0
0

Jaké je nejznámější španělské město? K zodpovězení této otázky by se musel udělat přesný průzkum, ale s velkou pravděpodobností to bude Barcelona. Mnoho lidí si dokonce myslí, že Barcelona je hlavním městem Španělska, ačkoliv tím je Madrid. Barcelona je však hlavním městem Katalánska a po Madridu je i druhým největším městem v zemi.

Byla pravděpodobně založena Kartaginci a později se stala římskou kolonií Barcino. Ve známost vstoupila hlavně díky své pozoruhodné architektuře, ale její věhlas hodně podpořily i letní Olympijské hry v roce 1992. K popularitě a velké návštěvnosti přispívá jistě rovněž fakt, že leží u moře a dost lidí se sem jede podívat z nedaleké Francie. To vnitrozemský Madrid je přece jen izolovanější.

Nejčastěji zobrazovaným symbolem města je téměř jistě katedrála Sagrada Familia od slavného architekta Antonia Gaudího. Její výstavba začala roku 1884 a dodnes nebyla dokončena. Gaudí mezitím v roce 1926 zemřel a další pokračování stavby neodpovídá tak úplně jeho původnímu záměru. Přesto se obrovská stavba s dvanácti vysoko čnějícími věžemi stala nejobdivovanějším místem Barcelony. Výstavba je financována z darů a proto postupuje dosti pomalu. Plánuje se, že by mohla být završena v roce 2026, při příležitosti 100. výročí úmrtí Antonia Gaudího. Ale zda se tak skutečně stane, není úplně jisté.

Gaudí se ovšem na tváři Barcelony podepsal nejen díky katedrále. Mezi jeho další významné stavby patří park Güell s Gaudího muzeem, stejnojmenný palác Palau Güell, poněkud kontroverzní budova La Pedrera (nebo také Casa Milá) a nepřehlédnutelná stavba Casa Batlló. Mnohé Gaudího práce byly v době svého vzniku považovány za ošklivé, dnes se jimi však Barcelona chlubí. Jsou také zapsány na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO (některé už od roku 1984, další byly přidány v roce 2005).

Město dalo světu a hlavně samo sobě ještě jednoho významného architekta, kterým byl Lluís Doménech i Montaner. V Barceloně navrhl zejména budovu nemocnice de la Santa Creu i Sant Pau, realizovanou v letech 1901 až 1930, a Palau de la Música Catalana (Palác katalánské hudby) z let 1905 až 1908. Obě stavby se v roce 1997 rovněž dostaly na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

Ale Barcelona není jen novodobá architektura. Město se pyšní velkým množstvím gotických památek, dokonce má celou tzv. Gotickou čtvrť (Barri Gótic), tvořící základ zdejšího Starého města. Nejsou tu však výhradně gotické stavby, oblast zahrnuje také hradby z římských časů a další budovy. Procházka starými uličkami, kde je často vyloučena automobilová doprava, je velkým zážitkem. Čtvrti dominuje gotická katedrála svaté Eulálie.

Ve vyjmenovávání barcelonských památek by se dalo pokračovat ještě dlouho. Kromě nich láká návštěvníky obrovské množství různých muzeí, galerií a kulturních stánků. Ani vyznavači sportu nepřijdou zkrátka, je tu mnoho sportovních areálů, z nichž některé hostily významné sportovní události (např. již zmíněné Olympijské hry), dva velké fotbalové stadiony, a nedaleko města leží závodní okruh, na kterém se pořádají podniky světových šampionátů MotoGP a Formule 1..

Barcelona je po všech stránkách město živé (co se týče intenzity dopravy, někdy až moc…), plné kultury, umění a všemožných aktivit.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .