0
0

Mezi pohořím Sierra Morena a zemědělsky využívanými rovinami Campiňa se na březích řeky Guadalquivir rozkládá Córdoba – hlavní město stejnojmenné andaluské provincie. O založení města se zasloužili Římané v roce 169 př. n. l., ale město následně padlo pod islámskou nadvládu. V té době však procházelo největším rozvojem a bylo dokonce vyhlášeno hlavním městem maurského Španělska. Pyšnilo se asi 1000 mešit, 600 veřejnými lázněmi, město mělo pouliční osvětlení i univerzitu. Córdoba tak byla na očích celé závistivé Evropy a úpadek přišel již v 11. století.

Dnes má město přes 300 tisíc obyvatel a je jednou z vyhledávaných turistických lokalit Španělska. Město se pyšní osobitým kouzlem, množstvím cenných historických památek a máte možnost zde poznat typický a pravý andaluský život.

Centrem starého města je dominantní Mezquita, která se stala hlavní atrakcí Córdoby. Jde o jednu z největších mešit na světě, která se dochovala z dob španělského středověku. Zajímavá je především tím, že ve svém interiéru ukrývá katolickou katedrálu. Tato renesančně – barokní stavba z roku 1523 byla umístěna přímo doprostřed mešity. Stavba mešity byla zahájena v roce 785 a dnes se rozkládá na obrovské ploše 24 tisíc čtverečních metrů.

Vstupní branou je Puerta del Perdón, za níž se rozkládá nádvoří Patio de los Naranjos porostlé pomerančovníky. Interiéry Mezquity ukrývají skutečné poklady, jako například modlitební výklenek „mihrab“, barokní kapli Tesoro vážící 122 kg, královskou kapli Capilla Real či kostelní lavice z roku 1750. V dnešní době je Mezquita kvůli turistům obklopena ze všech stran stánky se suvenýry.

Nedaleko mešity narazíte na Alcázar de los Reyes Cristianos, neboli Pevnost křesťanských králů z roku 1328. Původně zde měli své sídlo panovníci Ferdinand a Isabela, později se pevnost stala inkvizičním soudem a následně i vězením. Interiéry se však i dnes pyšní bohatou výzdobou, najdete zde římské mozaiky, římský sarkofág i gotickou kapli umístěnou ve věži.

Za římským mostem uvidíte věž Torre de la Calahorra z 16. století, která byla původně součástí městského opevnění. Dnes v ní sídlí muzeum a naskýtá se vám odtud nádherný výhled na celé město.

Významnou lokalitou je také původní židovská čtvrť, tzv. Judería, která patří k největším ve Španělsku. Můžete se zde procházet spletí úzkých a klikatých uliček, které jsou lemovány bílými domky s barevnými květinami v oknech. Dochovala se zde synagoga ze 14. století, u níž stojí pomník židovského teologa Maimonida.

Ve městě můžete dále navštívit archeologické muzeum, umělecký trh Zoco a také šlechtický palác Palacio de Viana. Nedaleko za Córdobou se rozkládá významná archeologická lokalita Medina Azahara. K vidění jsou zde ruiny paláce z 10. století, který byl postaven z růžového, modrého a bílého mramoru. Detaily byly zdobeny ebenovým dřevem, slonovinou a nešetřilo se ani na drahých kamenech. Každý, kdo navštíví Córdobu, by si prohlídku tohoto jedinečného místa neměl nechat ujít.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .