0
0

„Dénia je velmi příjemným místem pro dovolenou i pro život“, říká jeden z průvodců v místní turistické kanceláři. Protože jsem měl možnost navštívit toto město několikrát, mohu prohlásit, že první část tohoto tvrzení je určitě pravdivá. Dénia nabízí klid potřebný k relaxaci a slušné turistické zázemí.

Město (45 tis. obyv.) leží asi uprostřed cesty mezi Alicante a Valencií. Administrativně náleží k valencijské autonomní oblasti a je správním střediskem oblasti nazývané Marina Alta. Pokud přijíždíte od severu, je Dénia prvním větším městem, které náleží k Bílému pobřeží (Costa Blanca). Právě z toho důvodu je často nazývána branou ke Costa Blance. Původ názvu pobřeží je odvozen od bělavé barvy zdejšího jemného písku.

Dénia leží na úpatí hory Montgó (753 m), která je přirozenou dominantou města. V okolí tohoto masívu najdete velmi mnoho chráněných druhů rostlin a živočichů. I proto bylo toto území o rozloze 2,5 tis. hektarů v roce 1987 vyhlášeno přírodním parkem. Druhou dominantou, která leží na skalním ostrohu nad městem, je hrad z přelomu 11. – 12. století. Nahoru k hradu můžete z centra vystoupit pěšky, nebo si zakupte okružní jízdu v turistickém vláčku. Ten vyjíždí v každou celou hodinu (první jízda začíná v 18:00) od hlavní turistické kanceláře nacházející se na náměstí Plaza Oculista Buigues (přímo naproti přístavu). V ceně jízdného 6 euro je již zahrnut vstup do hradního areálu s archeologickým muzeem, které vám umožní nahlédnout do historie města i samotného hradu. Pokud mám upřímně popsat svou zkušenost s návštěvou této dominanty, jako milovníka historie mne trochu zklamala, jako fotografa velmi potěšila. Naskytnou se vám zde opravdu hezké pohledy na město a hlavně na jeho nádherný přístav, z něhož společnosti Balearia a Iscomar provozují pravidelnou trajektovou dopravu na Baleárské ostrovy Ibizu a Mallorku.

Nejvíce rušnou ulicí ve městě je bezpochyby platany zarostlá Marqués de Campo. Začíná u přístavu a pokračuje směrem do historického centra. Především ve večerních hodinách zde naleznete nefalšovanou španělskou atmosféru. Lidé z celého města se zde scházejí a v místních restauracích se zahrádkami večeří se svými přáteli. Tato ulice je rovněž dějištěm nejrůznějších církevních i světských svátků a oslav. Když projdete touto ulicí z přístavu až na její konec, dostanete se na náměstí País Valenciano s velmi pěknou fontánou. Pár desítek metrů odtud najdete nejvýznamnější církevní stavbu města – kostel La Asunción (Nanebevzetí Panny Marie), jenž byl postaven v 18. století ve stylu tzv. valencijského baroka. Vedle něj uvidíte neoklasicistní budovu radnice, v níž kromě úředníků sídlí i městská policie.

Z dalších míst ve městě, jež by návštěvník rozhodně neměl opomenout, bych zmínil starou rybářskou čtvrť Baix la Mar v těsné blízkosti přístavu, která je protkána překrásnými úzkými uličkami. Navštívit byste mohli i muzeum hraček (Museo del Juguete) v blízkosti informačního centra. Budete-li mít čas, určitě si prohlédněte i náměstí Jaime I., které je zelenou odpočinkovou oázou uprostřed kruhové křižovatky. Máte-li s sebou notebook, můžete se na tomto místě také zdarma připojit k bezdrátové síti Deniawifi. Vedle tohoto náměstí se konají velké a hojně navštěvované pondělní trhy.

Město je velmi sympatické tím, že se nestalo turisty přeplněným kosmopolitním letoviskem a dokázalo si zachovat svůj původní ráz. Zdejší radnice naštěstí přistupuje k navyšování ubytovacích kapacit s rozvahou. V okolí města nenajdete klasickou hotelovou zónu s bujarým nočním životem jako v jiných letoviscích u Středozemního moře. Kromě několika málo hotelů zde najdete především apartmánové komplexy, z nichž mnohé slouží k trvalému bydlení. Hlavním lákadlem pro nové obyvatele je především příznivé podnebí, jehož dokladem je průměrná roční teplota kolísající mezi devatenácti a dvaceti stupni Celsia. Když k tomu připočtu klid, kterým toto města přímo oplývá, připadá mi, že pro mnoho lidí asi Dénia bude velmi příjemným místem nejen pro dovolenou, ale i pro život.

Praktické informace

Jestliže nechcete strávit okolo 30 hodin v autě či autobuse, vyhledejte si lety do Valencie či Alicante. Do Valencie létá během turistické sezony česká nízkonákladová společnost Smartwings. Z Valencie jezdí do Dénie autobusy společnosti Alsa. Alternativou může být jízda příměstským vlakem z Valencie do Gandíe, kde vlak končí a odtud do Dénie autobusem společnosti Alsa.

Do Alicante, kam během letošní turistické sezóny létala již zkrachovalá společnost Sky Europe, se přímo můžete dostat z Bratislavy irskou společností Ryanair. Z alicantského letiště, které je asi 15 km jižně od města, dojedete autobusem do centra k vlakovému nádraží, odkud odjíždí vlakové soupravy přímo až do Dénie, která je konečnou stanicí. Kdo se nechce spoléhat na hromadnou dopravu, může si na letišti pohodlně pronajmout auto a z Dénie podnikat výlety do okolí.

V Dénii najdete asi jenom 20 hotelů, mnohé z nich jsou však spíše menší hotýlky v centru města. My jsme s dětmi zvolili hotel Port Dénia s kompletním hotelovým zázemím (venkovní a vnitřní bazén), jedinečnou španělskou kuchyní a hlavně skvělým umístěním v blízkosti přístavu. Pokoje s přistýlkami sice nemají balkon, ale zato mají celoprosklenou panoramatickou stěnu s výhledem na město a přístav. Kdo upřednostňuje jednodušší ubytování, může zvolit kempy na plážích Marinas a Rotas. Největším českým touroperátorem v oblasti je plzeňská cestovní kancelář Inex, se kterou mám já osobně velmi dobrou zkušenost.

Veškeré informace o městě a jeho okolí (tipy na ubytování, vodní sporty, oslavy a další info) naleznete na turistickém portálu http://www.denia.net, který je i v angličtině, němčině a francouzštině.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .