0
0

Daleko od rušných bazarů a ulic tuniských měst leží klidná berberská vesnice, kde můžete zažít pohádku z Tisíce a jedné noci. Vzhledem k současné politické situaci to zní téměř neskutečně.

Sedíme v zářijovém podvečeru ve svahu skalního masívu a pod našimi nohami leží suchem rozpukaný a sluncem spálený kraj tuniského vnitrozemí. Slunce se pomalu sklání za obzor a vše objímá hluboké ticho. Nikdo, ani turisté, ani domorodí obyvatelé – potomci berberských kmenů, neruší to velebné ticho odcházejícího dne a přicházející noci. Okolní skaliska vydechují absorbované teplo.

Toulky po Tunisu nás zavedly do teď už opuštěné berberské vesnice Douiret.Tak trochu jako obrovská včelí plástev se nad našimi hlavami zvedá opevněný, dnes už však polorozpadlý ksar (berberský hrad) s jeho ghrofy (skladišti potravin) a my na vlastní kůži prožíváme to, co po celá staletí v těchto místech prožívaly celé generace předků zdejších starousedlíků. Cítíme se tu krásně a zároveň bezpečně, tedy stejně jako tehdejší obyvatelé, kteří zde hledali ochranu v časech nelehkých.

Jakkoliv se nám vesnice Douiret zprvu zdála být pouze jednou z několika berberských vesnic, do kterých každodenně přijíždí autokary a minibusy plné turistů, přesto se nakonec ukázala být světlou výjimkou mezi zdejšími turistickými atrakcemi. Nejen že leží přeci jen tak trochu mimo ostatní berberské vesnice, ale na rozdíl od jiných, se z té zdejší odstěhovali i její původní obyvatelé. Nejsou sice příliš daleko. Jejich nové sídlo Nouvelle Douiret leží o pár stovek dále a pár desítek metrů níže, ale tady nahoře teď vládne nádherné ticho. Jen občas sem závan větru zanese připomínku toho, že nový Douiret žije.

Tunisko je muslimský stát, jehož obyvatelé jsou převážně arabsko-berberští míšenci. Etnicky původní berbeři žijí na ostrově Djerba, v horských oblastech a v několika starých vesnicích (tzv. ksáry) v okolí jihotuniského města Tatáwín. Země byla kolonizována Francouzi, takže se ve všech městech domluvíte francouzsky. Protože je Tunisko v mezinárodní politice velmi umírněný arabský stát, je faktická diktatura vládnoucí strany mezinárodním společenstvím tolerována. Větší nepokoje má v současné době na svědomí hlavně obyvatelstvo, toužící po změně politického uspořádání.

Romantika pohádek Tisíce a jedné noci

Člověk by tu seděl celé hodiny, pozoroval pomalu se vkrádající soumrak a čekal na tu chvíli, kdy se rozzáří první hvězda na večerním nebi, zatímco krajina pod námi pomalu mizí pod příkrovem tmy. Proč také odjíždět, když je možné tady nahoře přenocovat. Ano! Přímo v rozvalinách starého Douiretu si můžete vychutnat romantiku tuniského vnitrozemí. Prožít atmosféru a romantiku pohádek Tisíce a jedné noci. Vrátit se alespoň na pár hodin do časů, kdy hrdé berberské kmeny brázdily sluncem vysušenou část severní Afriky. V rozvalinách vesnice, v bezprostředním sousedství berberské mešity vyrostl turistický hotel. Nečekejte žádný přepych, žádnou novostavbu. To by v zájmu zachování autenticity snad ani nebylo možné.

Několik jednoduše zařízených pokojíků má jediný nadstandard, kterým je elektrické osvětlení. Jako zdroj energie slouží sluneční kolektory umístěné na okolních střechách, ale tady ji stejně prakticky potřebovat nebudete. Vždyť co může být krásnějšího, než posezení na „zápraží“ jednoduchých kamenných budov v kulise starobylého berberského sídla, měsícem nasvícených skal a nebe plného hvězd nad našimi hlavami. A kazit si takový zážitek září elektrického světla, je snad přímo svatokrádežné. Nemyslíte?

Pavel Kolátor žije kousek od Prahy a rád vyráží na toulky po Čechách i cizině. Zatímco u nás mu přirostla k srdci Šumava, svět je příliš velký na to, aby se člověk někam vracel. Občas publikuje články a tipy na výlety na serveru Turistika.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .