0
0

Hlavní a nejslavnější dominantou Bombaje, ležící na jihozápadě Indie, je kamenná stavba, které se říká Brána Indie. Byla vystavěna na památku návštěvy krále Jiřího V. a královny Marie v roce 1911, kteří se zde zastavili cestou do dillíského Darbáru. Od té doby brána vítá cestovatele mířící k indickým břehům.

Brána je vysoká 26 metrů a je situována na mořském břehu na jihu Bombaje. Byla vystavěna ze žlutého čediče a železobetonu v indosaracénském stylu. Jiří V., pro nějž byla vystavěna, byl jediným britským monarchou, který v době svého panování Britskou Indii navštívil. Král s královnou během své návštěvy Bombaje však zatím měli možnost spatřit jen provizorní stavbu Brány Indie z lepenky a pastiše. Vítězný oblouk medové barvy byl totiž nakonec v celé své kráse dokončen až roku 1924, tedy dlouho po jejich odchodu. Poté, co Indie získala v roce 1947 nezávislost, branou z města odcházela britská vojska. Poslední britské vojenské jednotky opustily město dne 28. února roku 1948.

V současnosti se tento monumentální objekt pyšní dvěma rozlehlými přijímacími sály, oblouky a minarety se zdobnými prvky inspirovanými středověkou gudžarátskou architekturou. Ze stavby, kterou navrhnul skotský architekt George Wittet, se naskýtá strhující podívaná na moře. Obzvláště působivý je pohled na noční bránu, kdy je osvětlena a kdy se za ní rozprostírá nekonečné, inkoustově černé moře.

Oblast okolo Brány Indie je považovaná za srdce turistické oblasti. Najdete zde nejoblíbenější zákoutí pro dostaveníčka, všude je plno místních obyvatel i turistů. Ruch pak doplňují ještě prodavači a převozníci. Pokud máte zájem, můžete se nechat místními loďkami přepravit na druhý břeh zálivu, například k ostrovu Elephanta, který je známý svými jeskynními chrámy z 6. století zařazenými na Seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete si také najmout bárku a vydat se na výletní plavbu podél bombajského pobřeží.

Severně od Brány Indie vybíhá Chhatrapati Shivaji Road. Ulice bývala v minulosti nazývána Apollo Pier Road, ale následně byla přejmenována podle velkého maráthského válečníka a panovníka Šivádžího. Ten během svého života vytvořil vlivný maráthský stát, který ještě sto let po jeho smrti hrál důležitou roli v dějinách Indie. Proto je dnes Šivádží považován za symbol hnutí za obrodu hinduismu. Naproti Bráně Indie se uprostřed příjemné zahrady vyjímá jeho jezdecká socha. Nedaleko odtud se tyčí další zajímavá socha, tentokráte hinduistického filosofa a reformátora 19. století, Svámí Vivékánandy.

V okolí Brány Indie stojí několik krásných a honosných budov pocházejících z koloniální éry. Patří k nim mimo jiné starý Yacht Club, kde nyní sídlí úřady Komise pro atomovou energii – turistům je vstup zakázán. Z dalších budov jmenujme Royal Bombay Yacht Club, což je objekt, který byl původně obytnou přístavbou ke starému jachtařskému klubu. Nesmíme vynechat také hotel Taj Mahal, za nímž vede rušná Colaba Causeway. Tento hotel patří k nejvýznamnějším a nejlepším hotelům nejen v Indii, ale v celé Asii. V roce 1903 jej nechal postavit přední párský průmyslník Jamshedji Táta, který je považován za otce průmyslového rozvoje Indie. Zřídil společnost Tata Iron and Steel Company (TISCO), která zpracovává železnou rudu a uhlí.

Jamshedji Táta údajně hotel nechal vybudovat proto, že mu byl zapovězen vstup do hotelu Watsons s tím, že je určen pouze pro bílé hosty. Průmyslník se proto rozhodl, postavit si hotel vlastní, kde jej nebude nikdo takto ponižovat. Hotel Taj Mahal se pyšní červenou kupolí, skvostnými podkovovitými oblouky a sloupy, majestátními schodišti a galeriemi. Vyznačuje se mimořádnou osobitostí a vkusností, je jedním z nejpřepychovějších hotelů, jaké může tento kontinent nabídnout. Jeho hosté se mohou kochat výhledem na přístav s Branou Indie a využívat jedny z nejlepších bombajských restaurací. Jednotlivé pokoje jsou přepychově vyzdobené. Naproti tomu hotel Watsons už dávno ukončil provoz a jeho objekt se pomalu rozpadá.

Východní nábřeží přes Branou Indie je dnes oblíbenou promenádou, která nese název Apollo Bunder. V minulosti se na tomto místě nacházela tradiční loděnice místních rybářů Kólíů, kteří byli původními obyvateli nedalekých ostrovů. Během procházky po promenádě se můžete setkat s mnoha zajímavými lidmi, jako jsou například zaklínači hadů, astrologové nebo čističi uší. Pozor si dávejte na všudypřítomné cvičené opice. Na nábřeží pak kotví desítky jachet, rybářských člunů a přívozů.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .