0
0

Ještě během cesty jsem poslal smsku Daudovi Salumovi do půjčovny aut Zanzibar Rent a Car, kde jsem měl zarezervováno malé, 3 místné 4×4 Suzuki Escudo na 6 dní. Obratem mi přišla smska, že auto bude následující den dovezeno do lodge a opravdu se tak stalo – v 10:00 následující den bylo auto na místě. Podepsal jsem převzetí, zkontroloval stav a mohlo se vyjet…

Autem po Zanzibaru

Naplánoval jsem si fotografování lidí a krajiny s vědomím, že tady tedy zvířat moc nebude. Nicméně jako obvykle, všechno bylo trošku jinak.

Za prvé, nebyl bych to já, abych si situaci nezkomplikoval – zapoměl jsem doma řidičák. Nechal jsem ho ve skeneru, protože jsem posílal půjčovně data k vyřízení lokálního řidičáku (stojí 10 USD) a samozřejmě jsem ho už nevytáhl. Přišel jsem na to až cestou na letiště do Prahy. No co, říkal jsme si, lokální papír mám a budu jezdit jen kolem pobřeží…chyba lávky. Na Zanzibaru je policajt všude a turista s autem z půjčovny je téměř jistý bakšiš. Jak se jim vždycky roztáhla huba, když zjistili, že nemám „native driving licence“ !!! Big problem ! Který samozřejmě vyřešila pohádka o ztrátě řidičáku ve Stone Townu a cca 2-4 dolary do kapsy za pomoc s nalezením směru, protože jsme se právěl ztratili…tedy žádné drama, ale když se situace opakuje potřetí během cca 50ti kilometrů, připadám si jako večerníček, jenže ten rozhazoval letáky, na těch mých byl Jefferson…

Za druhé, pobřežní pozemky kolem celého ostrova jsou soukromé. Na těch nejzajímavějších místech na sebe ploty navazují v celé délce a není možno se na pobřeží dostat. Souvislá bariéra z plotů bývá přerušena domorodou vesnicí, což je možnost, jak se k pobřeží prodrat a zkusit něco cvaknout. Mírnou komplikací může být banda dětí – kluků, které se okamžitě na bělocha nalepí a umí být pěkně otravní. Běloch jim je pro srandu a jen koukají, co z něho vypadne, rozhodně neplatí, že se otravů zbavíte sáčkem bombónů nebo jinou dobrotou – žádné evropské normy zde neplatí (platí pro Afriku obecně), čím víc dáte, tím víc chtějí. V pohodě si řeknou o boty, triko…a samozřejmě všechno vyplaší. Za dětma následují starší individua s nabídkou všeho možného, ale odmítnutí naštěstí berou v pohodě.

Kolik vlastně půjčení auta stojí? 40 USD / den , malý offrroad Suzuki Escudo. Offroad však není třeba, cesty jsou na Zanzibaru na africké poměry v překvapující kondici – asfalt, jen sem tam díra a chybějící most, jinak opravdu příjemné překvapení. Ceny za benzín vlivem krize mírně levnější než u nás – cca 1,5 USD (leden 2012). Zanzibar Rent a Car můžu jen doporučit – na emaily reagují pouze s několikadenním zpožděním a co jsme domluvili, klaplo.

Jezdí se vlevo ! Pro mne první zkušenost tohoto druhu – kromě chaosu na křižovatkách také zmatek s přehozenými ovládacími prvky auta – prach rozhánějící stěrače při odbočování nikoho kromě mne však nevzrušovaly. Tam se hraje na jiné pravidlo – větší bere. Domorodci jezdí rychle, nebezpečně a bezohledně. Každý den jsme na těch několika kilometrech potkali 3 – 5 havárií, z toho některé vypadaly dost drsně. Jako v celé Africe, jakýkoliv problém na silnici je signalizován větvemi položenými pár desítek metrů před místem havárie. Měl jsem pocit, že čím větší problém, tím větší větve…u převráceného vojenského transportéru byl na cestě položen polokmen. Nic příjemného. Chce to jet si po svém, nechat se předjíždět, nereagovat na klaksony a čekat troubu v každé zatáčce. Po pár dnech si člověk zvykne. V noci se zásadně jezdí s dálkovými světly a to pořád, chodci splývají se tmou 🙂 a veřejné osvětlení funguje sporadicky pouze v Zanzibar City. Nicméně v porovnání s Ugandou, kde vesnice v noci působily opravdu jako místa duchů a kde svítila sem tam petrolejka, na Zanzibaru toho svítí víc, přinejmenším lepší krámky a společenské místnosti – větší dům s místností, kde seděli chlapi a koukali na TV, u nás bych řekl něco jako hospoda, ale na Zanzibaru nic takového mimo turistická centra neexistuje. V domorodých vesnicích jsem krámek s alkoholem ani hospodu, putyku nebo výčep neviděl..

Každopádně pokud chcete být alespoň trošku nezávislí , auto si na 3 dny půjčte, stojí to za to…

http://www.photomecan.eu/cs/mdl/info/zanzibar

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .