0
0

V roce 2010 jsem byl s přítelkyní v Bulharsku, konkrétně pak v malém městečku na poloostrově zvaném Primorsko. Město je vzdáleno asi 50 kilometrů od letiště v Burgas.

Ubytovaní jsme byli v penzionu Mila. Jedná se o rodinný penzion, vzdálený asi 400 metrů od centra města. Mila vám může nabídnout dvou, tří až čtyř lůžkové pokoje, které jsou vybaveny jen tím nejpotřebnějším. Jak už jsem naznačil, pokoje jsou poměrně strohé, jediným „nadstandardem“ jsou snad jen televize, varná konvice a lednička. Osobně jsem byl ovšem s ubytováním spokojen. Pokoje byly čisté a poměrně nově zařízené. Nedostatkem byl balkón, což není chyba samotného balkónu jako spíš zasazením penzionu do obležení dalších hotelů, vilek a penzionů. Pocitem osamělosti jsme tedy určitě netrpěli. Dále zde najdete venkovní bazén s dětskou částí, lehátka, která jsou zdarma a venkovní snack bar.

Penzion nenabízí možnost stravování. Mohli jsme, prostřednictvím cestovní kanceláře Alexandria, dokoupit polopenzi nebo All Inclusive, takže bychom se chodili stravovat do 300 metrů vzdálené restaurace Alexandria Club Restaurant.

Severní pláž byla vzdálená od hotelu zhruba 250 metrů a na jižní pláž, kterou jsme navštívili jen jednou, se budete muset projít přibližně 400 metrů. Pláže jsou písčité a velmi prostorné s pozvolným vstupem do moře. Jsou doslova poseté plážovými bary, hospodami a stánky s občerstvením.

Město je na rovinu z velké části špinavé. Během cesty na pláž budete běžně procházet kolem přeplněných popelnic, polehávajících psů a koček. Chodníků si příliš neužijete, protože místní je chápou spíše jako parkovací místa. Přesto na mě Primorsko dělá dojem relativně nového města. Jednak protože si nevybavuju žádnou výraznou historickou stavbu a za druhé, město je obestavěno několika novými hotely a v době mojí návštěvy byly rozestavěny další. Obě pláže jsou propojeny odhadem dvou kilometrovou vybetonovanou promenádou, která lemuje poloostrov. Primorsko vám na této promenádě při západu slunce ukáže svou úplně jinou tvář.

Ve městě se dá leccos podniknout. My si vybrali plavbu lodí kolem pobřeží. V noci jsme navštěvovali, krom restaurací, bary na pláži. Jedna noc byla dokonce ve stylu česko-slovenských hitů. Bary samozřejmě fungují i přes den a akce typu- drink 1+1 zdarma nebo ladies night jsou zde na denním pořádku.

Co jsem si na Primorsku zamiloval, bylo v neposlední řadě jídlo. Zvláště pak cena, kterou si za něj účtovali. V Bulharsku se vyplatí ubytovat se bez stravy. Obzvláště jsem si užíval snídaně. Ráno místní pekárny provoní ulice právě napečeným pečivem a bez jediného slova vás přinutí koupit si teplé slané či sladké pečivo. Na svačinu, pro přítelkyni oběd, jsem chodil na pláž ke stánkům s občerstvením. Z počátku jsem hodně zkoumal a objevoval. Zajímalo mě jak chutná zdejší gyros, kebab a grilované kuře, ale jednoho krásného dne mi osud zkřížil cestu se zdejšími palačinkami, díky nimž se dodnes budím ze spaní. Více prozrazovat nebudu, nerad bych evokoval v turistech přehnané nároky.

Co se týče večeře, vybíráte z místních restaurací. Těch je opravdu dostatek, ale ne všude vaří dobře, je třeba zkoušet. Pro ty konzervativnější zde existují restaurace s výhradně českým menu. Pokud máte náladu povečeřet na pokoji, můžete si na ulici koupit třeba grilované kuře, pizzu, nebo si udělat ovocný či zeleninový salát. Ceny jídla se vesměs pohybují ve stejné hladině jako u nás.

Tímto se dostávám k závěru. Abych pravdu řekl, do Primorska jsem nechtěl a příliš se tam ani netěšil. Představoval jsem si Bulharsko jako chudou, špinavou, postkomunistickou zemi. V některých ohledech jsem se trefil, ale z celkového hlediska jsou to spíše předsudky mnoha a mnoha turistů, kterým musí Bulharsko čelit.

Jak jsem psal výše, město není výstavní svou čistotou ani historickými památkami, ale mě osobně si získalo svou ušmudlanou tváří, přátelskými lidmi, mazlivými koťaty na ulicích a domovskou atmosférou. Tyto detaily utvořily celek, ze kterého se vyklubala jedna z nejpříjemnějších dovolených, které jsem měl možnost prožít.

Vojtěch Glonek

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .