0
0

Cestování s malým dítětem – Mauricius 2012

Jelikož máme jednoročního synka a chceme cestovat i s ním, hledali jsme před cestou na internetu poměrně hodně pro nás nových informací – dostanou se tam plínky? dětské výživy? co všechno můžu a nemůžu pro synka vzít do letadla? zvládne přechod zima-teplo-zima? jak tam s ním budeme cestovat? A spoustu dalšího. Internet je sice všemocný, ale moc jsem se toho nedozvěděla. Tak píšu tenhle informační box pro rodiče, pro které dítě neznamená konec všech dosavadních aktivit, třeba vám v něčem pomůže či inspiruje.

Úplně na úvod bych chtěla říct, že vše bylo nakonec jednodušší a v pohodě, než jsem si to doma, v potemnělém a studeném prosinci představovala. Nevím jestli je to dobrou přípravou cesty, výběrem destinace, či naším pohodovým synkem, asi kombinací všeho.

Volba destinace

Po uvažování o zemích jako Thajsko, Kuba, Srí Lanka, Kanáry či Egypt jsme pro naši první větší cestu s dítětem zvolili ostrov v indickém oceánu Mauritius.

Hlavní faktory pro tuto volbu:

malý časový posun (3 hod, zimní čas), takže synkovi nenarušíme jeho režim

zdravotně bezpečná země (žádná malárie, žádné speciální očkování)

slušná infrastruktura, obchody s věcmi pro děti (standard jako v Česku)

bohatá příroda, takže si to i my užijeme (být zavření týden v hotelu v Egyptě, to není pro nás)

Proti:

docela dlouhý let (Praha-Dubai 6 hod, Dubai-Mauritius 6 hod)

není to úplně nejlevnější země, ale přes cestovku se dá pořídit velmi slušný standard (letenka, ubytování, strava) a zbytek si organizujete sami

Let s jednoročním dítětem

Nutno podotknout, že jsme letěli s Emirates, což je jedna z nejlepších leteckých společností na světě, což možná trochu podmínilo komfort letu, který jsme měli. Rozhodně se vyplatí udělat vše pro to, abyste měli rezervovaná místa pro rodiče s dětmi (s tím větším prostorem před vámi), kde se na stěnu dá připevnit závěsná postýlka, do které po „vytuhnutí“ můžete dítě odložit a vy taky usnout. Mé obavy ze startu a přistání byly úplně liché – to snad Tom vůbec nezaznamenal, při druhém letu už tyto dvě situace úplně zaspal. Jediné co trochu ruší je světlo, při kterém zvídavé dítě ne a ne usnout. Dobrá rada od kamarádky – vzít si s sebou velkou tmavší plachtu/velký šátek, zakrýt sebe i dítě a v náručí ho uspat. Takhle jsem ho vždy uspala a pak uložila do postýlky.

Letušky nám hned při startu donesly kompletní výbavu pro dítě-plínku, krém, ubrousky, výběr asi ze 4 druhů jídel, lžičku, bryndák – prostě všechno.Celkem vše, co jsem měla pro něj zabalené na cestu, jsem nepotřebovala. Ani zima v letadle nebyla. Na letišti jsou všude k dispozici (zadarmo) erární kočárky-golfky, takže i transfer byl v pohodě. Mé obavy z létání s malým dítětem se všechny ryhle vypařily někde nad Indickým oceánem…

Baby-friendly in Mauritius

Tahle země je opravdu hodně baby friendly. Někdy si tu připadáme, jak kdyby tu viděli první bílé mimčo po mnoha letech. Tomík je skvělý komunikační prostředek – číšníci, personál, průvodci – jsou z něj vždycky hotoví, smějí se, chtějí ho chovat, hladí ho, pořád mu něco dávají a tak se pak lehce rozvine konverzace. A všechno s úsměvem. Dětské židle v restauracích jsou docela samozřejmostí, auta tu jezdí velmi v klidu, a nás s kočárkem velkým obloukem objíždějí. Jen tu jaksi nevedou přebalovací pulty, ale vzhledem k místní průměrné teplotě, která je teď v lednu 29°C, ho fakt přebalím kdekoliv.

Cestování po ostrově s dítětem

Jak praví Milena Holcová – ducha národa nejlépe poznáte v místním autobuse – takže ten jsme také zvolili naším dopravním prostředkem po bližších místech na ostrově. Syndrom usnutí do 5 minut od rozjezdu jakéhokoliv dopravního prostředku se i tu projevil – a Tomík pravidelně v místním buse usíná a budí se při příjezdu. Busy jsou starší výroby, což velmi oceňujeme – umělou klimatizaci nahrazuje velmi funkční větrání formou otevřeného okna 🙂 A místní se zase usmívají, ukazují na dítko a nechávají nás sednout. Na delší cesty je ideální půjčit si auto, ale ne všechny půjčovny mají autosedačku – takže se dopředu zeptejte. Platí se za ni zvlášť. Ale vyplatí se – jak je vedro, tak mít dítě celou cestu v náručí znamená se kompletně vzájemně propotit. Za 2 dny pojedeme lodí – doporučovali nám tu s dítětem katamarán, no tak se uvidí.

0
0

Dobrý den mohu se zeptat na Vaše cestování s malým dítětem na Mauricius.

  • Ondra, MAHALO.cz
    Ahoj Šárko, zajímá tě něco konkrétního? :)
  • sarka1
    Je to je super myslela, že na to po takové době ani nikdo neodpovídá. Chtěla jsem se zeptat na cestování s dítětem na tomto ostrově. Jestli jste byli přes cestovku, nějaká doporučení, nebezpečí. Přemýšlíme nad tím, ale nejsme ještě 100% přesvědčení.Děti máme 2 roky a 1 rok.diky
  • Ondra, MAHALO.cz
    Ahoj, vůbec nevím proč, ale nepřišlo mi upozornění, že jsi mi ještě psala. Omlouvám se tedy za tak pomalou odpověď, všimnul jsem si toho jen protože tady dneska psala ještě Adéla níže. Mauricius je pro dítě v pohodě, je to turisticky vyspělý ostrov, pokud budete mít hotel, tak jsou rizika minimální. Ale – je nutné počítat s tím, že musíte řešit, co budou děti jíst a pít. Žloutenku očkovanou ještě mít nebudou, takže je potřeba být opatrný. Jinak se není moc čeho obávat. Ideální je, pokud to roční dítě ještě kojíš, abys v tom pokračovala i na dovolené – je to přecijen bezpečnější. Ale i bez toho to samozřejmě jde, jen člověk musí dávat trošku pozor (ale to platí v podstatě i u nás). Zažili jsme hromady rodin s malými dětmi, kterak cestují v mnohem divočejších destinacích než Mauricius a bylo to v pohodě. Pokud chcete jet, jeďte, děti si to užijí s vámi, protože budete šťastní. A o to jde!
0
0

Ahoj, máme 7měsíční miminko a v prosinci bych s rodinou ráda letěla na dovolenou. To mu bude rok a čtvrt. Ze stejných důvodů jako Ty jsem zvolila Mauricius. Akorát musím přesvědčit manžela který se s tak malým dítětem bojí cestovat.

Brouzdám na internetu a zjišťuji všechny možné překážky které by nás s tak malým dítětem mohly potkat.

Mám pár dotazů?

Kde na letišti najít kočárky na půjčení a jak půjčení probíhalo a zda je zpoplatněno?

Ptala jsem se cestovky na koš na miminko do letadla a bylo mi řečeno že se půjčuje koš pouze pro děti do 11kg tedy max do roka věku dítěte. To je to co popisuješ ve svém cestopisu? Nebo se jedná o něco jiného a musím si připlatit za rezervaci těchto rodinných míst?

Jak probíhaly výlety s miminkem, byl problém někde se stravou, jaké výlete jste absolvovali a byly tyto výlety pro dítě bezpečné? Měli jste sebou zásobu příkrmů a popřípadě jak jste je ohřívali na cestách?

Jsem zde nová – tyto stránky jsem našla pouze díky tvému cestopisu o cestování s ročním dítětem, tak připojuji email: [email protected]

0
0

Ahoj Adélo,

nejsem teda autorem cestopisu, ale s ročním dítětem jsme taky něco nacestovali, tak se pokusím ti odpovědět.

Kočárek si vemte svůj, bude se hodit. Kupte si nějaký cestovní golfák, který se dá složit a vemte jej do letadla. Před letadlem vám jej vezmou, uloží a po vystoupení jej zase budete mít připraven. Bude se vám hodit i na dovolené (procházky atp.). Pokud nosíte, tak se bez něj možná obejdete, ale jinak je fajn ho mít.

Koš pro děti záleží vždy na konkrétním letu – nemusíte se vůbec dostat na místa, kde se koš dá umístit (zkuste zjistit, zda je lze připlatit, jinak je to spíše o náhodě, koho tam usadí – můžete zkusit u checkinu být brzo a vyprosit si, aby vás tam usadili, pokud ta místa ještě budou volná). A nebo jej v letadle nemusí mít k dispozici. Váhový limit tam je určitě nějaký taky, ale jaký bohužel nevím.V každém případě my s ročním dítětem (HODNĚ živým) v pohodě zvládli více než 12 hodin letu i bez toho koše. Vyloženě příjemné to není, ale dá se to zvládnout, tak žádné strachy. Paradoxně byl nejhorší asi hodinový let před pár týdny, kdy nám posledních 10 minut synátor prořval, protože ho vzbudil kapitán, když něco hlásil. Nemohl pak usnout a byl děsně protivný 🙂

Výlety jsou obvykle v pohodě. U tak malých dítek obzvlášť, protože mají dva spánky denně, navíc poměrně pravidelné a tvrdé. Je nutné cestování tomuto uzpůsobit a přesouvat se právě v té době. Naštěstí je Mauricius poměrně malý ostrov, takže to není takový problém – my cestovali po USA a přesuny byly mnohahodinové, takže jsme je museli plánovat, ale bylo to v pohodě. Příkrmy jsme si kupovali na místě (museli jsme jich několik vyzkoušet, některé nebyly moc dobré obsahově, některé zase nechutnaly, ale jinak dostatek ovoce a případně rýže či polévka vždy pomohla) a přihřívali v restauracích a nebo v nejhorším je neohřívali, což malému vůbec nevadilo.

Pokud budete mít půjčené auto, dá se koupit ohřívačka lahví do zapalovače v autě, sice některé ohřívají hodně pomalu, ale pokud dobře vybereš, může ti to tohle vyřešit.

Cesty se nebojte, uvidíte, že si to všichni moc užijete. Já to považuju za to nejlepší , co jsme mohli udělat – tolik společně stráveného času a tak krásné společné vzpomínky člověk jinak nezíská…

Zobrazuji 3 výsledky
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .