypadající mraky a během pár minut jsou okolní štíty zahaleny hustou mlhou. Po krásných rozhledech není ani památky. Jsme zhruba v polovině první části dnešní trasy. Snažíme se co nejrychleji pokračovat. Zhruba hodinu cesty je horská chata a jediná možnost jak z této feraty sejít do údolí. Po pár minutách začíná pršet a ozývají se první hlasité projevy blížící se bouřky. Všichni jsme si okamžitě vzpomněli na včerejší večerní přednášku na téma bouřka v horách. Poslední část k horské chatě jsme doslova proběhli. Snažili jsme se železných jistících lan a žebříků držet co nejméně, ale na mnoha místech to prostě nejde. Po vynucené asi hodinové pauze v horské chatě se počasí rychle lepší. Zhruba polovina pokračuje dále na druhou část feraty. My se vracíme zpět druhou trasou. Jeden zážitek s bouřkou na feratách nám stačil. Večer pokračuje miniseriál přednášek. Tentokrát vše o ledovcích a jejích nástrahách.

Den čtvrtý 22.8.2003 Krátce po půlnoci nás probudila průtrž mračen doprovázená mohutnou bouřkou. Několikrát se bouřka vrátila zpět a silné bubnování deště na plechovou střechu nebralo konce. Ráno ale nebyla po bouřce ani památka. Dnešní trasa je nejdelší. Podle mapy a zkušenosti s místním terénem by měla trvat cca 10 – 11 hodin. Na celé trase je jen jedna kratší ferata a jeden přechod ledovce. Zbytek je horská turistika. Opět nás celý den provází krásné slunečné počasí a my si naplno vychutnáváme poslední den v horách.

Den pátý 23.8.2003 Dnes nás čeká pouze sestup dolů do Madonny di Campiglio, odkud je v cca šest hodin naplánován odjezd zpět domů. Opět panuje celý den nádherné slunečné počasí. Sestup dolů nám trvá slabé dvě hodinky. Zbytek dne máme na prohlídku města, na drobné nákupy a večer vyrážíme zpět domů…

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .