0
0

V dnešní reportáži se vás pokusím seznámit s jihem Bulharska i když se jedná vlastně o doplnění informací článku, které jsem z Achtopolu psal již dříve.

Tentokrát jsme ho nejezdili navštěvovat, ale v uvedeném hezkém městečku jsme i bydleli po delší dobu, takže bylo i více času na prozkoumávání nejen naturistického okolí. Měli jsme opravdu štěstí a našli krásnou nudistickou pláž v místě, kde bychom ji opravdu nečekali a nejspíše ani vy by jste ji na místě nehledali. Místo je snadné minout, protože není nijak viditelné ze silnice.

Za vše může stále se měnící trend bulharského pobřeží a snaha přilákat do Bulharska více a více turistů z jiných zemí a tím posílit chřadnoucí bulharskou ekonomiku. Bulhaři pochopili, že naturisté jsou také významnou skupinou turistů a velmi se snaží aby naturismus nebyl záležitostí odlehlých a zapomenutých plážiček ve skalách bez služeb, kde naturisté neutratí během dne ani korunu (leva). Proto se snaží s většími či menšími úspěchy tvořit pláže i pro naturisty co nejblíže jejich ubytovaní a alespoň s minimálními službami.

Příkladem je městská pláž Achtopolu, kde dříve nahoře bez bylo cedulí změněno na FKK pláž, bohužel je vyznačena v místě, kde je díky kamenům trochu horší vlez do vody. Pláž je čištěna a upravována a působí líbivým dojmem, ale vlez do vody je opravdu krkolomný. Zde doporučuji boty do vody. Spousta naturistů vlez do vody řeší plavkovým způsobem kdy si obléknou zbytečný textil a jdou asi třicet metrů do textilního, kde je vstup do vody velmi příznivý. Pak se zase vrátí a vystavují své tělo slunečním paprskům po našem. Jen na textilním place jsou k dispozici sprchy, občerstvení a pod. Do města je to ale kousek, takže máte vše v dosahu i kdyby na pláži nic nebylo.

Po zkušenosti s tragickým vlezem do vody jsme se rozhodli najít přeci jen něco vhodnějšího pro trávení naturistických dnů. Zde zapracovala paní náhoda, kdy jsme se vraceli z naší oblíbené pláže ve Varvaře a těsně před Achtopolem odbočovalo české auto k závoře kempu Delfín. Protože v této oblasti jsou češi spíše raritou, odbočili jsme také pokusem o seznámení s krajany. Takto jsme vlastně kemp Delfín objevili, i když jsme kolem něj jezdili do té doby bez povšimnutí. Naší radost umocnila i přítomnost krásné a kempem upravované nudistické pláže. Zde bych doporučil Ivošovi uvedenou pláž zaznamenat, protože se nejedná o žádný zapomenutý pískový plácek mezi skalami, ale o velkou oblíbenou a hojně navštěvovanou nudistickou pláž.

Popis pláže si zaslouží minimálně samostatný odstavec. V kempu od závory uhnete do leva a na kopečku vidíte nějakou dřevěnou budovu. U budovy necháte auto, je tam velké parkoviště na louce. Přítomnost mnoha aut, vám napoví obsazenost pláže. Za vjezd do kempu se platí jednorázový poplatek 2Leva (asi 25Kč). Jak zaparkujete, tak pod sebou vidíte krásnou pláž, ke které dojdete lesíkem. Je to opravdu hodně z kopce, takže nedoporučuji cestu lidem s pohybovými problémy. Bohužel jinak než takto se k pláži dojít nedá, pokud nepočítám cestu mezi plážemi textil, FKK která je skalami a je přístupně ještě horší.

Vlastní pláž je písková kombinace světlého a tmavého (až černého písku). Pokud to z titulu obsazenosti pláže půjde zůstaňte na světlé části pláže, protože ten černý pěkně pálí do chodidel, pokud máte deku trochu dál od vody. Pláž je vhodná i pro rodiny s dětmi, protože vstup do vody je pískový a pozvolný. Tím, že je pláž přístupná jen z kempu, nenachází se zde žádní procházející textiláci a osazenstvo celé pláže je nudistické. Jedná se o velmi hezkou lokalitu uzavřenou mezi skalami. Pokud máte hlad nebo žízeň není nic jednoduššího než dojít asi 100metrů (sice do kopce) do kempu na něco dobrého a studeného.

Kemp Delfín, krásná oáza klidu, relaxu a pohody

Kemp je normálně vybaven (nečekejte pochopitelně chorvatský komfort), ale na trávení dovolené plně postačuje. Disponuje malými chatičkami, dostatkem prostoru pro stany a karavany, restaurací, parkovištěm, několika stánky, recepcí a dvěma plážemi jedna textil a druhá FKK. Textilní pláž disponuje i stínem blízkého lesa, na FKK pláži je absence stínu. V kempu se dá stanovat nebo karavanovat velmi levně obvykle tak kolem 300Kč na naše peníze pro celou tří nebo čtyřčlennou rodinu. Chatky jsou taky za pakatel, jen je třeba je v sezoně objednávat dopředu. Pokud jedete bez objednání zajeďte raději do blízkého Achtopolu, kde se ubytujete bez problémů skoro kdekoliv kolem 400–500Kč za celou rodinu.

Achtopol je městečko, které vám nabídne vše co k dovolené potřebujete a je mým typem na krásnou dovolenou a hlavně levnou dovolenou. Bulhaři si turistů a hlavně Čechů velmi váží. Achtopol je obsazen spíše ale Bulhary Poláky a Slováky. Od minulé návštěvy Achtopolu přibylo hodně restaurací a služeb ve městě. Zpřístupněna byla i cesta k majáku po skaliskách. Velmi levné je také stravování, kde večeře pro tři lidi včetně všeho příslušenství vyjde na necelou pětistovku našich peněz, v množství, které máte problém vůbec sníst, v kvalitě jedničky s hvězdičkou. Díky koření jménem čubrica má vše co známe, úplně jinou chuť než bychom čekali.

Velmi levné jsou i pochutiny, zmrzlina, pečivo, cukrová vata, langoše, palačinky, gofrety (vafle), gyros, kebabčata (karbanátky) a spousty jiného. Potěšíte své děti, které ochutnají vše a vaše peněženka nebude krvácet jako je tomu jinde v dovolenkových zemích. K dispozici je i spousta levné zeleniny a ovoce. Mnohdy domácí ubytovatelé vám ji nosí zdarma, přímo na pokoje jako poděkování za to, že jste ubytovali právě u nich. My jsme takto měli každý den čerstvá rajčata, které náš domácí pěstoval přímo pod naším balkonem.

V Bulharsku obecně platí, že se domluvíte Česky, ale je to jen půl pravdy. V Burgasu, Primorsku, Kitenu, Lozenci, Tsarevu tohle obecně platí, ale v Achtopolu nikoliv. Rozšířená je polština a angličtina. Doporučuji naučit se pár bulharských slovíček a hlavně si zvyknout na obrácené kývaní hlavy na souhlas a nesouhlas. Dokonce je třeba se ujistit jestli Bulhar kýve po evropsku, nebo po bulharsku. Toto bývá opravdu zdrojem velmi komických situací, kdy vám bulhar na ano kývá hlavou na ne a stejně totéž čeká u vás. Bulhaři se již naučili ke kývání hlavou dodávat i prstem jako zdůraznění ne (kýváním zprava doleva).

Až nebudete vědět v létě co s volným časem, sedněte do auta nebo do letadla a vyražte do Bulharska. Nebude se vám chtít zpátky domů.

Co říci závěrem: Bulharsko se mění a snaží se dohánět dvacetiletý skluz na Chorvatsko nebo Řecko. Lidé jsou zde vstřícní a pro rozvoj turisticky jsou schopni udělat opravdu cokoliv. Vytvářejí prostory pro nudistické pláže a další příjemnosti pro spokojenost turistů. Ceny jsou stále o mnoho levnější než u nás, takže pro Čechy vychází jednoduchá rovnice. Být v Bulharsku vyjde o dost levněji, než sedět bez dovolené doma. Cesta autem je také stále příjemnější, protože dnes na 1800km (z Prahy) jedete už jen necelých 300km mimo dálnice.

Stačí jen vyrazit a Bulharsko si rychle zamilujete.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .