Zajet si na safari byl můj dlouholetý sen. Když se naskytla příležitost fotografické expedice s National Geographic do Tanzanie, neváhal jsem ani vteřinu. Velice jsem se těšil na zvířata v jejich domovském prostředí. A musím říct, že jsem rozhodně nebyl zklamaný. Obrovský prostor, který dýchal svobodou, byl pro mě úžasným zážitkem umocněným spoustou zvířat, která naši přítomnost sledovala s lhostejným nezájmem. Ještě větším zážitkem bylo tato zvířata fotografovat. Snažil jsem se vystihnout nejzajímavější momenty v chování zvířat, ale musím říct, že dobře fotografovat zvířata není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.
Ing. Zbyšek Čižmař
Jako dítě jsem nadšeně hltala příběhy lvice Elsy a jiné knihy o zvířatech. Když se mi naskytla příležitost zajet si do Tanzanie na safari, a ještě v přítomnosti zkušených fotografů, nebylo o čem se rozhodovat. Byla jsem nesmírně zvědavá, jak takové safari vůbec probíhá. A musím říct, že jsem nebyla zklamaná. Široké pláně a stáda zvířat vzbuzovaly i ve mně, i když zavřené v autě, netušený pocit svobody. Stoupnout si v automobilu a zadívat se do očí třeba slonovi je zvláštní pocit. Dalším zážitkem pro mě byla možnost obdržet spoustu cenných rad od našich fotografů. Přece jen nejsem až tak zkušený fotograf, a získala jsem tu spoustu nových zkušeností a také mnoho užitečných informací a doporučení.
Jarmila Čižmařová
Tahejme všichni za jeden provaz lze ve svahilštině vyjádřit slovem harembee. Můj pomyslný provázek se skládá z hedvábných nitek snů a tužeb, které sahají do hluboko uložených vzpomínek v mé již pomalounku šedivějící hlavě.
Realizuji další z tajných dětských snů – vidět na vlastní oči nedozírná, zběsile cválající a přitom organizovaná stáda migrujících pakoňů a zeber, na širokých a prosluněných pláních afrických savan.
Tento sen jsem si prožil díky fotoexpedici pořádané ve spolupráci s českou redakcí renomovaného časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC, se skvělými fotografickými lektory, ve skvělé partě lidí stejných zájmů. Zájmů o přírodu, fotografování a poznávání nových etnik. Měli jsme možnost porovnat rozdílnost africké přírody, kýchat v hustém prachu vyprahlých savan i dýchat svěží vzduch tropického pralesa. Měli jsme možnost pozorování skutečně divokých zvířat z takové blízkosti, až se tajil dech. Tyto zážitky nenahradí žádný film, žádná fotografie. Pokuste se aplikovat v praxi sebejednodušší poučku o prioritě clony, když vás ovane odér kráčející lví smečky ve vzdálenosti ne větší jednoho metru od vás. Nastavíte rychleji clonu nebo závěrku? Nebo se jen tak budete v úžasu kochat? Toto se musí prožít. Jak to prožijete je jen na vás.
Vladimír Erben
Expedice National Geographic do Tanzánie pro mě znamenala spoustu poprvé. Poprvé jsem měl možnost navštívit černý kontinent, poprvé jsem viděl gepardy, slony, pakoně a zebry v divoké přírodě. Poprvé jsem spal pod moskytiérou, pil pivo Kilimanjaro, ochutnal krokodýlí maso, a poprvé jsem viděl ptáka se jménem Hadilov písař (anglicky Secretary bird). Děkuji našemu vševědoucímu průvodci Pedrovi z Adventury, našim lektorům Soně a Honzovi z Československé Fotografie, a tátovi za tento skvělý zážitek, a těším se na další fotografickou expedici, na kterou se již dopředu hlásím!
Vlastimil Šolc ml.
Již před odjezdem na fotografickou Expedici Tanzania 2011 jsem věděl, že rozhodně nebudu zklamán. Zaprvé jsem už v afrických parcích byl a zamiloval se do obrovské bohatosti tamní přírody, přeplněné nepřeberným množstvím zvířat a ptáků, které těžko potkáte jinde na světě. A vím také, že lidé jsou tam velice přátelští a pohostinní. Zadruhé hlavní organizaci akce měla na starosti cestovní agentura Adventura, se kterou jsem byl několikrát v Asii v Himalájích, a vždy vše bezvadně klapalo. Její zástupce Petr Novotný, chodící „Brehmův život zvířat“, byl i zárukou toho, že jsme přesně věděli, co vlastně fotíme. No a za třetí, díky přítomnosti zkušených profesionálních fotografů Soni a Jana Karbusických (které znám z jejich workshopů), jsme dostali výbornou šanci se něčemu z fotografického řemesla přiučit. A pokud mohu soudit z ulovených fotografií, tak toho všichni účastníci expedice využili.
Vlastimil Šolc
Byla to pro mne první fotograficko – přírodní expedice. Vidět na jednom místě 18 lvů, 36 slonů a tisíci hlavá stáda zeber a pakoňů, to je opravdu pro cestovatele, a nejen začátečníka, úžasná podívaná. Není to obvyklé vidět během tak krátké doby celou velkou africkou pětku ve volné přírodě. Tanzanie pro mne navždy zůstane rájem pro divokou zvěř, nikoliv rájem pro lidi i přes její barevnost a různorodost. Fotografie, které jsem udělal z této cesty, budou krásnou vzpomínkou na divokou Afriku a doufám, že i inspirací pro ostatní dobrodruhy, kteří mají rádi divočinu, trochu nebezpečou, ale hlavně úžasnou, neopakovatelnou přírodu.
Vladimír Smugala
V centrální Africe jsem byl poprvé a po prvotním seznámení se s prostředím jsem se zájmem pozoroval lidi, kteří žijí v jiné než naší skleníkové, konzumní a pro nás moderní společnosti. Není asi překvapivé zjistit, že jsou stejní jako my. Milují své blízké, chtějí být šťastní a jsou asi šťastní. Otázkou je, jestli jsme šťastnější my s naší reklamou a supermarkety, nebo oni v relativní bídě a s nedotčenou přírodou. Pro nás dělali maximum možného a my se cítili bezpečně a spokojeně. Tajemství fotografie nám bylo poodhaleno skvělými lidmi a profesionály. My jsme se mohli radovat z povedených snímků, které pyšně ukazujeme doma a samozřejmě se jimi chlubíme! Skvělá organizace, milá společnost a panenská příroda. To je workshop s manžely Karbusickými, přáteli Masaji a kouzelnou Tanzánií. Děkuji společnostem National Geographic a Adventura za nezapomenutelné zážitky. Vše dobré.
http://www.adventura.cz/clanek/skola-fotografovani-v-tanzanii-dojmy-ucastniku
- Guest napsal(a) před 14 roky
- Musíte se přihlásit, abyste mohli komentovat
Prosím, nejprve se přihlašte.