0
0

Během 14 dní na Bali jsme najezdili skoro tisíc kilometrů na půjčené motorce nebo v pronajatém autě, a protože některé skutečnosti se lišily od tištěného průvodce, napadlo mne sepsat článek, který by poznatky o dopravě předal dále. Jde samozřejmě o postřeh subjektivní, ale prvonávštěvníkům ostrova Bali (či obdobné asijské destinace) by mohl být užitečný.

Půjčení vlastního dopravního prostředku

Cestování po Bali s vlastním dopravním prostředkem je velmi pohodlné, riziko přináší silný dopravní ruch na cestách a možnost, že budete dlouho bloudit, než se dostanete ke kýženému cíli, protože Balijci znají ostrov, informační tabule nepotřebují, jen pozapomněli na turisty.

Kolo

Pronájem kola je možný, nevyužili jsme jej, není tolik obvyklý. Nabízejí jej hotely a turistické kanceláře, často i s průvodcem, který vás zavede k nádherným rýžovým polím, chrámům, či jiným pamětihodnostem. Kolo je na cestách velkou výjimkou, spíše je používají starší lidé anebo děti školou povinné.

Často jezdí cyklisté u krajnice v protisměru.

Motorka (bike)

Motorka je nejrozšířenějším dopravním prostředkem a zejména turistická centra nebo města mají cedule s nápisy „Rent a Bike“ vzdáleny jen několik málo metrů.

Typická (skoro jednotná) cena byla 50.000 Rp/den, včetně přileb. Dobrá cena se získá dlouhodobějším pronájmem – obvykle pronajímatel požaduje týden. To jde pak cena na 30.000 Rp/den. Mně se podařilo ukecat cenu na 35.000 Rp/den na 4 dny. Ještě jsme ale připlatili 10.000 Rp/den za pojištění. Kdoví jak by bylo ono pojištění prospěšné, ale aspoň psychická podpora to byla.

Při podpisu smlouvy není požadován mezinárodní řidičák, a ani nechtějí vidět pas … vše se sjednává jako na běžícím pásu, zřejmě se nic nezneužívá a asi se taky tolik nebourá.

Při půjčení konkrétního typu doporučuji dávat pozor na toto:

stav motorky – častými neduhy jsou nefunkční tachometr (a s ním spojený i kilometrovník) nebo zejména špatně ukazující ukazatel stavu benzínu; na cestách se nejezdí rychle a tak ukazatel rychlosti oželíte, vzdálenost se dá odhadnout, ale stav nádrže je dobré mít stále pod kontrolou – ze tří motorek fungoval správně jen u jedné, a to u první motory vůbec, u druhé ukazoval, jak chtěl,

ukládací prostor na helmu v sedle – helmy se sice nekradou, stačí je zavěsit na řídítka, když někde zastavíte, ale prostor se dá využít na jiné věci, které jinak nosíte stále v batohu,

přilba – pro řidiče doporučuji se štítem přes obličej; často se budete vracet z výletů v noci, brýle vás neochrání (se slunečními nic neuvidíte) a některé vedlejší cesty jsou velmi prašné; za jízdu bez helmy platí Balijec 50.000 rupií, turista 100.000 rupií – v turistických centrech jsou policisté sem tam, ale na „dálnici“ a velkých křižovatkách téměř vždy.

Na Bali je velmi nízká (nebo skoro nulová) kriminalita a motorku můžete bez obav kdekoliv zaparkovat i s přilbami přes řidítka, ale raději jsem nezkoušel ještě ponechat klíč v zapalování.

Auto

Půjčit si auto byl vcelku zážitek. Možností je opět spousta, auto pronajme skoro každý hotel, anebo vám doporučí nějakou zpřízněnou firmu.

Zde však platí dvojnásob, že je nutná kontrola vozu – ideální je si auto projet, alespoň na pár metrech. Já si půjčil Suzuki Jimmy, s nefunkční ruční brzdu, jízdními vlastnostmi převzatými z počítačové hry z poloviny 90. let (fyzika v tom autě moc nefungovala), s ukazatelem stavu benzínu stále kolem nuly, roztřesené při jakémkoliv rychlostním stupni, v jakýchkoliv otáčkách. To vše za 125.000 rupií na den.

Prohlédněte si také dokumenty k vozu, zda je s nimi vše v pořádku, účtenku z půjčovny vozte s sebou.

Pojištění vozu bylo v ceně, ale spoluúčast byla stanovena na 400 $, což asi stonásobně překračovalo cenu vozu, kterou bych byl ochoten zaplatit.

Uvedené ceny platily v září 2010. Bali bylo plné turistů z Jávy, kteří na Bali přijeli oslavit Ramadán, v turistických centrech bylo vše dost předražené a prodejci nechtěli smlouvat. Hotely vůbec.

Tehdy platný kurz: 1000 rupií = 2,20 Kč.

http://www.detepak.cz/clanek-1-bali-doprava-i.html

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .