0
0

„Dénia je velmi příjemným místem pro dovolenou i pro život“, říká jeden z průvodců v místní turistické kanceláři. Protože jsem měl možnost navštívit toto město několikrát, mohu prohlásit, že první část tohoto tvrzení je určitě pravdivá. Dénia nabízí klid potřebný k relaxaci a slušné turistické zázemí.

Město (45 tis. obyv.) leží asi uprostřed cesty mezi Alicante a Valencií. Administrativně náleží k valencijské autonomní oblasti a je správním střediskem oblasti nazývané Marina Alta. Pokud přijíždíte od severu, je Dénia prvním větším městem, které náleží k Bílému pobřeží (Costa Blanca). Právě z toho důvodu je často nazývána branou ke Costa Blance. Původ názvu pobřeží je odvozen od bělavé barvy zdejšího jemného písku.

Denia – pobřeží Costa Blanca

Dénia leží na úpatí hory Montgó (753 m), která je přirozenou dominantou města. V okolí tohoto masívu najdete velmi mnoho chráněných druhů rostlin a živočichů. I proto bylo toto území o rozloze 2,5 tis. hektarů v roce 1987 vyhlášeno přírodním parkem. Druhou dominantou, která leží na skalním ostrohu nad městem, je hrad z přelomu 11. – 12. století. Nahoru k hradu můžete z centra vystoupit pěšky, nebo si zakupte okružní jízdu v turistickém vláčku. Ten vyjíždí v každou celou hodinu (první jízda začíná v 18:00) od hlavní turistické kanceláře nacházející se na náměstí Plaza Oculista Buigues (přímo naproti přístavu). V ceně jízdného 6 euro je již zahrnut vstup do hradního areálu s archeologickým muzeem, které vám umožní nahlédnout do historie města i samotného hradu. Pokud mám upřímně popsat svou zkušenost s návštěvou této dominanty, jako milovníka historie mne trochu zklamala, jako fotografa velmi potěšila. Naskytnou se vám zde opravdu hezké pohledy na město a hlavně na jeho nádherný přístav, z něhož společnosti Balearia a Iscomar provozují pravidelnou trajektovou dopravu na Baleárské ostrovy Ibizu a Mallorku.

Denia – pobřeží Costa Blanca

Nejvíce rušnou ulicí ve městě je bezpochyby platany zarostlá Marqués de Campo. Začíná u přístavu a pokračuje směrem do historického centra. Především ve večerních hodinách zde naleznete nefalšovanou španělskou atmosféru. Lidé z celého města se zde scházejí a v místních restauracích se zahrádkami večeří se svými přáteli. Tato ulice je rovněž dějištěm nejrůznějších církevních i světských svátků a oslav. Když projdete touto ulicí z přístavu až na její konec, dostanete se na náměstí País Valenciano s velmi pěknou fontánou. Pár desítek metrů odtud najdete nejvýznamnější církevní stavbu města – kostel La Asunción (Nanebevzetí Panny Marie), jenž byl postaven v 18. století ve stylu tzv. valencijského baroka. Vedle něj uvidíte neoklasicistní budovu radnice, v níž kromě úředníků sídlí i městská policie.

Z dalších míst ve městě, jež by návštěvník rozhodně neměl opomenout, bych zmínil starou rybářskou čtvrť Baix la Mar v těsné blízkosti přístavu, která je protkána překrásnými úzkými uličkami. Navštívit byste mohli i muzeum hraček (Museo del Juguete) v blízkosti informačního centra. Budete-li mít čas, určitě si prohlédněte i náměstí Jaime I., které je zelenou odpočinkovou oázou uprostřed kruhové křižovatky. Máte-li s sebou notebook, můžete se na tomto místě také zdarma připojit k bezdrátové síti Deniawifi. Vedle tohoto náměstí se konají velké a hojně navštěvované pondělní trhy.

Denia – pobřeží Costa Blanca

Město je velmi sympatické tím, že se nestalo turisty přeplněným kosmopolitním letoviskem a dokázalo si zachovat svůj původní ráz. Zdejší radnice naštěstí přistupuje k navyšování ubytovacích kapacit s rozvahou. V okolí města nenajdete klasickou hotelovou zónu s bujarým nočním životem jako v jiných letoviscích u Středozemního moře. Kromě několika málo hotelů zde najdete především apartmánové komplexy, z nichž mnohé slouží k trvalému bydlení. Hlavním lákadlem pro nové obyvatele je především příznivé podnebí, jehož dokladem je průměrná roční teplota kolísající mezi devatenácti a dvaceti stupni Celsia. Když k tomu připočtu klid, kterým toto města přímo oplývá, připadá mi, že pro mnoho lidí asi Dénia bude velmi příjemným místem nejen pro dovolenou, ale i pro život.

Praktické informace

Jestliže nechcete strávit okolo 30 hodin v autě či autobuse, vyhledejte si lety do Valencie či Alicante. Do Valencie létá během turistické sezony česká nízkonákladová společnost Smartwings. Z Valencie jezdí do Dénie autobusy společnosti Alsa. Alternativou může být jízda příměstským vlakem z Valencie do Gandíe, kde vlak končí a odtud do Dénie autobusem společnosti Alsa.

Do Alicante, kam během letošní turistické sezóny létala již zkrachovalá společnost Sky Europe, se přímo můžete dostat z Bratislavy irskou společností Ryanair. Z alicantského letiště, které je asi 15 km jižně od města, dojedete autobusem do centra k vlakovému nádraží, odkud odjíždí vlakové soupravy přímo až do Dénie, která je konečnou stanicí. Kdo se nechce spoléhat na hromadnou dopravu, může si na letišti pohodlně pronajmout auto a z Dénie podnikat výlety do okolí.

V Dénii najdete asi jenom 20 hotelů, mnohé z nich jsou však spíše menší hotýlky v centru města. My jsme s dětmi zvolili hotel Port Dénia s kompletním hotelovým zázemím (venkovní a vnitřní bazén), jedinečnou španělskou kuchyní a hlavně skvělým umístěním v blízkosti přístavu. Pokoje s přistýlkami sice nemají balkon, ale zato mají celoprosklenou panoramatickou stěnu s výhledem na město a přístav. Kdo upřednostňuje jednodušší ubytování, může zvolit kempy na plážích Marinas a Rotas. Největším českým touroperátorem v oblasti je plzeňská cestovní kancelář Inex, se kterou mám já osobně velmi dobrou zkušenost.

Veškeré informace o městě a jeho okolí (tipy na ubytování, vodní sporty, oslavy a další info) naleznete na turistickém portálu http://www.denia.net, který je i v angličtině, němčině a francouzštině.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .