0
0

Benzín

Benzínových stanic je dostatek, ale s nadmořskou výškou jejich počet klesá. Většina jich funguje tak, že nejprve zajdete k pokladně, nahlásíte a zaplatíte částku a teprve potom jdete načerpat palivo.

obyčejný – gasolina

bezolovnatý – sin plomo

diesel – gasóleo

Silnice

Silnice bývají kluzké, úzké a často s omezenou viditelností (kvůli porostu nebo skálám). Je třeba jet pomalu a opatrně. Do nepřehledných zatáček se doporučuje používat klakson jako varování, že vjíždíte do zatáčky. Pro auta je pak k dispozici dálnice (autopista), která se zatím táhne od severovýchodu po pobřeží k jihozápadu. V budoucnu má být kolem celého ostrova.

Předpisy

Co se dopravních předpisů týče, jsou velmi podobné předpisům v celé Evropské unii. Jezdí se vpravo. Bezpečnostní pásy jsou povinné nejen pro řidiče, ale taky pro spolujezdce. Policie je často kontroluje. Co se alkoholu týče, ten je povolený do 0,5 promilí. Maximální povolená rychlost je v obci 50km/h, mimo obce 90km/h a na dálnici 120km/h.

Autopůjčovny

Autopůjčoven je na ostrovu dost. Najdete je na letištích, v centru velkých měst, ale také některé hotely mají přepážku, kde je možné vyřídit si zapůjčení auta. Tady ale pozor, některé společnosti půjčují jen řidičům starším 21let. Častý bývá požadavek na složení částky 60€ jako zálohu na plnou nádrž benzínu. Denní sazba se pak pohybuje kolem 30€ na den. Při přebírání si samozřejmě musíte pohlídat stav a vybavení vozidla. Myslete také na dostatečné pojištění.

Taxi, autobusy, metro

Taxislužba je zde docela levná. Někdy je dobré se na ceně domluvit předem, hlavně v případě, že cestujete na delší vzdálenost. Pak bych vás chtěl taky upozornit na vyšší cenu o nedělích a svátcích.

Monopol na autobusovou přepravu má společnost Titsa. Do malých vesnic zajíždí autobus jen jednou/dvakrát za den, s čímž je třeba počítat při návratu z výletů. Autobusy jezdí včas a povětšinou jsou klimatizované a vždy v dobrém technickém stavu.

Rád bych ještě upozornil na možnou slevu na autobusy. Za 10€ si můžete ve většině trafik pořídit kartu Bono bus, díky které získáváte slevu až 60% při platbě jízdného. Jízdné se platí u řidiče, kterému kartu při tom musíte ukázat.

Poněkud honosně se tady říká jediné tramvajové trati – ‚Tenerifské metro‘. Jezdí po trase 12,5km dlouhé, má 21 zastávek a nachází se mezi městy Santa Cruz a La Laguna. Denně přepraví kolem 45.000 cestujících. Lístek stojí 1,25€, zpáteční 2,35 € a měsíčník pak 40€. Linka funguje od června 2007.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .