0
0

Baskicko omývá na severu Biskajský záliv a sdílí kratičkou hranici s Francií, na východě sousedí s Navarrou, na jihu s Riojou, na západě s Kantábrií a Kastilií-Leónem. Členité pobřeží vytváří velmi atraktivní krajinu, kterou oživují elegantní letoviska a půvabné rybářské vesničky; hornaté vnitrozemí nedosahuje příliš velkých výšek. Je to kraj, v němž se mluví prastarým jazykem euskera, jehož původ není dosud objasněn.

Baskicko je proslulé svou kuchyní, svými specifickými sporty a soutěžemi (baskická pelota a soutěže ve zvedání kamenů, kácení stromů, atd.), svým folklórem a tradicemi. Atraktivní je pobřeží i vnitrozemí. Nenechte si ujít světácký život na pobřeží u San Sebastiánu, surfing, bilbajské vynikající Museo Guggenheim, proslulé slavnosti spojené s během býků v Pamploně a krásnou svěží krajinu oblasti zvané Baskicko.

Ještě před pár desítkami let vypadalo největší baskické město Bilbao (baskicky Bilbo) ležící u Biskajského zálivu jako nevzhledný pozůstatek celosvětové hospodářské krize, která tento severošpanělský region zasáhla na tom nejcitlivějším místě. Houževnatým a ambiciózním Baskům se však podařilo město před pádem do zapomnění zachránit. Vsadili tehdy na nejmodernější technologie, modernizaci přístavu a především celkovou obnovu města, jehož součástí je i Guggenheimovo muzeum, a přeměnili ho v jedno z nejoblíbenějších a turisticky nejnavštěvovanějších míst v severním Španělsku.

Guggenheimovo muzeum Bilbao (Museo Guggenheim Bilbao) je ikonou moderního Baskicka a má dnes své pevné místo na světové kulturní mapě. Ultramoderní budovu, která vykvetla z bloků vápence, titanu a skla, najdete u řeky Nervión, kolem níž byla vybudována odpočinková parková zóna.

Při vyslovení La Rioja se mnohým z vás vybaví některé z vynikajících vín, která se v tomto nejmenším španělském regionu v západní části údolí řeky Ebro produkují. Přidáte-li k názvu La Rioja ještě Alavesa, ocitnete se už v nejjižnější baskické provincii Álavě, kam proslulá vinařská oblast zasahuje. Vinice chráněné před studenými severními větry pohořím Sierra de Cantabria se tu rozkládají na ploše 12 000 ha a hlavní odrůdou je tu Tempranillo.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .