0
0

S blížícím se létem čím dál tím více lidí hledá svůj letní cíl. Oblíbeným cílem nejenom turistů z Čech se stává Bulharsko. Země, která nabízí vskutku ideální kombinaci vysokých, skoro třítisícových, hor a moře zároveň, přičemž ceny jsou zde pro nás více než dobré. Rád bych se v tomto článku podělil o zkušenosti se všemi, kdo se chystají tuto zemi navštívit.

Směna peněz

Pokud budete chtít vyměnit peníze, vyskytne se Vám vždy nespočet možností. Ať už se nabízejí směnárny v bankách, malé směnárničky u soukromníků či veksláci na ulicích. Bezpečné, především v tom smyslu, že neproděláte, je to však pouze v bankách. Všude jinde je na Vás připraven nespočet fint, od kurzů Leva=Euro až po vysoké poplatky, či falešné bankovky.

Zloději

Před odjezdem do Bulharska jsme byli varování řadou známých, že nás tam okradou, případně ještě zbijí. Náš pobyt a cestování na vlastní pěst probíhalo v naprostém pořádku takřka po celý pobyt, takže naše ostražitost začala pomalu polevovat, což se nevyplatilo pár hodin neřkuli minut před odjezdem. Stačilo chvilková nepozornost při čekání na autobus v Sofii a nepříjemná záležitost byla na světě. Naštěstí zlodějka, žena tmavší pleti, která u našich zavazadel postávala nečinně delší dobu, netrefila na batůžek s digitálním foťákem, ale pouze s mobilem… I tak byla škoda asi pět tisíc a zkažený dojem z perfektní dovolené.

Ubytování

Pokud budete shánět ubytování přes internet, uspějete pravděpodobně v Sofii, případě ve známějších letoviscích ve větších hotelech. Mimochodem v Bulharsku se nepoužívá latinka,ale azbuka, takže možná budete mít problém s porozuměním některým stránkám.

Osobně bych doporučoval spíše počkat se sháněním na místě. Pokud dorazíte do příslušné destinace autobusem, vesměs se najde dostatek domorodců, kteří vám nabídnou ubytování v privátu hned po příjezdu.

Celníci

Hrůza, hrůza a ještě jednou hrůza. Všem, kdo nechtěli do EU, doporučuju výlet do Bulharska autem. Na cestě domů jsme strávili asi 8 hodin čekáním. Dívčina z dopravní firmy na každých hranicích uplácela (i našich), čím jižněji, tím více. Na začátku stačila nějáká ta plechovka s pitím, na konci už létaly kartóny cigaret.

Mimochodem doporučuji dodržet veškeré celní limity na dovoz či vývoz alkoholu, cigaret atd. Zažili jsme „pěkné“ prohlídky, na konci kterých čeká natažená ruka celníka.

Doprava

Vlaky, alespoň na trase k moři jsou na úrovni rychlíků u nás. Mimochodem setkali jsme se zde s problémem, že nám v Sofii na nádraží nechtěli prodat jednosměrný lístek na noční vlak z Burgasu do Sofie, nakonec nám ho prodali po několikahodinovém shonu v centru Sofie u jakéhosi komunistického paláce podobného pražskému PAKULu.

Na cestování po Bulharsku mohu vřele doporučit autobusy. Jsou levné a mnohem lepší než u nás. Autobusy západní výroby, zde naprosto běžně jezdí na dálkových linkách, někdy i na místních, na vehikl typu karosa zapomeňte. Mimochodem pokud se do Bulharska chystáte autobusem nikoliv vlakem, připravte se na to, že ne vždy to je úplně bezpečné. Naši řidiči, po tom, co přijeli ráno z Čech do Sofie, po hodinové pauze putovali zpátky. To mi přijde docela šílené – ujet přes tři tisíce kilometrů ve dvou lidech za 3 dny.

Jídlo

Při vzpomínkách na jídlo v Bulharsku se ještě teď oblizuji. Ceny potravin, jak v obchodech, tak na stáncích či v restauracích byly více než přijatelné. Dodnes vzpomínám na výborné palačinky, kebaby či pizzu. Kdo chce zhubnout, ať raději do Bulharska nejezdí! Mimochodem skvělým indikátorem kvality restaurace a její ceny se ukázala její naplněnost. Pokud byste nebyli schopni přelouskat jídelní lístek v bulharštině a chtěli ho česky, tak vězte, že tato možnost ve spoustě restaurací je, ale vesměs tam jsou i vyšší ceny.

Kuriozity

Třeba to, že se v mnohých restauracích musí platit za záchod. Co mě ovšem opravdu dostalo, byla cena za použití záchodu na Bulharsko-Srbských hranicích – 2 Eura – více než sem platil kdysi ve Versailles.

Anebo to, že Bulhaři mají obrácený význam gestikulace hlavou. Když kývou nesouhlasí – s tím budete mít určitě problém.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .