0
0

Začarované město, jak zní v překladu toto skalní město, se nachází se v oblasti Kastilie-La Mancha, asi 36 km od magického města Cuency. Už samotná cesta je kouzelná. Okresní silnice vede proti proudu řeky Júcar, nad níž se zvedají vápencové stěny. Asi po dvaceti kilometrech za obcí Villalba de la Sierra začíná cesta prudce stoupat a míjí Čertovo okno (Ventano del Diablo), z něhož je nádherný výhled na řeku ztracenou v hlubokém kaňonu. Ještě pár kilometrů stoupání a už se před vámi objeví vysoká hřibovitá skála Tormo Alto. Jste ve výšce 1340 m uprostřed rozlehlého borového háje.

Začarované město, rozkládající se na ploše asi dvaceti čtverečních kilometrů, je pozůstatkem křídového moře, které kdysi pokrývalo celý Iberský masív.

Při třetihorním vrásnění byly sedimenty na jeho dně vyzdviženy do výše asi 1400 metrů a vystaveny rozmarům počasí i vodám potoků Cambrón a Valdecabras. Nestejné složení jednotlivých vrstev, od svrchních porézních vápenců přes dolomity, slíny a slínovité vápence až po pískovce, jílovité břidlice, sádrovce a další, určilo tvary budoucího skalního města.

Jdete-li podle šipek (můžete si zakoupit i plánek), nacházíte nejrůznější, čtyři až jedenáct metrů vysoké fantastické skalní útvary. Necháte-li se unést představivostí, rozeznáte hřiby, psa, lodě, lva, želvu, velrybu, lidskou tvář, římský most, tuleně, tobogán, klášter, divadlo, vinné sklepy… V roce 1929 bylo toto místo prohlášeno přírodní rezervací.

Do Začarovaného města se dostanete jen autem. Otevřeno: od 10 hod. do západu slunce. Vstupné: 3 EUR.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .