0
0

Stačí sednout do letadla a člověk se za necelé 4 hodiny octne najednou v Asii, přestože Kypr patří do Evropské Unie a platí se zde eurem. Není tomu dávno, co tu ještě na turisty příliš zvyklí nebyli. Nyní však jakoby si v době pokojů po dlouhých bojích severní turecké části a jižní kyperské části místní uvědomili, že peníze nechodí jen z Evropské unie, ale také od turistů.

Najednou začali vehementně stavět nové hotely a ubytovací zařízení, opravovat silnice, udržovat pláže a turistická letoviska. Myslím, že zanedlouho bude Kypr skutečně velmi oblíbenou destinací pro evropany, kteří touží po teple i v době jara a podzimu, na což většinou méně vzdálené ostrovy jako Mallorca a nebo Ibiza příliš nestačí.

Nicméně už nyní je tato země docela vyspělá (soudě podle počtu McDonaldů v zemi – dle mapy minimálně 20). Ostrov je to maličký, tedy větší, než Ibiza, nicméně míst, kam se podívat a nebo kde strávit třeba týden dovolené je tu docela dost. Na to, že země má 1,1 milionu obyvatel je docela obydlená, dá se říct, že i v horách jsou malé vesničky, kde jsou malé obchůdky a dá se tu něco sehnat. Soudím tedy jen dle jižní části ostrova, do turecké části s půjčeným autem bohužel nelze jet. Přejít pěšky ano, ale jen v oficiálních místech, tedy přes hraniční přechod, jinak je turista posouzen jako ilegální imigrant do země.

Auto se tu dá půjčit na 4 dny za nějakých 40 EUR, což je celkem v pohodě, benzín je tu ještě o trošku levnější, než u nás. My měli Chevrolet Spark, což je pěkné autíčko z reklamy na zvířátka, nicméně pro 4 lidi celkem těsné, nalízat já jako řidič jsem musel speciální pavoučí technikou a o kufru (teda spíš prostoru pro piknikový košík) ani nemluvě.

Kdo si chce půjčovat auto na Kypru, měl by také vědět, kam chce jet, protože našim nápadě utéct z vedra do hor jsme sice byli nadšení, nicméně naše miniauto už tolik ne. A cesty v horách opravdu stojí za to, zvlášť, když ztratí asfaltový povrch. To už je potom na 4×4. Další doporučení je nekoukat na ty ústřižky map, co autopůjčovny nechávají v autech, stejně se v tom nedá vyznat. Nejvíc nám pomohlo se zastavit právě na McDonaldu a tam rozdávají mapy Kypru krásné, přehledné, na jedné A3. Trošku zvláštní, nicméně moc nám mapa pomohla.

Přistáli jsme v Larnace, druhém největším městě Kypru (Ryanair létá za pár korun ještě do dalšího města, Paphosu, na druhé straně ostrova – na západě). Půjčili auto na letišti, zajeli kousek pár km nakoupit do Intersparu a vykoupat se do moře. Potom na dálnici, pro mapu a rychle v tom vedru do hor. Koho by taky napadlo koncem června jezdit do takových destinací…Mě už teda nikdy. 36-38 ve stínu je už i na mě moc. Takže rychle do hor, doporučuji národní park Trodos, je to do kopce, ale je tam chládek a pár stezek na vycházky. Dá se to celé projet horama až na severozápad do Kato Pyrgos, tedy kolem tureckých hranic, kde jsou vidět střílny a hlídací věže. Zajímavé, nicméně ke konci na západě cesta bez asfaltu, takže 30km trvá asi 2 hodiny v pěkném vedru. Potom cesta do Paphosu, na jih ostrova, kde je místo zrození božské Afrodité a kousek odtud místo lásky, které Afrodité posvětila s velmi známými kameny a krásnou pláží, viz výše.

Spaní v horách a na pláži v pohodě, pod širákem, žádná rosa, teplo ažaž, nikdo neprudil. Za 4 dny jsme stihli objet co se dalo a párkrát se vykoupat ve velmi teplém moři. Myslím, že si tu užije každý to, co hledá a to za celkem přijatelné ceny.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .