0
0

V srpnu roku 2006 jsme se rozhodli strávit dovolenou v Chorvatsku na poloosotrově Pelješac. Při rozhodování, jakou cestu autem do této destinace zvolit, je vhodné použít plánovač trasy na http://www.mapy.cz, zde jednoduše zadáte výchozí a cílové místo a vyhledávač za vás najde nejvhodnější trasu. Cesta přes Rakousko a Slovinsko až do města Orebič nám trvala dva dny (ale při střídání řidičů lze zvládnout za jeden den), přespali jsme již na území Chorvatska v pronajatých pokojích, kterých se při pobřeží či v turisticky atraktivních lokalitách nalézá opravdu požehnaně. Cena, která nám bývá nabízena (cca 100 Kun/osoba/noc) je poněkud přehnaná, proto neváhejte smlouvat – reálná cena by se pak měla pohybovat kolem 70-80 Kun na osobu.

Při cestování Dalmácií jsme využívali všechny typy silnic – dálniční poplatky jsou stanovené na ~0.409 Kun/km. Rychlostní komunikace jsou nové a bez děr 🙂 Cena pohonných hmot (nafta) se pohybuje okolo 7.6 – 8.4 Kun/l. Pokud je vaše cílová destinace poloostrov Pelješac, tak se nevyhnete průjezdu Bosny a Hercegoviny – využijte proto výhodných cen, které jsou srovnatelné či dokonce nižší než u nás (nafta, potraviny…). Velmi zajímavým místem na samotném poloostrově je město STON se svými nepřehlédnutelnými hradbami a solnými poli.

OREBIČ

Toto malebné městečko se nachází v jihozápadní části poloostrova Pelješac, na úpatí hory Sv. Eliáše (Sv. Ilija, 961 m.n.m.). Orebič nabízí svým návštěvníkům čistou, nedotčenou přírodu se staletými borovicemi, cypřiši, olivovníky, mandlovníky a agávemi. Najdete zde dlouhé pískové pláže a početné malé zátoky s křišťálově čistou mořskou vodou. Na blízkém vrchu dominuje okolí františkánský klášter (1470), kde se rovněž nalézá muzeum. Turistům se odsud nabízí působivý a nezapomenutelný pohled na jedinečnou krásu této oblasti.

KORČULA

Na tento ostrov se můžete dostat trajektem z přístavu Orebič. Cesta trvá asi 20 minut a přijde vás na 12 Kun/osobu. Pokud se budete plavit s autem, tak si připočtěte dalších 58 Kun. Samotné město vás překvapí historickou architekturou, která vás stáhne do dob minulých. Doporučuji toto místo určitě navštívit a nerušeně si vše vychutnat příjemnou procházkou.

VELA LUKA

Vela Luka je největší město na ostrově Korčula, obec s téměř 5000 obyvateli, vzdálená od města Korčula přibližně 42 kilometrů po ostrovní silnici, která zde končí. Městečko se nachází v překrasném zálivu, který přímo vybízí ke koupaní a slunění na pláži.

Ostrov BADIJA

Je na dohled – asi 450m od ostrova Korčula. Na tento malý ostrov jsme byli dopraveni loďkou s proskleným dnem (tzv. Glass boat). Cena celodenního výletu nás vyšla na 90 Kun/osobu. Celý ostrov obejdete asi za hodinu, přičemž budete míjet zajímavé pláže (např. s ochočenými srnami). Na jiném místě můžete strávit příjemné chvilky koupáním v moři úplně nazí. Ke konci výletu nám byl ukázán vrak lodi, bohužel zub času udělal své a z trupu lodi toho již moc nezbylo.

TRSTENO

Malé městečko s nádherným parkem a arboretem. Na fotkách jsou zachyceny dva více než 400 let staré platany. Dále si zde můžete prohlédnout farní kostel slohu goticko-renesančního s barokní výzdobou. Za návštěvu také stojí skromný zámek.

DUBROVNÍK

Překrásné přístavní město (50 tis. obyvatel) s mnoha stavitelskými památkami z 15. a 16. století. Tato „perla Jadranu“ se nachází na jihu Dalmácie na úpatí vápencového pohoří s jedinečnou okolní subtropickou vegetací. Proto se okolí a město samotné nabízí k příjemným procházkám. Nezapomenutelný výhled Vás čeká na starobylých hradbách, kde vstup činí 50 Kun na osobu.

Černá Hora – záliv BOKA KOTORSKÁ

Boka znamená italsky ústa nebo otvor a přeneseně se běžně používá pro záliv. Boka Kotorská není jen obrovský, ale je současně i podivuhodný záliv v severozápadní části černohorského přímoří. Podle odborníků patří boka Kotorská k 25 nejkrásnějším zálivům na světě.

Makarská riviéra – hora Svatý JURE (1762 m. nad m.)

Toto poutní místo se nalézá v přírodním parku BIOKOVO (lístek je za 20 Kun/osobu). Na samotný vrchol vede velmi úzká silnice – proto cestu doporučuji jen zkušeným řidičům. V Baška Voda, ležící na úpatí pohoří, jsme se ubytovali v kempu „BAŠKO POLJE“. Jedna noc pro 4 osoby nás přišla na přehnaných 209 Kun – kvalita sociálních zařízení a služeb byla opravdu na špatné úrovni. Nehledě na to, že noční život v kempu je docela hlučný, a proto zde nedoporučuji trávit noc ve stanu.

SINJ

Městečko nedaleko přehradní nádrže „Peručské jezero“. 11 tisícová obec leží v oblasti známé jako Cetinska krajina, skupinky sídel situovaných na úrodných krasových polích (Sinjsko polje), skrz které protéká řeká Cetina. Sinj leží meži čtyřmi horami: Svilajou, Dinárským pohořím, Kamešnicí a Visokou. Tyto masivy udržují Sinji jeho specifické středomořské podnebí (teplá léta a chladnější zimy).

PLITVICKÁ JEZERA

Národní park s mnoha průzračně čistými jezírky a nezapomenutelnými vodopády. Otevírací doba je v létě od 7:00 do 20:00 (park je otevřený každý den včetně víkendů a svátků). Přírodní památka se nachází na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica. Ceny vstupenek a jiné důležité informace naleznete přímo na stránkách parku ZDE.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .