0
0

Costa del Maresme, součást katalánského pobřeží, není skoupá na půvabné rezorty, v nichž lze prožít poklidnou dovolenou na mořském břehu. Přesně mezi taková letoviska patří i Santa Susanna. Pokud vás omrzí lelkování na pláži, můžete se vydat poznávat interesantní okolí.

Vloni jsme se s přítelem rozhodli, že strávíme dovolenou v Čechách. Už na jaře jsme si začali plánovat letní týden na Moravě, kdy se budeme oddávat vábení vinných sklípků a přírodních krás tohoto přívětivého kraje. Tuhle jasnou vizi jsme si udrželi zhruba do dubna. Pak se nám ale, zřejmě pod vlivem drsného klimatu české kotliny, pozvolna začaly vkrádat myšlenky na horké přímořské pláže. A tak jsme jednoho nedělního odpoledne sedli k počítači a objednali zájezd do Španělska. Celá akce proběhla spontánně a rychle. Volba byla jednoduchá. Kritéria výběru byla totiž neúprosná. Vzhledem k tomu, že v našem rozpočtu bylo původně zahrnuto jen cestování po naší vlasti, potřebovali jsme zájezd pořídit opravdu levně. Plni nadšení z nově nabytého odhodlání vyrazit k moři jsme se příliš nezatěžovali detaily. Ty jsme začali domýšlet až později, když už byla polovina ceny zaplacená. Vybrali jsme menší pardubickou cestovní kancelář Ideatour s autokarovou dopravou. Za tříhvězdičkový hotel Reymar Playa v městečku Malgrat de Mar na pobřeží Costa del Maresme na sedm nocí s polopenzí jsme měli platit 7 200 na osobu. Cesta byla zahrnuta v ceně. „Není to nějak podezřele levné?“, ptali jsme se jeden druhého. O žádný Last Minute se totiž nejednalo. Uklidňovali jsme se tím, že je to nepochybně způsobeno skutečností, že odjíždíme až třetího září, tedy vlastně po konci turistické sezony. Nejvíc nás ovšem děsila nekonečná cesta autobusem.

Čas utekl jako voda, září bylo tady a my začínali balit k moři. Záhy ovšem následovalo několik velmi podivných událostí. Dva dny před odjezdem nám volali z cestovní kanceláře, že se mění čas i místo odjezdu. Rozdíl činil asi jen dvě hodiny a odjezd se přesunul z jednoho konce Prahy na druhý, ale přesto v nás začaly hlodat pochybnosti. Den před odjezdem volal zástupce cestovní kanceláře znovu s tím, že nastal menší problém s ubytováním. Sdělil nám, že na straně španělské agentury, se kterou spolupracují, došlo k nějakému pochybení a hotel, který jsme si objednali, je už obsazen. Jako omluvu nám za stejnou cenu nabídli hotel Caprici Verd, který má o hvězdičku více a leží v Santa Susanně, která s naším původním letoviskem bezprostředně sousedí. Nabídku jsme přijali. Pochyby ovšem nabíraly na síle.

Cesta autobusem

Konečně nadešel čas odjezdu. Autobus bych označila jako průměrný, ale zcela přijatelný – klimatizovaný, s možností občerstvení, vybavený WC. S delegátem jsme se měli sejít až ve Španělsku, po dobu cesty se o nás starali řidiči. Na místo jsme dorazili zhruba po dvaceti hodinách. Cestu jsme ale nakonec zvládli lépe, než jsme mysleli. Autobus postupně vysazoval klienty v různých letoviscích a hotelích. My jsme vystupovali jako poslední, jen sami dva. Před hotelem Caprici Verd jsme se ocitli v sedm hodin ráno. Vypadal nádherně. Vzhledem k tomu, že v instrukcích CK bylo, že ubytování je možné až od dvou hodin odpoledne, zamířili jsme na recepci s mírnými rozpaky. Usměvavá recepční, která hovořila plynně německy i anglicky, nám ale sdělila, že náš pokoj je připraven a můžeme se okamžitě ubytovat.

Hotel Caprici Verd **** – ubytování na úrovni…

Hotel Caprici Verd **** byl postaven teprve v roce 2002 a je to na něm na první pohled znát. V celé oblasti patří rozhodně k nejnovějším a napohled nejluxusnějším. Všechny pokoje mají balkon a jsou vybaveny dvěma postelemi Queen Size, což jsou vlastně dvě velká letiště. Primárně je pokoj považován za dvojlůžkový, ale mohou se v něm ubytovat až čtyři osoby. Pokoj byl naprosto čistý, účelný, ale dostatečně prostorný. Zařízení vypadalo nové. V ceně byla zahrnuta nastavitelná klimatizace, telefon, menší lednička a televize se zhruba dvaceti programy, včetně německých, anglických a italských. Samozřejmostí je sociální příslušenství, které zde tvořila moderně zařízená koupelna se sprchovým koutem a toaletou. Celkově jsme s pokojem byli nad míru spokojeni, dosud jsme na žádné dovolené tak pěkně nebydleli.

Přímo u hotelu je velký bazén s lehátky a přilehlým barem, menší brouzdaliště pro děti a vyhřívaná jacuzzi. V hotelu je dále k dispozici krytý bazén, za poplatek také sauna, posilovna, herna, kulečník, stolní tenis a dětský koutek.

Celkově jsme velmi oceňovali klidnou polohu našeho hotelu. Překvapilo nás, že přestože byl z velké části obsazen, často bylo téměř prázdno i u hotelového bazénu. To ale mohlo být způsobeno tím, že velkou část zářijové klientely tvořili starší lidé, kteří zřejmě část dne odpočívali na pokoji. Jako ne příliš zdařilý hodnotíme animační program, který u bazénu po celý den zajišťovala dvě mladá děvčata a o něco starší Španěl. Do nekonečna se opakovaly stejné aktivity, které postrádaly nápad i šťávu a u hostů se nesetkávaly s téměř žádnou odezvou. Večerní program se pak kvůli nezájmu hostů v podstatě nekonal. Ale i to je asi jiné v hlavní sezoně.

… stravování jakbysmet

Stravování probíhalo formou švédských stolů a jídlo bylo výborné. Nabídka byla bohatá a jen těžko se jí odolávalo, takže jsme si po každé snídani i večeři museli dopřát chvilku odpočinku, než jsme byli schopni nějaké další aktivity. K snídani každý mohl vypít libovolné množství kávy, čaje a ovocných džusů. Dále jsme si vybírali z množství sýrů, salámů, šunek, vajíček na všechny způsoby, slaniny, klobásek, jogurtů, ovoce, salátů, corn flakes, sladkého pečiva, a tak dále. Nechybělo ani šampaňské. Protože jsme si chtěli dovolenou vychutnávat plnými doušky, každé ráno jsme si sklenku dopřáli. Večeře byly ještě pestřejší. V nabídce byly různé druhy ryb, mořských plodů, masa, těstovin, pizzy a zeleninových salátů. Přílohy byly stejně rozmanité, od pečených brambor, přes hranolky, krokety až po rýži. Já osobně jsem nejvíce ocenila skvělou grilovanou zeleninu, především papriky, cukety a kukuřici. Často se podávali různé speciality, jejichž složení jsme jen těžko rozpoznávali, ale naší chuti lahodily. Nezaměnitelné ale bylo gazpacho, což je tradiční španělská studená zeleninová polévka. Dále si každý mohl vybrat ze zhruba deseti druhů dezertů, tří příchutí zmrzliny a rozmanitého ovoce. U cestovní kanceláře jsme si při objednání zájezdu připlatili 200 Kč na osobu za pití k večeři. To se ukázalo jako velmi výhodný tah. Každý večer jsme dostali ke stolu litr perlivé vody a půl litru vína. Kdo pití předplacené neměl, musel si ho kupovat přímo u večeře, což vyšlo dost draho. Za půl litru vody se platila zhruba 2 eura. Skladba večeří se celý týden kromě jednoho dne, kdy se uskutečnil italský večer, příliš neobměňovala. Nicméně nabídka byla tak široká, že každý den bylo z čeho vybírat.

Personál restaurace fungoval naprosto profesionálně a pohotově. Dokonce tak pohotově, že si občas člověk musel hájit svůj talíř, aby mu nebyl předčasně odnesen, když si například odskočil pro zeleninu. V prvních dnech pro nás večeře znamenaly takové malé dobrodružství. Hotel byl plný a ačkoli byla jídelna velmi rozlehlá, všichni hosté se do ní nemohli naráz vtěsnat. Večeře probíhala od sedmi do půl desáté a všichni přirozeně nepřicházeli ve stejnou dobu. Přesto v nás ale fronta nově příchozích a bleskurychlá práce personálu probouzela pocit, že musíme jíst ve spěchu. Zhruba po dvou dnech našeho pobytu se ale hotel trochu vyprázdnil a vše už probíhalo klidněji.

Santa Susanna – příjemné letovisko v zajímavé oblasti

Pokud jde o okolí hotelu, nachází se na konci klidnější promenády v Santa Susanně, zhruba 150 metrů od moře. V hlavních letních měsících bývá letovisko asi o něco živější, ale v září byly pláže úplně vyprázdněné, což jsme velmi ocenili. První polovinu týdne nám příliš nevyhovoval hrubší písek, ale poté byl na pláž navezen jemnější. Moře bylo nádherně čisté a po většinu dní trochu divočejší, přístup poměrně příkrý, zdaleka ne tak pozvolný, jak to bývá například v Itálii. To jsme ale od španělského pobřeží očekávali a byl to jeden z důvodů, proč jsme si ho vybrali. Nicméně pro rodiny s velmi malými dětmi to asi není ideální varianta. V jednom úseku pláže bylo možné pronajmout si lehátka se slunečníky zhruba za 5 euro na den, ale my jsme tuto možnost nevyužívali. Zklamáni zde budou milovníci potápění a vášniví sběratelé mušlí. Podmořský svět ani pláže v těchto ohledech mnoho zajímavého nenabízejí.

Promenáda, která lemovala celou Santa Susannu, každý večer ožívala stánky se suvenýry. Nicméně o žádném divokém ruchu nemůže být řeč. O poznání živější bylo sousední Malgrat de Mar, kde jsme měli být původně ubytováni. Malgrat každou noc hýřil, zářil barvami a lákal daleko znějící hudbou. Je plný barů a diskoték, do kterých vás z ulic doslova nahánějí jejich zaměstnanci. Celá místní promenáda je nabita krámky se suvenýry. Všechny nabízejí v podstatě stejný sortiment a s řadou prodejců se dá o ceně dobře vyjednávat. Přestože jsme se několikrát do Malgratu vypravili, nakonec jsme vždy upřednostnili klidnější restauraci nebo bar v Santa Susanně. Jídelní lístky v restauracích byly kromě španělštiny také v němčině a angličtině a navíc doplněné obrázky, takže si každý mohl bez problémů objednat podle svého gusta. Jídlo pro dvě osoby jsme obvykle pořídili za 20 euro. V ceně přitom mnohdy bývá zahrnut i malý předkrm, voda a káva.

Praktickým doporučením pro návštěvníky Santa Susanny je, aby běžné potraviny a zboží denní spotřeby nenakupovaly v krámcích na promenádě, ale raději v Lidlu či Carrefouru. Oba se nacházejí zhruba 500 metrů od hotelu Caprici Verd. Když se vydáte kolmo od promenády, na opačnou stranu než je moře, nemůžete je minout a výrazně díky tomu ušetříte. Menší krámky mají totiž potraviny, drogerii a podobné zboží dost předražené. Ve velkých supermarketech jsou ceny srovnatelné s českými.

Výlety po okolí

Delegátka cestovní kanceláře, se kterou jsme se setkali druhý den, nám nabídla několik fakultativních výletů. Jelikož ale upřednostňujeme méně organizované cestování na vlastní pěst, rozhodli jsme se je odmítnout. Velkou výhodou pro lidi, kteří během dovolené rádi poznávají i okolí svého letoviska, je na Costa Brava a Costa del Maresme železnice, která lemuje celé pobřeží. V Santa Susanně stavěl vlak kousek od našeho hotelu. Nemohli jsme si samozřejmě nechat ujít příležitost podívat se do cca 60 kilometrů vzdálené Barcelony, kam jsme podnikli celodenní výlet. Zpáteční jízdenka vlakem nás vyšla na 15 euro na osobu. Byl to úžasný zážitek, který by vydal na samostatný článek.

V září ve Španělsku už nebývají tak nesnesitelná vedra jako v červenci a v srpnu. Během naší dovolené se teplota pohybovala okolo 29 stupňů a bylo to velmi příjemné. Zářijové počasí už ale přece jen není tak předvídatelné, a tak nás dvakrát překvapil déšť. Vždy se ale jednalo jen asi o hodinovou přeháňku a záhy se zase vyčasilo. Jedno takové odpoledne jsme podnikli cestu do nedalekého Blanes, ke které jsme opět využili železnici. Jedná se o staré rybářské a lázeňské městečko. Velmi se nám líbila procházka starými španělskými uličkami i prohlídka hradu sv. Jana a středověkých strážních věží.

Celkově jsme byli z dovolené nadšeni. I když tomu napomohla notná dávka štěstí, díky které jsme za stejnou cenu dostali hotel Caprici Verd, který je běžně dvakrát dražší a leží v poklidné Santa Susanně. Malgrat de Mar bylo na náš vkus až příliš živé. Ocení ho asi zejména mladí, kteří shánějí levnější dovolenou a vyhledávají divokou zábavu a bujarý noční život.

Navzdory prvotním pochybnostem, musíme také vyzdvihnout organizaci ze strany cestovní kanceláře Ideatour. Jak jsem již zmiňovala, první den jsme na místo určení dorazili ve velmi časných ranních hodinách a poslední den se odjíždělo až v šest večer. Tím jsme získali navíc téměř dva dny u moře, což nás samozřejmě velice potěšilo.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .