0
0

Oblast Baskicka leží u Kantanberského zálivu. Baskicko má autonomní statut od roku 1980. Tato oblast je obývána převážně původním obyvatelstvem Iberského poloostrova. V dnešní době je Baskicko převážně průmyslovou oblastí, v obcích žijí rybáři a námořníci, neboť jsou zde obrovská loviště pstruhů a v řekách žijí i lososi.

Nejvyšší hora Monte Corbea dosahuje výšky 1538 metrů nad mořem. Kraj Álava, jež se svažuje k údolí Ebra, má průměrnou nadmořskou výšku 549 metrů.

Bilbao

Významné průmyslové středisko ležící na břehu řeky Nervión. Ta dělí město na starou a novou část. Na náměstí Mučedníků stojí 64 obloukových a dórských sloupů. Španělské náměstí zdobí nádherná kašna a socha zakladatele města Diega Lopéze de Haro. Gotická katedrála svatéhno Jakuba pochází z 13. století.

San Sebastian

Přístavní město, zvané baskicky Donostia leží na severním pobřeží Španělska. Krásný výhled na město nabízí kopec Monte Igueldo, který se pyšní obrovským sochařským dílem sv. Argola. Odtud je vidět pláž La Concha (Mušle) a malinký ostrůvek Santa Clara.

Staré město bylo zničeno požárem v minulém století, ale dodnes jsou zachovány vzácné architektonické památky, jako například kostel sv. Marie z 18.století, gotická katedrála Dobrého pastýře nebo klášter ze 16. století, jenž slouží jako muzeum s baskickými náhrobky v klasickém iberském stylu a s expozicí zaměřenou na národ Basků. Náměstí Plaza de la Constitution je obklopeno arkádami z doby, kdy se zde konaly býčí zápasy.

Extremadura

Tato oblast je už podle názvu „extrémně tvrdá“ a v minulých dobách byla známá svojí chudobou. Část oblasti byla dříve součástí římské provincie Lusitanie s hlavním městem Méridou. Extremadura je nazývána zemí dobyvatelů a válečníků, neboť většina dobyvatelů Ameriky pocházela právě z tohoto kraje. V poslední době region Extremadury začal bohatnout díky velkému komplexu zavlažovacích staveb, například obrovské vodní nádrži Círaja, kde se nachází přírodní rezervace.

Cáceres

Starobylé město s památkami na Římany a Araby je obehnané hradbami a jako celek je vyhlášenou městskou památkovou rezervací. Město je plné architektonických skvostů, například Arabové postavili v roce 1173 Věž Bujaco s cimbuřím, z 15. století pochází gotický dům Palác de la Generala, Chrám Panny Marie a další.

Mérida

Velmi staré město bylo založeno v roce 25 jako kolonie veteránů římské legie. Dnes představuje Mérida typické extramadurské město s úzkými uličkami. Největším pokladem je Římské divadlo, které je považováno za nejlepší na Iberském poloostrově. Poblíž divadla je amfiteátr pro 15.000 lidí s dochovanými prostorami pro gladiátory. Z 1. století pochází římský most přes řeku Guadianu, který je dlouhý 739 metrů a má 60 žulových oblouků. Na okraji města se nachází římský amfiteátr, kde se konaly závody dvoukolových vozů se čtyřspřežím, tzv. kvadrig. Amfiteátr byl odkrytý v roce 1920 na ploše 400 x 95 metrů.

Galicie:

Tato oblast se stala autonomní a obyvatelé hovoří vlastním jazykem – galicijštinou, jenž se velmi podobá portugalštině.

Galicie je proslulá nádhernou přírodou a zátokami, které jsou mnohdy přirovnávány k norským fjordům. Zátoky Arosa, Viga, Pontevedra, muros a Corcubion lemují západní pobřeží, kde panuje velmi proměnlivé počasí v důsledku vlivu bouřlivého Atlantiku.

Obyvatelé Galicie jsou potomky Keltů a pyšní se svou architekturou, která je charakteristická pro tento kraj. Některé venkovské domky pochází ze 17. století.

La Coruňa

Město leží na úzkém pruhu země oddělujícím dva zálivy. Na cípu poloostrova ční nad zahradou sv. Karla Herkulova věž, postavená na 56 metrů vysoké skále. Věž představuje ukázku římské stavby, z venčí byla obložena kamenem, aby se dlouho zachovala. Pro milovníky koupání jsou u města tři nádherné pláže s jemným pískem. Pláž Santa Cristina, Basstiagueiro a Riazor.

Lugo

Ve vnitrozemí Galicie leží krásné město Lugo, obehnané římskými městskými hradbami ze druhého století, měřícími celé 2 kilometry. Z těchto hradeb je možné obdivovat krásy starého města. Lugo je také známé díky své katedrále, jenž se stavěla celých šest století. V této oblasti je klima nejdrsnější z celé Galicie.

Santiago de Compostela

Galicie je navštěvována převážně kvůli městu Santiago de Compostela, jednomu z nejznámějších poutních míst na světě. Staré město, které bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací, se pyšní klášterem San Martín Pinario na náměstí de la Quintana Casa del Canonica, biskupským románsko-gotickým palácem Plaza de Espaňa nebo nemocnicí katolických monarchů Hostal de los Reyes Catholicos.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .