0
0

Hojně navštěvovaným přímořským letoviskem Španělska je Blanes na pobřeží Costa Brava, neboli česky divoké pobřeží.

Blanes je nejjižněji položené město na Costa Brava. Jižně od něj směrem k Barceloně začíná Costa del Maresme.

Autokemp La Masia

My jsme do Blanes přijeli brzy ráno ještě za tmy, což se nakonec ukázalo jako výhoda, protože jsme mohli pořídit zajímavé záběry úsvitu a východu slunce nad mořem.

Ubytováni jsme byli v kempu La Masia, který mohu případným zájemcům o cestování do této přímořské a turisticky atraktivní oblasti doporučit. Jeho internetové stránky naleznete na http://www.campinglamasia.com/. Kemp je moderně vybaven udržován, v areálu se nachází restaurace, sociální zařízení je zde čisté a udržované, v kempu je několik bazénů s výřivkami a dalšími atrakcemi pro děti. Za nocleh pro dva lidi, auto a stan podle sezóny zaplatíte od 22 do 25 euro.

Kruhový objezd s vodotryskem

na pobřeží

V první den jsme podnikli pouze výpravu po promenádě na pobřeží a v okolních uličkách, které jsou lemovány spoustou krámků zaměřených na turisty, jelikož toto městečko žije především z turistického ruchu a tak na Vás ze všech stran „koukají“ nafukovací matračky, potápěčské brýle či rohože na pláž.

Pláže v Blanes a okolí jsou spíše písčité, městečko disponuje dokonce i dvěma přístavy. Jedno přístaviště v centru města je určeno pro turistické výletní lodě, kteří nabízejí výlety do destinací podél pobřeží Costa Brava a Costa del Marasme. Na severním okraji města se pak nachází větší přístav, určený pro ostatní osobní i nákladní lodě či výletní jachty.

S přibývající tmou se ulice městečka zaplnily množstvím koupěchtivých turistů, zaplnily se i restaurace, promenádu zaplnily nejrůznější malíři a karikaturisté, kteří tvrdě vydělávají na turistickém ruchu. Utéct před tím vším je možné například na skalnatý útes čnící z moře přímo v centru města, na který je možné se dostat suchou nohou a sledovat tak šumění moře.

Kostel Santa Maria

Na druhý den ráno jsme se vypravili na místní ovocné a zeleninové trhy, které pro nás středoevropany určitě stojí za shlédnutí. Naleznete zde totiž řadu exotického ovoce.

Nedaleko centra města jsme pak navštívili ještě kostel Santa Maria umístěný na kopci. Ten byl postaven již ve 14. století, za občanských válek byl však zničen, dodnes se v původním stavu dochval pouze vchod a obvodové zdi.

Odpoledne jsme se pak rozhodli pro „vysokohorský výstup“ na dvě největší turistické atrakce Blanes.

Nejprve jsme se vydali na návštěvu pevnosti Sant Juan, která pochází ze 13. století a tyčí se nad městem a v žáru odpoledního sluníčka jsme se při výstupu docela zapotili. Odměnou nám však byl nádherný výhled na město, na moře i na nedalekou botanickou zahradu Jardí Botanics. Webové stránky botanické zahrady naleznete na http://www.jbotanicmarimurtra.org/.

Pohled na botanickou zahradu

Jardí Botanics

Botanická zahrada se nachází na kopci nedaleko pevnosti přímo nad přístavem. Vstupné není nikterak závratné, dospělá osoba zaplatí 5 euro. Zahrada není nikterak velká, všechny tropické a exotické rostliny včetně kaktusů můžete shlédnout zhruba za hodinku. Plocha zahrady je 16 hektarů. Ze skaliska, na kterém se zahrada nachází je krásný výhled nejen na město, ale zejména na moře a skalní útesy.

Pokud se nechcete příliš unavit stoupáním do kopce ke botanické zahradě, můžete využít pohodlného autobusu, který Vás k zahradě od přístavu zaveze.

Co se týče nakupování, tak asi nejlepší ceny zboží v Blanes naleznete v supermarketu Lidl, který se nechází poblíž hlavní silnice vedoucí na Margaret de Mar. Zde se ceny pohybují přijatelně.

Nedaleko obchodního centra Lidl se pak nachází kruhový objezd jehož zajímavostí je stará lokomotiva, která stojí uprostřed a předznamenává tak blízkost vlakového nádraží, které se nachází na západním konci města

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .