0
0

Barcelona je hlavním městem Katalánska, současně je i hlavním městem stejnojmenné provincie. Leží při pobřeží Středozemního moře na severovýchodě Španělska. Po Madridu je druhým největším španělským městem. Toto přístavní město bylo založeno iberskými kmeny a později ovládnuto Féničany a Kartáginci.

Na známém korzu La Ramblas je i nejzajímavější ze 40 barcelonských tržnic – secesní La Boquería, a také pověstná barcelonská opera Gran Teatre del Liceu. Jednou z největší událostí Barcelony ve 20. století byly bezpochyby úspěšné Olympijské hry v roce 1992. Díky nim se Barcelona dostala do povědomí celého světa.

Velkým turistickým lákadlem zde je jméno světoznámého architekta Antoni Gaudího, s jehož výtvory se zde setkáváte doslova na každém kroku. Nejvýznamnější stavbou je však zejména jeho ještě nedokončená katedrála Svaté rodiny Sagrada Familia. I když stavební ruch prakticky nikdy neutichá, předpokládá se, že katedrála bude kompletně dokončena někdy za 80 až 100 let. Na první pohled vás zaujme například osm 115 m vysokých věží.

Barcelona nabízí množství gotických památek, které se dochovaly z dob jejího největšího rozkvětu. Je to například radnice Casa de la Ciutat. Museum námořní plavby se nachází v loděnici Les Drassanes, která pochází ze 14. století. Za návštěvu také stojí ulice již z 12. století. Jmenuje se Montacada a bydlely v ní ty nejbohatší barcelonské rodiny. Jeden z nejstarších gotických kostelů s překrásnou věží je El Pi z 14. století. Katalánskou gotiku v Barceloně reprezentuje chrám Santa María del Mar z 14. století. V kostele La Mercé se nachází patronka Barcelony, Boží matka milosrdná.

Nebyli jste v Barceloně, pokud jste nenavštívili Rambla. Tato ulice je malým městem ve městě. Nachází se na ní kavárny, restaurace, novinové stánky a různé obchůdky. Název Rambla pochází z arabského rambla (písek). Ulice vede od pobřeží moře, kde se nachází majestátní Kolumbův sloup (Mirador de Colom), protíná staré čtvrti La Ciutat vella, Barri Gotic (gotická čtvrť) a arabskou čtvrť El Raval a končí na hlavním barcelonském náměstí Plaza de Catalunya. Ulice má fantastickou atmosféru a mezi korzujícími davy je opravdu vždy na co koukat. Na každém kroku potkáte různé pouliční umělce. Živé sochy v těch nejoriginálnějších kostýmech a pózách – klauny, zeleninového muže, muže s kolem na hlavě, havarovaného pilota, růžového pantera a desítky dalších. Pouliční hudebníky – sólové houslisty, harmonikáře, ale i celé jazzové a indiánské kapely. V přilehlých ulicích narazíte na významné památky jako Gaudího Palau Güell, Plaça Reial a staré tržiště Mercat Boqueria.

La Rambla ústí na velké náměstí Plaça de Catalunya. Náměstí je velkým dopravním uzlem a bývá tak výchozím místem turistických tras a výletů. Kříží se zde několik tras metra, vyjíždí odtud příměstské vlaky do mořských letovisek za městem i do periferních oblastí. Je hlavním stanovištěm i pro turistické autobusy – přímo na náměstí můžete ve stáncích koupit lístky na libovolnou turistickou jízdu. Nejdete tady i obrovský obchodní dům El Corte Inglés.

Pokud vás zajímají dějiny města, navštivte muzeum historie města, které se nachází na náměstí Plaza del Rei. V tamním podzemí leží vykopávky z římského období. Na stejném náměstí se nachází palác místokrále (Palau del Lloctinec).

Přesouváme se do přístavu, kterému dominuje zejména pylon s Kryštofem Kolumbem ukazujícím kamsi do moře, za návštěvu zde pak stojí také podmořské akvárium, které patří mezi největší v Evropě. Akvárium samotné nabízí efektní expozici s hlavním tunelem pod vodou dlouhým 80 metrů a chlubí se počtem přes 11 tisíc mořských živočichů v šesti milionech litrů vody.

Zajímavé výhledy na město pak nabízí návštěva vrchu Mont Juic, jemuž dominuje olympijský stadion, který byl v roce 1992 dějištěm letních olympijských her. Pro návštěvu tohoto kopce tyčícího se nad Barcelonou pak můžete využít vysutou lanovou dráhu, jejíž spodní stanice se nachází nedaleko přístavu.

Proslulé barcelonské Picassovo museum se nachází v historickém centru i v krásném starém paláci. Stálá expozice mapuje především raná Picassova léta, dobu dětství a studií, kdy také žil přímo v Barceloně, jeho vývoj a mladé experimentování s avantgardními směry, několik maleb z modrého období a studie vedoucí ke kubismu, jak ho od Picassa nejlépe známe. Návštěva určitě stojí za to, ale největší a nejznámější plátna z Picassova vrcholného kubismu zde bohužel nenajdete. Paralelně se stálou sbírkou ovšem muzeum vystavuje dočasné sbírky, kde pravidelně obměňuje další Picassovy „umělecké sady“.

Budete-li bydlet ve městě a zatoužíte po koupání, je skvělé vyjet do některého z letovisek za městem. Je tady čistší voda, než u pláží ve městě a současně tu nebývá tak nacpáno. Stačí jet kterýmkoli vlakem po pobřeží na východ a vystoupit na některé ze zastávek s přívlastkem – de Mar. Doporučujeme Malgrat de Mar, Arenys de Mar nebo Calella.

Město Calellu nalezneme třicet minut jízdy na sever od Barcelony. K obci patří tři kilometry pláží a skalnaté útesy směrem od Capaspre s překrásnými zátokami, z nichž jedna je určena především nudistům. Jádro města se rozkládá mezi pobřežím a hornatou oblastí, která je již součástí výběžku pohoří přírodního parku del Montnegre-Corredor. Rozlehlá pláž se zlatavým pískem, která je díky kvalitě poskytovaných služeb a udržování čistoty pláže i vody po dobu posledních osmi let každoročně oceňována Modrou vlajkou, a také rozsáhlá infrastruktura služeb nejvyšší kvality pomohly vytvořit z města významný turistický komplex. Centrem města je bezpochyby dlouhá pěší zóna a také komerční centrum nabízející rozmanité atraktivní zboží.

Klášter Montserrat

Montserrat je klášter v horách severně od Barcelony. Masiv montserratských skal je národním parkem, i sem dosáhnou trasy turistických výletních autobusů. Chcete-li však využít dobrodružnější a současně výrazně levnější cestu, jeďte vlakem z Placa Espanya na jednu ze zastávek Montserrat. Jízda vlakem trvá něco přes hodinu. Odtud jezdí nahoru ke klášteru lanovky, pěšky se dostat nahoru nelze. Ze zastávky Monsterrat – Aeri lanovka kabinová, z další zastávky pak povrchová zubačka. Nahoře ve skalách je starý klášter s krásným kostelem a několika budovami. Ovšem trochu zklamáním může být všudypřítomný turismus – autobusy, davy, suvenýry na každém kroku.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .