0
0

Barcelona je opravdovým drahokamem na španělském pobřeží Středozemního moře. Bohatá historie a dynamická současnost tvoří z metropole Katalánska a zároveň druhého největšího města Španělského království (největší je ve vnitrozemí ležící hlavní město Madrid) jedno z turisticky nejpřitažlivějších míst celého evropského kontinentu. Je až s podivem, kolik rozmanitých pozoruhodností dokáže tento kouzelný přístav cestovatelům nabídnout.

Poloha

Poloha: Toto přístavní město leží na severovýchodě Španělska, na pobřeží Středozemního moře.

Souřadnice: 41° 23′ SŠ, 2° 11′ VD

Plocha: 101,9 km²

Obyvatelstvo

Populace: 1 621 537

Barcelona – Zajímavosti, památky

Bilingvní katalánská metropole je městem, ve kterém si každý turista najde svoje. Je jedno, jestli jste cestovatel preferující při toulkách světem především návštěvu památek, a který obdivuje umělecká díla nebo spíše patříte k mondénním požitkářům, kteří o dovolené raději v klidu odpočívají na pláži pod slunečníkem ovíváni mořským vánkem, aby po západu slunce zašli do rozkošné hospůdky na chutnou večeři. Kouzlo Barcelony je právě v tom, že všechny cestovatelské nátury zde najdou široké pole pro uspokojení svých tužeb.

Ať už jste jakýkoliv typ cestovatele, vaše kroky povedou určitě k barcelonské dominantě, chrámu Sagrada Família. Jedna z nejexcentričtějších staveb dvacátého století, do které otiskl svého tvůrčího génia architekt Antoni Gaudí. Tento stále nedokončený chrám, jehož stavba počala už v 19. století a dosud nebyla dokončena, vás jistě uchvátí. Dech beroucí pohled se vám naskytne zvláště v noci, kdy osvětlená Sagrada Família ční ze tmy. Vstup do chrámu stojí 10 EUR, pokud se budete chtít podívat i na věž, připravte si ještě 2,50 EUR. Vedle katedrály stojí malé muzeum, ve kterém můžete obdivovat stavební nákresy a Gaudího pracovnu. Další významnou sakrální stavbou, o poznání starší, je v gotické čtvrti stojící katedrála, kde za vstupné zaplatíte 5 EUR. Rozhodně také vyjeďte výtahem na střechu, protože rozhled je ještě lepší, než z věží Sagrada Família. Do třetice uveďme ještě chrám Santa Maria del Mar, který se začal stavět ve 14. století, vstup do této gotické chlouby města je volný.

Od architektonických výtvorů páně Gaudího a dalších se nyní přesuňme k jiné umělecké oblasti, a sice malířství. Picassovo muzeum vás sice při vstupu učiní lehčími o 9 EUR, ale této investice nebudete litovat. Čeká na vás více než 3 500 exponátů, zaměřených především na nejranější období tvorby tohoto pozoruhodného malíře, který několik let svého zajímavého života spojil právě s Barcelonou. Z nepřeberného množství dalších muzeí se nemůžeme nezmínit o Národním muzeu katalánského umění, kde máte možnost za vstupné 6,50 EUR obdivovat sbírky katalánských uměleckých děl od středověku až do konce 19. století.

Barcelonská pláž

Až budete dostatečně nabaženi uměním, vydejte se za odpočinkem k moři. Zajímavostí je, že barcelonské pláže jsou vlastně umělé.Každý rok z nich zimní bouře odnesou tuny písku a městská rada tam proto musí na začátku sezóny nechat navézt nový. Barcelonské pláže v sobě skrývají všechny klady i zápory městských pláží. Pokud jde o slabé stránky, uveďme především relativně špinavé moře. Samozřejmě, nejedná se o nic hrozného, ale připravte se na to, že u břehu občas můžete potkat nějakou tu plavající igelitku či jiný odpadek. Další nevýhodou je počet návštěvníků pláže, za teplých dnů bývá na břehu skutečně hlava na hlavě. Pozitivem městských pláží v Barceloně je naopak přítomnost zdravotníků a policie. Rekreant rovněž ocení bary na pláži, skýtající možnost kvalitního občerstvení. Čím dále od centra města se dostanete, tím bude písek jemnější a voda průzračnější. K uspokojení touhy po mimoměstských plážích je nejlepší použít vlak, kterým dojedete na Costa Brava. K dopravě po městě je pak nejvýhodnější využívat metro, jedna jízda vás bude stát 1,30 EUR, jednodenní jízdenka s neomezeným počtem přestupů si vyžádá 5,30 EUR.

Vaše další barcelonské kroky pravděpodobně povedou i na nejrušnější městskou třídu La Rambla. Tenhle švitořící bulvár snad nikdy nespí a potkáte na něm spíše cizince, místní sem totiž moc nechodí. Čekají zde na vás fotbaloví žongléři, kouzelníci, malíři, živé sochy a další pouliční umělci.

Když si budete chtít trochu oddechnout od shonu velkoměsta, možná se vypravíte do některého z barcelonských parků, které umožňují utrmácenému cestovateli na chvilku schovat hlavu před neúprosným středomořským sluncem v osvěžujícím stínu korun stromů. Z mnoha nabízejících se oáz klidu uveďme alespoň Güellův park, jehož realizaci nemá na svědomí nikdo jiný, než Antoni Gaudí.

Nou Camp

Sportovní fanoušci si jistě při pobytu v Barceloně najdou čas na návštěvu unikátního fotbalového chrámu, kterým impozantní Nou Camp bezpochyby je. Stotisícový kotel, ve kterém smaží své soupeře FC Barcelona, vás nepochybně uchvátí. Barca není obyčejným fotbalovým klubem, je to plnohodnotná součást katalánské identity a patří k městu stejně neodmyslitelně, jako Gaudího stavby nebo vlny Středozemního moře. O jedinečnosti celé organizace jménem FC Barcelona se přesvědčíte při prohlídce stadiónu Nou Camp a návštěvě muzea FCB. Tento nezapomenutelný zážitek vás přijde na 17 EUR.

Ani vaše chuťové buňky rozhodně nebudou při návštěvě Barcelony strádat. Pokud toužíte po nějaké španělské pochoutce, lze doporučit pokrm jménem paella, jehož hlavními ingrediencemi jsou rýže, mořské plody a zelenina. Dobrá paella se dá pořídit za cenu okolo 10 EUR. Nelpíte-li na typické španělské stravě, možná nasytíte žaludek v jedné z asijských restaurací, fungujících formou samoobslužných bufetů, kde za cenu kolem 8,50 EUR můžete sníst, kolik se toho do vás vejde.

Nabídka večerního programu v Barceloně je rovněž pestrá, takže je jen na vás, jestli dáte přednost zábavě v tanečním klubu, popíjení v baru, noční procházce po pláži, která má pro středoevropského turistu jedinečné kouzlo, nebo se rozhodnete třeba pro návštěvu půlnočního promítání v kině, kde za lístek zaplatíte 7 EUR.

Barcelona – Doprava

Barcelona International Airport – druhé největší španělské letiště, známé také jako El Prat Airport, je vzdáleno 10 kilometrů od centra města a zajišťuje letecké spojení s evropskými i zámořskými destinacemi. Disponuje čtyřmi terminály – A, B, C a T1. Terminál B je využíván španělskými leteckými společnostmi a jejich partnery, terminál C je menší a slouží k vnitrostátním letům. Nový terminál T1 je funkční od roku 2009. K cestě z letiště do centra města lze využít taxi, vlak nebo autobus. Příměstská vlaková linka RENFE jezdí jednou za půl hodiny a doveze vás do centra zhruba za 30 minut, lístek stojí zhruba 2,50 EUR. Autobusové spojení A1 Aerobús, zajišťované klimatizovanými autobusy, má interval 10 minut a do centra vás dopraví v čase kolem 35 minut, ve špičce je však nutno počítat s dopravními zácpami. Jedna jízda vyjde na 4 EUR.

Girona-Costa Brava Airport – letiště, vzdálené od Barcelony 90 km severním směrem, je využíváno především nízko-nákladovými leteckými společnostmi. Dopravu do Barcelony zajišťuje společnost Barcelona Bus, cesta trvá 70 minut a jedna jízda stojí 12 EUR, zpáteční lístek pořídíte za 21 EUR. Spoje společnosti Barcelona Bus navazují na aktuální lety, takže se nemusíte bát, že byste zůstali na letišti trčet o mnoho déle, než je nezbytně nutné.

Barcelona – Ubytování

Jak se na správné velkoměsto sluší, nabízí Barcelona rozmanité možnosti ubytování, od studentského hostelu až po pětihvězdičkový hotel. Pokud nelpíte na přehnaném pohodlí a hledáte pokud možno co nejlevnější ubytování v Barceloně, jistě se spokojíte s pobytem v hostelu, kde se dá jedna noc pořídit od 20 EUR. Za nocleh ve dvouhvězdičkovém hotelu blízko centra zaplatíte částku ve výši od 80 EUR. Vyznavači luxusu mohou složit hlavu v pětihvězdičkovém hotelu, kde obnos zaplacený za jednu noc může převyšovat 300 EUR.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .