0
0

Baška je malebné romantické městečko rozkládající se na jihovýchodě ostrova Krk v Chorvatsku. Leží v údolí sevřena pohořím Velebit a její břehy jsou omývany průzračným Jadranem. Díky své architektuře je považována za jedno z nejkrásnějších měst na ostrově. My jsme ji navštívili koncem června.

Cesta z Havlíčkova Brodu až do Bašky měla podle odhadů maps.google.com trvat osm a půl hodiny, což se nám zdálo jako krásný pohodový čas. Hlavní města na naší trase byla: Znojmo – Hatě, Wien, Graz, Maribor a Zagreb. Až do Slovinska jsme dojeli s nádherným časem, avšak hraniční přechod mezi Slovinskem a Chorvatskem bylo učiněné peklo a naše cestování se protáhlo na dlouhých 12 hodin. Stání v dlouhých kolonách nám „zpříjemňovali“ pouze němečtí puberťáci špulící na nás z autobusu svá holá pozadí. Jenom pro informaci podotýkám, že jsme vyrazili v sobotu časně ráno a SLO-HR hranice jsme překročili až kolem druhé hodiny odpolední. Při našem návratu jsme v protisměru pozorovali kolony zhruba 3x dělší než bylo naše předsezónní. V sobotu na spoustě míst na Krku začínají a končí turnusy, proto byl zřejmě nápor aut na hranicích mnohem větší. Jak jsme totiž zjistili od jiných čechů v Bašce, kdo přijel jindy (dřív) než v sobotu, byl tohoto martýria ušetřen.

Náladu nám hned po příjezdu zlepšilo moderní ubytování přímo v historickém centru Bašky jenom 20 m od kostela a křišťálově čisté moře. Sluníčko sice pomalu zapadalo za hory (v Bašce díky vysokým horám nikdy neuvidíte zapadat slunce „do moře“), my jsme ale využili hned první přílěžitosti ke koupání. Moře bylo chladnější, ale osvěžující. Hned pod kostelem se ve vzdálenosti asi 40 metrů nacházejí menší plážičky, které nebyly tak přelidněné jako 2 km dlouhá hlavní pláž (Vela plaža), zato ale člověk musel být při plavání opatrnější neboť odhalená chodidla na některých místech ohrožovaly ostré útesy a ježci. Ježci byli spíš u mol vbíhajících do moře a útesy až na větší hloubce (o to větší to bylo překvapení, když člověk šlapal vodu a najednou si ukopl nohu :).

Co se týče nočního života v Bašce, nabízí k posezení mnoho útulných taverníček a plážových restaurací. V některých z nich a na ulicích hraje živá hudba, což dokresluje romantiku tohoto kouzelného místa. V centru je lehce dráž, například za 0,5 l piva Karlovačko jsme zaplatili 15 Kn, na konci Bašky pak už jenom 10 Kn.

Celou Baškou projíždí malý vláček, který dopravuje lidi z jednoho konce na druhý, příjemnou procházkou lze tato vzdálenost ujít cca za hodinu.

Jelikož nám poslední dva dny našeho pobytu počasí přiliš nepřálo, místo válení u moře jsme podnikli několik výletů do okolí. První nás zavedl ke kostelu sv. Jana (sv. Ivana) z 11. století tyčícího v pohoří Velebit nad Baškou. Ten je od centra vzdálen pouhých 700 m a rozkládá se nad místním hřbitovem. Na tomto kopci se v minulosti nacházelo opevněné město Baška, v jehož středu ležel právě kostel sv. Jana. První písemné zmínky o městě pocházejí z roku 1232. V roce 1380 však bylo vypáleno a jeho obyvatelé ho začali postupně opouštět. V údolí založili nové město Baška – tak, jak ho známe dnes. Na míste původního města dnes stojí pouze ruiny a zbytky hradeb. Kdo tedy bude pokračovat výš do hor, může si tyto trosky prohlédnout, popřípadě se pokochat některou z nádherných vyhlídek na zátočinu. Tato stezka je výborně značená a dobře schůdná. Po cca 4 km dorazíte na měsíční planinu (Plato mjesaca, 380 m.n.m.), kde se pasou kozy a ovce a můžete pokračovat až nejvyšší vrchol této části pohoří Hlam (461 m.n.m.)

Další výlet jsme podnikli do města Krk – hlavního města ostrova. Namlsaní čistotou moře a romantickými zákoutími Bašky jsme nad Krkem ohrnuli nos. Město nám nepřišlo vůbec pěkné a koupání na místní pláži jsme přirovnali ke koupání v českém bahňáku. Snad kvůli obrovskému přístavu, který je oproti Bašce mnohem průmyslovější, byla voda zanešená, kalná a plavaly v ní odpadky a mrtvé ryby. Po rychlém omrknutí centra s pěkným výhledem na místní kostel, jsme se spěšně vrátili do naší krásné Bašky, pochvalujíc si, jak jsme si dobře vybrali.

V sobotu jsme pak dali naposledy sbohem tomuto krásnému městu i moři a po 8 hodinové bezproblémové jízdě úspěšně ukončili letošní dovolenou.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .