0
0

Hongkong je zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky, ležící na jihovýchodě ČLR. Má okolo 7 miliónů obyvatel. Hongkong byl na 99 let pronajatý Velké Británii, od 1. července 1898 až do 30. června 1997.

V Hongkongu auta jezdí po levé straně. Časový rozdíl oproti České republice je +7 hodin. Používají zde britský typ elektrických zásuvek (nutný adaptér). Platí se hongkongským dolarem (HK$). Během našeho pobytu byl kurz asi 1 HK$ = 2,30 Kč. Ve směnárnách přijímají jak US dolary tak EURO.

Cestopis z dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

1. Cesta z Kuala Lumpur do Hongkongu

2. Ubytování – hotel Cityview

3. Gastronomie

4. Doprava v Hongkongu

5. Navštívená místa (památky)

6. Počasí

7. Orientační ceny v Hongkongu

8. Cesta z Hongkongu do Siem Reap (Kambodža)

1. Cesta z Kuala Lumpur do Hongkongu

Nahoru

Z letiště v Kuala Lumpur jsme odletěli v Airbusu A320-200 (reg. 9M-AFD) spol. AirAsia v 13:34 a na letišti v Hongkongu jsme přistáli po 3 hodinách a 20 minutách letu v 16:54 (stejné časové pásmo jako Malajsie, tedy +7 hodin oproti ČR). Cena zpáteční letenky byla 350 RM (asi 2030 Kč), včetně všech poplatků a objednaného občerstvení.

Z letiště jsme jeli vlakem, který jezdí ke stanicím metra Tsing Yi, Kowloon a Hong Kong. Všechny stanice jsou na oranžové lince Tung Chung Line. Cena jízdenky za vlak se odvíjí podle stanice a podle počtu cestujících. Ceny pro jednu osobu jsou do stanice Tsing Yi 60 HK$, do stanice Kowloon 90 HK$ a do stanice Hong Kong 100 HK$. Při zakoupení jízdenky pro dva zaplatíte do stanice Tsing Yi 90 HK$ a při koupi pro 4 osoby zaplatíte 150 HK$. Ze stanice metra Tsing Yi jsme jeli jednu stanici na Lai King (červená linka Tsuen Wan Line), odkud jsme pokračovali do stanice Yau Ma Tei, kde je hotel Cityview, ve kterém jsme byli ubytováni. Cena jízdenky na metro byla 8,50 HK$ a cesta z letiště do hotelu trvala asi 45 minut. Drobné na metro vám bez problémů rozmění v každé stanici metra u přepážky.

2. Ubytování – hotel Cityview

Stejně jako při první návštěvě jsme byli ubytováni v Hotelu Cityview. Je to velký 25patrový hotel, který se nachází v ulici Waterloo Road (stanice metra Yau Ma Tei, červená linka Tsuen Wan Line) sousedící s ulicí Nathan Road. Pokoje hotelu jsou kvalitně vybavené, nechybí klimatizace, LCD televize, rychlovarná konvice, rádio, trezor a v koupelně fén, který měl dokonce zabudovanou elektrickou zásuvku evropského typu (230V). U rychlovarné konvice každý den doplňovali čaj, kávu, cukr a v koupelně denně doplňovali 2 půllitrové lahve s vodou (pokud se ovšem ty původní spotřebovaly). My jsme bydleli v 11. patře a výhled jsme měli do ulice. Pokud jsme chtěli pořádný výhled, nebyl problém vyjet do 25. patra, odkud byl krásný rozhled do okolí. Cena za noc pro jednu osobu byla 379,50 HK$ (876 Kč).

3. Gastronomie

K hongkongskému jídlu bych napsal zejména toto – je to čína. Takže zde mají podobná jídla, jako známe z čínských restaurací u nás. Na rozdíl od našich čínských restaurací zde ale nesmaží na přepáleném oleji, takže mají místní jídla lepší chuť. Ceny jsou zde srovnatelné s cenami u nás, jídlo s nápojem se dá zakoupit okolo 35 HK$ (asi 80 Kč). Samozřejmě i zde jsou občerstvení jako McDonald´s, KFC, Burger King nebo Subway. Big Mac menu v Hongkongu stálo 20 HK$ (asi 46 Kč)!! U nás bychom za tuto cenu neměli ani samotný Big Mac. Nutno podotknout, že tato cena byla akční a měla platit pouze od 12:00 do 15:00 (pondělí až pátek), ale my jsme za tuto cenu nakupovali i v 8 hodin večer. V obchodním centru na kopci Peak jsme za neakční Big Mac menu platili 29,20 HK$ (asi 67 Kč). V Hongkongu se samozřejmě k jídlu používají pouze jídelní hůlky, kdo s tím má problémy, může si říct obsluze o klasické příbory.

4. Doprava po Hongkongu

Metro: metro je samozřejmě hlavní dopravní prostředek a dostanete se s ním všude. Všechny vlaky metra jsou klimatizované a plně automatizované, jezdí bez řidiče. Ceny lístků se pohybují od počtu ujetých stanic, nebo jestli trasa metra vede pod vodou. Například pro tři stanice stojí lístek 4 HK$, pro čtyři až pět stanic 5 HK$, pro šest až sedm stanic 6 HK$ atd. A pokud pojedete pouze jednu stanici pod vodou, zaplatíte 8,50 HK$. Přesné ceny zjistíte na stránkách hongkongského metra (pouze zadáte odkud kam). Pokud tedy budete muset jet přes vodu, použijte místo metra trajekt (Ferry), který je podstatně levnější. Lístky se v metru kupují v automatech. Na automatu při koupi lístku zadáte dotykem na mapu metra cílovou stanici a počítač vám spočítá cenu podle toho, v jaké stanici se právě nacházíte. Také je dobré rozmyslet si, jestli se nevyplatí celodenní jízdenka, která stojí 55 HK$ a kupuje se v informacích ve stanicích metra. Celodenní jízdenka má platnost 24 hodin od označení a platí tedy i následující den do hodiny označení ze dne předchozího.

Trajekt (Ferry): trajekt je nejlevnější variantou přepravy na ostrov Hongkong. Jedna jízda stojí pro dospělou osobu 2 HK$ (pondělí až pátek) a 2,40 HK$ (víkend + svátky) na dolní palubě a 2,50 HK$ (pondělí až pátek) a 3 HK$ (víkend + svátky) na horní palubě. Ještě připomínám, že jedna stanice metrem pod vodou stojí 8,50 HK$. Dolní paluba trajektu je neklimatizovaná a horní paluba je částečně klimatizovaná. Zelenobílé trajekty spol. Star Ferry odplouvají z části Kowloon od Hongkongského kulturního centra (stanice metra Tsim Sha Tsui, červená linka) a na ostrov Hongkong připlouvají do přístavu Central pier (stanice metra Central, červená linka). Trajekty jezdí každou chvíli a cesta trvá asi 5 minut. Lístky se kupují v automatech, ze kterého vám vypadne žeton, který se poté vhodí do turniketu. Platit se dá také mincemi, které vhodíte do turniketu při vstupu. Turniket nevrací mince, musíte mít přesnou částku nebo oželet případnou ztrátu.

Tramvaj: tramvaje jezdí pouze na ostrově Hongkong. Místní tramvaje jsou typické tím, že jsou patrové a hodně úzké. Jízda tramvají stojí 2 HK$ a je jedno kde nastoupíte a jak dlouho pojedete. Nastupuje se do nich v zadní části přes turniket a platí se až při výstupu u řidiče, kterému se peníze hodí do kasičky. Je lepší mít u sebe přesný obnos peněz (mince), protože kasička nevrací a řidič peníze nerozměňuje. Jízdu tramvají mohu doporučit, je to nevšední zážitek.

5. Navštívená místa (památky)

Ulice Nathan Road – stanice metra Tsim Sha Tsui (červená linka Tsuen Wan Line), hlavní dopravní tepna Kowloonu se spoustou obchodů a světelných reklam (zejména v dolní části Kowloonu). Ulice stojí za prohlédnutí v noci.

Kowloonský park (Kowloon Park) – ulice Nathan Road, mezi stanicemi metra Jordan a Tsim Sha Tsui (červená linka Tsuen Wan Line). Největší park v části Kowloon. Jsou zde veřejné venkovní bazény, několik voliér s papoušky a jezírko s plameňáky a vodními želvami.

Chodník slávy (Avenue of Stars) – stanice metra Tsim Sha Tsui (červená linka Tsuen Wan Line), nejjižnější cíp Kowloonu u hotelu Intercontinental Hongkong. Po výstupu z metra zajdete do podchodu a přes nákupní centrum SOGO, podle značek dojdete k chodníku slávy. Chodník je čínská obdoba světoznámého chodníku v Los Angeles. Je zde několik desítek hvězd, z nichž pro nás nejznámější jsou hvězdy herců Jackie Chan, Jet Li a legendy kung-fu Bruce Lee, který zde má také bronzovou sochu.

Hodinová věž (Clock Tower) – stanice metra Tsim Sha Tsui (červená linka Tsuen Wan Line), nejjižnější cíp Kowloonu u přístavu Star Ferry. Věž vysoká 45 metrů, je pozůstatkem bývalého železničního nádraží Kowloon-Canton. V roce 1977 byla budova nádraží i přes protesty lidí a památkářů zbořena a jediné, co bylo jako kompromis zachováno, byla hodinová věž. Hodiny zde fungují již od roku 1921.

Velký Buddha v Po Lin Monastery (Giant Buddha Statue) – stanice metra Tung Chung (oranžová linka Tung Chung Line). K soše Buddhy jezdí buď autobusy, nebo 5,7 kilometru dlouhá kabinová lanovka. Jízda lanovkou trvá asi 25 minut. Ceny zpáteční jízdenky je 115 HK$ (asi 265 Kč) a pro děti od 3 do 11 let 58 HK$ (asi 133 Kč). Nebo si můžete zaplatit Crystal Cabin a to jsou kabiny, které mají prosklené dno. Zpáteční jízdenka v Crystal Cabin stojí 169 HK$ (asi 389 Kč) a 112 HK$ (asi 258 Kč) pro děti. Socha Buddhy je vysoká 26 metrů a vede k ní 256 schodů. V blízkosti sochy je chrám Po Lin Monastery.

Nákupní centrum Citygate Warehouse – stanice metra Tung Chung (oranžová linka Tung Chung Line), outletové nákupní centrum u dolní stanice lanové dráhy k Buddhovi. Je zde i možnost ochutnat různé druhy asijských kuchyní v jídelnách Food Republic.

Světelná show Symphony of Lights – stanice metra Tsim Sha Tsui (červená linka Tsuen Wan Line) u přístavu Star Ferry. Jedná se o největší stálou světelnou show na světě. Promítána je na více než 40 mrakodrapech na ostrově Hongkong a Kowloon zároveň a je doprovázena hudbou. Show probíhá každý den od 20:00 hodin a trvá 11 minut.

Největší mozaika ze známek na světě – přístav Star Ferry na ostrově Hongkong, stanice metra Hongkong (oranžová linka Tung Chung Line) nebo Central (červená linka Tsuen Wan Line, modrá Island Rail), ulice Connaught Place, ve spodní části budovy Hlavní pošty (General Post Office). Z přístavu půjdete krytým chodníkem po značkách na General Post Office a až vejdete do budovy pošty, sjedete po eskalátorech dolů a hned naproti vám je známková mozaika. Mozaika je vysoká 3,97 metru, široká 6,45 metru a zabírá plochu 25,61 m2 a díky těmto rozměrům byla v roce 2005 zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. Na mozaice je i československá známka, konkrétně pod vyobrazenou budovou pošty.

Nejdelší venkovní zastřešená soustava eskalátorů na světě – stanice metra Central (červená linka Tsuen Wan Line, modrá Island Rail), ulice Queens Road Central. Soustava má délku 792 metrů a cesta po eskalátorech zabere asi 20 minut. Od 6:00 do 10:00 jezdí eskalátory směrem dolů a od 10:00 do půlnoci pak jezdí nahoru. Z konečné eskalátorů se dostanete pěšky k zoologické a botanické zahradě.

Hongkongská zoologická a botanická zahrada – ulice Upper Albert Road. Otevřeno je denně a vstup do ZOO je zdarma, ale je zde pouze pár zvířat, převážně lemuři a opice. V botanické zahradě je více než 1000 druhů rostlin.

Lanovka na vrchol Peak – stanice metra Admiralty (červená linka Tsuen Wan Line, modrá Island Rail), ulice Garden Road. Lanovka jezdí denně od 7:00 do půlnoci, a konečnou stanici má v budově Peak Tower, která má tvar půlměsíce. V Peak Tower (428 metrů nad mořem) je venkovní vyhlídka (Sky Terrace, která je otevřena od 10:00 do 23:00 (pondělí až pátek) a od 8:00 do 23:00 (sobota, neděle a svátky). Za zpáteční jízdenku včetně vstupenky na vyhlídku jsme platili 56 HK$ (asi 129 Kč), ale na internetu je cena už 65 HK$ (150 Kč). Samotný vstup na vyhlídku stojí 30 HK$ (asi 69 Kč). Lanovka v některých úsecích dosahuje náklonu až 45°! Pozor: u lanovky se může tvořit dlouhá fronta a u pokladny jsme nemohli platit platební kartou.

Hongkongský park – stanice metra Admiralty (červená linka Tsuen Wan Line, modrá Island Rail), ulice Cotton Tree Drive. V parku je 30 metrů vysoká vyhlídková věž, na kterou vede 105 schodů. Na věž je vstup zdarma. Hned u věže je obří ptačí voliéra, a když píšu obří, tak myslím opravdu obří. Voliéra zabírá plochu 3000 m2 a v nejvyšším bodě je vysoká 30 metrů. Žije zde 600 ptáků 80 různých druhů. Ve voliéře se návštěvníci pohybují po mostech. Voliéra je otevřena denně od 9:00 do 17:00 a vstup je zdarma.

Chrám Wong Tai Sin (Sik Sik Wong Tai Sin Temple) – stanice metra Wong Tai Sin (zelená linka Kwun Tong Line). Jeden s nejvyhledávanějších chrámů v Hongkongu. Chrám je domovem tří různých náboženství: taoismu, buddhismu a konfucianismu. Pět budov a staveb v areálu představují pět elementů feng-šuej – bronzový pavilion (kov), archivní hala (dřevo), fontána (voda), Yue Heung svatyně (oheň) a Earth zeď (země). Otevřeno je denně od 7:00 do 17:30 hodin.

Zahrada Nan Lian Garden – stanice metra Diamond Hill (zelená linka Kwun Tong Line). Zahrada má rozlohu 35 000 metrů čtverečních. V parku jsou charakteristické dřevěné stavby, rybníky, umělé skály a mnoho starých a cenných stromů. V parku je restaurace i veřejné toalety. Vstup do parku je zdarma.

Kláštěr Chi Lin Nunnery (Chi Lin Nunnery) – stanice metra Diamond Hill (zelená linka Kwun Tong Line). Klášter sousedící se zahradou Nan Lain Garden. Vstup do kláštera je zdarma.

Hongkongské kongresové a výstavní centrum (HK Convention and Exhibition Centre) – střecha kongresového centra je ve tvaru ptáka (někteří kritici říkají, že vypadá spíše jako želva). Kongresové centrum je s okolními mrakodrapy a nákupními centry propojené krytými chodbami. Je zde 6 výstavních hal o rozloze 53 292 m², 2 kongresové sály (celkem 6100 míst k sezení), 2 divadla (celkem 1000 míst k sezení) a spousta další prostor včetně několika restaurací a konferenčních místností. Před kongresovým centrem u břehu moře je zlatý květ rostliny Bauhinia, která je darem od čínské vlády a slouží jako symbol dobrých vztahů s Čínou.

6. Počasí

Při první návštěvě Hongkongu, která byla na začátku května, bylo velké vedro a dusno. Teploty byly okolo 29°C a vlhkost 78%. Při této návštěvě to bylo o poznání lepší, teploty byly okolo 21°C a malá vlhkost. Takže toto počasí bylo pro prohlídku města naprosto ideální. Mohli jsme se pohybovat i rychlejší chůzí. Samozřejmě metro i autobusy jsou klimatizované, pouze staré tramvaje jsou bez klimatizace, ale zato mají velká stahovací okna.

7. Orientační ceny v Hongkongu

Obecně se dá říct, že v Hongkongu není ani nijak výrazně levně, ani draze. Ceny v obchodech jsou hodně podobné našim cenám. Jídlo v restauraci se dá koupit okolo 32 HK$ (asi 74 Kč). O Hongkongu je také známé, že má nejlevnější Big Mac menu v McDonaldu na světě. V akci jsme za menu zaplatili 20 HK$ (asi 46 Kč)! I bez akce stojí krásných 29,20 HK$ (asi 67 Kč).

Příklady cen:

Název zboží

Cena

Místo nákupu

Oběd

32 HK$

Citygate Outlets –

Food Republic

Oběd

36 HK$

Citygate Outlets –

Food Republic

Puding

12 HK$

Citygate Outlets –

Food Republic

Oběd včetně nápoje

35,50 HK$ Nákupní centrum u chrámu Wong Tai Sin Temple

Coca Cola 500 ml

8 HK$ 7eleven

Ice Tea 480 ml

8,50 HK$ 7eleven

Big Mac Menu v akci

20 HK$ McDonald´s

Big Mac Menu

29,20 HK$ McDonald´s

Zelený čaj 500 ml

6,50 HK$ Citygate Outlets – potraviny

Pepsi Cola 500 ml

10 HK$ Konečná stanice lanovky Ngong Ping 360

Kit Kat

5 HK$ 7eleven

Čaj – malý

17 HK$ McDonald´s na letišti

Sezamový dort

26 HK$ McDonald´s na letišti

Muffin

14 HK$ McDonald´s na letišti

8. Cesta z Hongkongu do Siem Reap (Kambodža)

Z Hongkongu jsme letěli až pozdě večer a opět nebyl problém nechat si na hotelu po odhlášení uschované kufry. Díky tomu jsme získali téměř celý den na prohlídku Hongkongu navíc. Cesta na letiště byla stejná jako při příletu. Z hotelu jsme metrem ze stanice Yau Ma Tei (červená linka Tsuen Wan Line) dojeli do stanice do Tsing Yi (oranžová linka Tung Chung Line), kde jsme přestoupili na vlak, který jezdí na letiště. Cena jízdenky na metro byla 8,50 HK$. Cena vlaku z této stanice je pro jednu osobu 60 HK$. Při koupi jízdenky pro dvě osoby zaplatíte 90 HK$ a pro čtyři cestující 150 HK$.

Na letišti si nechte větší časovou rezervu! My jsme měli frontu jak na pasovce, tak i na bezpečnostní kontrole. A i cesta po bezpečnostní kontrole k odletové bráně (Gate) může trvat i 30 minut. Nejdříve projdete jednou halou, až dojdete k vlaku, který vás odveze do příslušného terminálu, a tam ještě půjdete pěšky k odletové bráně. V terminálu jsou počítače s připojením zdarma na internet.

Dokonce i letadlu trvalo více jak 15 minut než dojelo od brány ke startu. Z Hongkongu jsme odletěli v 20:57 v Airbusu A320-200 (reg. 9M-AFS) společnosti Air Asia a v Kuala Lumpur jsme přistáli v 20 minut po půlnoci. V Kuala Lumpur jsme přespali na letišti v hotelu Tune, kam jsme se dostali až v 1:30 a ve 4:45 jsme měli budíček, protože letadlo do Siem Reap nám letělo 6:58.

Hotel Tune je přizpůsoben k přespání pro cestující, kteří zde bydlí pouze jednu noc a zase pokračují ve svých cestách. Tomu odpovídá i vybavení pokojů, jsou malé a nečekejte tady žádnou televizi, ledničku atd. Pokoje jsou ale jinak krásné. Je zde koupelna, trezor, klimatizace a stropní ventilátor. Cena za noc byla 89 RM (asi 500 Kč) a platí se zde zvlášť za snídani, použití klimatizace (na 12 hodin nebo 24 hodin), ručníků a fénu. Snídaně stojí 6 RM (asi 35 Kč), klimatizace na 12 hodin stojí 13,62 RM (asi 77 Kč), na 24 hodin 21,20 RM (asi 119 Kč), ručníky 5,30 RM (asi 30 Kč) + vratná záloha 10 RM (asi 56 Kč) a fén 1 RM (asi 6 Kč). V hotelu jsou u recepce k dispozici 4 počítače s připojením na internet zdarma. Snídaně jsou v kavárně Olé Café, která má otevřeno 24 hodin denně nebo v restauraci Decanter, která je otevřena od 9:00. V kavárně se podává ke snídani pouze sendvič + nápoj (káva nebo čaj) a v restauraci Decanter mají výběr z více druhů snídaní.

Z Kuala Lumpur jsme odletěli v 6:58 v Airbusu A320-200 (reg. 9M-AFV) spol. Air Asia a v Siem Reap jsme přistáli v 8:39 (7:39 kambodžského času).

http://www.davidhacha.cz/Hongkong_II.html

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .