0
0

Tak jako hodně českých turistů i my rádi jezdíme k moři do Chorvatska. Vyhovuje nám, že nemusíme dlouhodobě plánovat dovolenou a můžeme jet autem. Do Chorvatska jezdíme už řadu let a můžu říct že, se cestování o mnoho zlepšilo díky novým dálnicím , cesta je daleko pohodlnější i rychlejší.

V Chorvatsku jsme navštívili mnoho zajímavých míst, jedno z nich je ostrov Rab.

Díky svým mělkým písčitým pážím je vhodný pro rodiny s dětmi, ale i ostatní určitě ocení příjemný písek pod nohami při dovádění na plážích.

Vzdálenost je cca 700 km (Jihlavsko-Rab) Rozhodnete li se pro cestu do Chorvatska pravděpodobně zvolíte cestu přes Vídeň a dále po dálnici na Graz. Dálniční známku můžete zakoupit již u čerpacích stanic v Čechách, kde se cena pohybuje kolem 300,- Kč za 10 denní známku. Průjezdem přes Alpy vás zaujme krásná krajina a trošku zpestří dlouhou cestu.

Z Grazu se budeme držet směr Slovinsko ,město Maribor. I do Slovinska je potřeba zakoupit dálniční známku. Dálniční známky jsou 7 denní a pro delší pobyt v Chorvatsku je potřeba zakoupit dálniční známky dvě v hodnotě cca 800,-Kč. Lze zvolit i cestu mimo dálnici. Pak doporučuji před hraničním přechodem sjet z dálnice směr město Mureck. V Murecku se přejede přes řeku do Slovinska a držíme se směr Lenárt, dále na Ptuj a pak už směr Chorvatsko Zágreb. I Slovinsko je krásné,cesta vede hornatou krajinou, kde obdivujete stavení vysoko ve svazích.

V Chorvatsku se najíždí na novou dálnici a oproti předchozím rokům se pohodlně a rychle dostaneme na pobřeží. Snad jen že, dřívější cesta umožnila zastávku třeba na krásných a zajímavých místech jako jsou Plitvická jezera .

Na dálnicích jsou mítnice, při vjezdu vyzvednete lístek a u výjezdu obsluze zaplatíte. Je možné i u označené brány zaplatit platební kartou. Na dálnici se najíždí před Zágrebem a sjíždí na sjezdu Žuta Lokva , směr Senj. Tento úsek přijde cca na 300,- Kč.

Mezi dálnicí a pobřežím je velký výškový rozdíl, silnice je tedy hodně klikatá a náročná na sjezd. Pozor na únavu i při jízdě po magistrále , která na pobřeží kopíruje moře a to z města Senj až na přívoz k ostrovu Rab . Na jižní konec ostrova jezdí trajekt z vesnice Jablanac. Cesta je dobře značena.

Trajek začíná jezdit od 4:30 h a jezdí do 23 h v letních měsících. Intervaly jsou časté a jezdí snad každou půl hodinu. Platí se za auto a osoby, čtyřčlennou rodinu to vyjde cca na 500,- Kč. Plavba trvá cca 15 min, trajekt umožňuje vyhlídku z můstku. Celková doba jízdy z Čech do Chorvatska trvá cca 11-12h.

Ostrov Rab se nachází v Kvarnerském souostroví, mezi ostrovy Krk a Pag. Je označován jako jeden z nejkrásnějších chorvatských ostrovů, s členitým pobřežím. Nejkrásnější písčité pláže najdete na severovýchodním cípu, poloostrova Lopar. Nejnavštěvovanější pláží je asi pláž San Marino. Je to velká písčitá pláž v těsné blízkosti kempu. Na pláži je možné hrát volejbal, v mělké zátoce provozovat různé zábavné hry ,občerstvit se, projít podél moře navštívit tržnici či s dětmi dětské hrací kouty. Je možné navštívit tobogánové centrum, zapůjčit šlapadla, případně půjčit malý motorový člun a zamířit do dalších krásný zátok na poloostrově Lopar jako je Sahara.

Dalším typem na výlet je historické město Rab.Zaparkovat je lepší mimo centrum na velkém, záchytném parkovišti za hotelem Imperiál. Projít parkem kolem hotelu a vyjít přímo na nábřeží . Nachází se zde mnoho církevních památek, kostelů a zvonic. Nejvyšší je zvonice u katedrály románské baziliky Sveta Marija Velika a to 26m, veřejnosti přístupná. Naleznete zde chráněný park Komrčar. Procházky malebnými uličkami s obchůdky a restauracemi, krásným náměstím sv. Kristofora, zanechají krásné vzpomínky .

Na město, ostrov a přilehlé ostrovy se můžete podívat z vrcholu hřebene Kamenjak s nejvyšším vrcholem 408m kde je telekomunikační věž. Vrchol je přístupný autem, cesta je místy úzká a strmá s ne s příliš kvalitním povrchem. Pod vrcholkem na vyhlídce je možnost očerstvení v místní restauraci.

Možnosti ubytování na ostrově jsou různé, ať už v hotelích, apartmánech i kempu.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .